سلامت لوبیاهای سحرآمیز را از قلم نیاندازید

به گزارش مجله گرافیک، بیشتر مردم بیماری های قلبی و سرطان را به اسم قاتلین آرام و ساکت می شناسند و می دانند که مقدار گیری مرتب فشار خون و آنالیز سطح کلسترول و داشتن معاینه های منظم مانند تست سرطان سینه در بانوان، برای حفظ سلامتی بسیار مهم و حیاتی هستند.

سلامت لوبیاهای سحرآمیز را از قلم نیاندازید

سلامت لوبیاهای سحرآمیز را از قلم نیاندازید

بیشتر مردم بیماری های قلبی و سرطان را به اسم قاتلین آرام و ساکت می شناسند و می دانند که اندازه گیری مرتب فشار خون و آنالیز سطح کلسترول و داشتن معاینه های منظم مانند تست سرطان سینه در بانوان، برای حفظ سلامتی بسیار مهم و حیاتی هستند.

اما بیشتر مردم نمی دانند که بیماری مزمن کلیه، بیماری شایعی است که زندگی را به مخاطره می اندازد. این بیماری تا زمانی که خیلی پیشرفت ننموده باشد نشانه های خاصی نداشته و شخص متوجه ابتلا به آن نمی گردد. نکته قابل توجه این است که بیماری مزمن کلیه در مراحل اولیه خود به آسانی با انجام آزمایش های ساده قابل تشخیص است.

تحقیقات اخیر نشان داده است که در سرتاسر دنیا میلیون ها نفر به بیماری مزمن کلیه مبتلا بوده و خیلی بیشتر از آن، در معرض خطر ابتلا هستند. متأسفانه همه گیری دنیای بیماری دیابت و چاقی سبب خواهد شد که در آینده، موارد ابتلا به این بیماری خیلی بیشتر از حال حاضر باشد.

عدم تشخیص و درمان بیماری مزمن کلیه، می تواند به ایجاد مسائل بسیار جدی مانند نارسایی کلیه که سبب می گردد فرد احتیاج همیشگی به دیالیز، یا پیوند کلیه پیدا کند، منتهی گردد.

اقدامات اولیه مناسب سبب می گردد که فرایند پیشرفت بیماری کلیه کند شده و حتی متوقف گردد. به همین خاطر انجام آزمایش های ساده اولیه و بهنگام در خصوص افراد در معرض خطر اهمیتی فراوان دارد. بزرگداشت روز دنیای کلیه فرصتی است که در باره این بیماری، راه های پیشگیری و مراقبت از آن، نکاتی را فرا بگیریم. در اینجا پنج مرحله آموزش در خصوص این بیماری آورده شده است؛

▪ مرحله اول: این حقایق را بدانید

شش کاری که کلیه های سالم انجام می دهند عبارتند از:

1) تنظیم سطح مایعات بدن

2) پاکسازی مواد سمی و زائد بدن

3) فراوری هورمون مؤثر در خون سازی

4) فعال سازی ویتامینD برای حفظ سلامتی استخوان ها

5) فراوری و رها سازی هورمون های مؤثر در تنظیم فشار خون

6) حفظ و نگهداری مواد معدنی بدن (مانند سدیم، پتاسیم و فسفر)

8مشکلی که به دلیل ابتلا به بیماری مزمن کلیه ایجاد می گردد:

1) بیماری های قلبی عروقی

2) حمله قلبی و سکته

3) فشار خون بالا

4) کم خونی یا تعداد کم گلبول های قرمز

5) ضعف استخوان ها

6) آسیب به اعصاب

7) نارسایی حاد کلیه که مرحله انتهایی بیماری است.

8) مرگ

▪ مرحله دوم: خطر را بشناسید

ـ عوامل خطرزا برای ابتلا به بیماری کلیه

1) دیابت (در خود یا سابقه خانوادگی)

2) فشار خون بالا (در خود یا سابقه خانوادگی)

3) بیماری قلبی عروقی (در خود یا سابقه خانوادگی)

4) سابقه خانوادگی از بیماری کلیوی یا دیابت و یا فشار خون بالا

5) سن بالای 60 سال

6) چاقی

7)داشتن وزن کم در هنگام تولد

8) استفاده طولانی مدت از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و ناپروکسن

9) عفونت مزمن دستگاه ادراری

10) ابتلا به سنگ های ادراری

▪ مرحله سوم: تشخیص نشانه های بیماری

بیشتر مبتلایان در مراحل ابتدایی بیماری مزمن کلیه هیچ گونه نشانه ای را بروز نمی دهند. به همین خاطر انجام آزمایش در مراحل ابتدایی مهم است. به تدریج که بیماری پیشرفت می نماید، نشانه های بیماری خود را بروز می دهند و در بعضی موارد گمراه نماینده هم هستند. به این نشانه ها توجه کنید.

1) خستگی و ضعف

2) ادرار سخت و دردناک

3) ادرار کف آلود

4) ادرار صورتی یا تیره رنگ (وجود خون در ادرار)

5) افزایش احتیاج به ادرار کردن (به ویژه در شب ها)

6) چشمان پف آلود

7) صورت، دست ها، شکم و پاهای باد نموده

8) تشنگی مداوم

▪ مرحله چهارم: آزمایش بدهید

اگر شما یا یکی از بستگان شما در گروه پر خطر ابتلا به این بیماری هستید از پزشک خود بخواهید آزمایش های زیر را درخواست کند.

چهار تست ساده که زندگی را نجات می دهد:

1) آنالیز فشار خون:

فشار خون بالا می تواند به عروق خونی کوچک در کلیه ها آسیب برساند. فشار خون، بعد از بیماری دیابت مهم ترین دلیل ایجاد نماینده نارسایی حاد کلیه است.

فشار خون زیر 140-90 برای بیشتر مردم خوب است. اگر مبتلا به بیماری کلیوی هستید، فشار خون زیر 130 -80 بهتر و زیر 120-80 برترین است.

2) آنالیز پروتئین در ادرار:

وجود مقادیر کمی از آلبومین که یک نوع پروتئین است، در ادرار از نشانه های اولیه مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیه است. وجود همیشگی آلبومین و سایر پروتئین ها در ادرار نشان دهنده صدمه به کلیه هاست.

3) آنالیز کراتی نین خون:

کراتی نین، پسماند فراوری شده از فعالیت عضلات بوده و کلیه ها، کراتی نین خون را پاکسازی نموده و دفع می نمایند. هنگامی که عملکرد کلیه ها کاهش پیدا کند، سطح کراتی نین خون افزایش پیدا می نماید.

4) اندازه فیلتراسیون گلومرولی:

پزشکان سطح کراتی نین خون را اندازه گیری نموده و نتیجه آن را با سن، نژاد و جنس می سنجند تا اندازه فیلتراسیون گلومرولی به دست آید چون حساس ترین و صحیح ترین نشانگر عملکرد کلیه هاست.

▪ مرحله پنجم: سالم بمانید

شش کاری که مبتلایان به بیماری مزمن کلیه باید انجام دهند:

1) فشار خون خود را پایین بیاورید.

2) اگر مبتلا به دیابت هستید، سطح قند خون خود را تحت کنترل در آورید.

3) مصرف نمک را کاهش دهید.

4) از استفاده خود سرانه مسکن ها دوری کنید.

5) در مصرف پروتئین ها میانه روی کنید.

▪ نکته آخر

بیماری مزمن کلیه بیماری تمام سنین است. طبق گزارش های مراکز علمی، این بیماری خطر حمله قلبی، سکته و مرگ زود رس را در بین جوانان و سنین میانسالی دوبرابر می نماید.

بیماری مزمن کلیه مختص افراد بالای 55سال نبوده و عاملی خطرزا برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی حتی در جوانان است. به هر حال، با انجام آزمایش های بسیار ساده می توان بیماری های کلیه را به راحتی تشخیص داده و با مراقبت از کلیه ها احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کم کنیم و با این کار شانس زندگی طبیعی را افزایش دهیم.هشدارهای مختلف در خصوص خطرات بیماری قلبی هر ساله افزایش می یابد اما بیشتر مردم در باره علل و عواقب بیماری مزمن کلیه گاهی اطلاعات کافی ندارند.

شما هنگامی که به سردرد، گلودرد، سرماخوردگی و آنفلوانزا مبتلا می شوید می دانید که بیمار شده اید، اما آیا شما می دانید که مبتلا به بیماری مزمن کلیه هستید یا خیر؟ بیماری واقعا خطرناک و مرگ آوری که بیماری خاموش هم نامیده می گردد، زیرا اغلب تا موقعی که به مراحل انتهایی خود نرسیده باشد توجه ما را جلب نمی نماید. بزرگداشت روز دنیای کلیه، اهمیت دادن به شناخت بیماری های کلیه و راه های پیشگیری و درمان آنهاست. اگر به بیماری های کلیه در مراحل اولیه، توجه نگردد، عواقب خطرناک آن بعد ها شامل کلیه ها شده و رهایی از آنها در بعضی اوقات امکان پذیر نیست.

منبع:http://fa.parsiteb.com

ارسال به وسیله کاربر محترم سایت : hasantaleb

منبع: راسخون
انتشار: 11 مهر 1400 بروزرسانی: 11 مهر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1912

به "سلامت لوبیاهای سحرآمیز را از قلم نیاندازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت لوبیاهای سحرآمیز را از قلم نیاندازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید