زالی: اگر کادر درمان را فرزندان این کشور می دانید، سفر نکنید

به گزارش مجله گرافیک، فرمانده عملیات مدیریت کرونا در کلان شهر تهران با هشدار نسبت به سفرهای درون شهری و برون شهری گفت: مردم با سفرهای نوروزی گردابی از چرخش ویروس را ایجاد می نمایند.

زالی: اگر کادر درمان را فرزندان این کشور می دانید، سفر نکنید

لذت بخشترین تجربه سفر را با تور ارزان تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

به گزارش مجله گرافیک، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی امروز چهارشنبه اظهار کرد: پیغام مشترک جامعه پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، بهداشتی و درمانی برای مردم این است که اگر ما را فرزندان خود می دانید و می خواهید دچار فرسایش نشویم و ما نیز در روزهای پیش رو فرصتی برای ملاقات فرزندان، پدر و مادر و خانواده هایمان پیدا کنیم؛ با در منزل ماندن و اجتناب از سفرهای درون شهری و برون شهری بار بیمارستان ها را کم کنید.

وی ادامه داد: افرادی که فکر می نمایند واپسین روزهای اسفند سال جاری با سالهای گذشته یکسان است، در اشتباهی ترسناک و هولناک به سر می برند.

دکتر زالی تاکید نمود: ویروس کرونا ویروسی مهیب، چموش، فرصت طلب و بی رحم است و در کوتاه ترین زمان ممکن افراد را مبتلا می نماید و می تواند آنان را به آستانه مرگ بکشاند.

کرونا ویروسی مرگبار است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا یادآور شد: این ویروس، ویروسی مرگبار است که نباید آن را ساده گرفت و اگر امکان این وجود داشت که مردم سری به بیمارستان ها بزنند و بیمارانی که با مسائل تنفسی در تخت های بیمارستان زجر می کشند را ببینند می فهمند که نباید این بیماری را دست کم گرفت و در خیابان ها بی مورد پرسه زنند.

زالی ادامه داد: بسیاری از مردم خبری از بیمارستان ها ندارند و نمی دانند که بیماران مبتلا ممکن است بدحال شوند، به آی سی یو منقل شده و متاسفانه دچار مرگ زودرس شوند.

وی تاکید نمود: اگر مردم به سفر نوروزی بروند ؛ استان دیگری را آلوده می نمایند و یا اینکه خود آلوده می شوند و به جای در هم شکستن چرخه انتقال ویروس، به پیروزی ویروس یاری می نمایند.

ایرانیان باور نمایند در یک جنگ با ویروس مرگبار کرونا قرار داریم

دکتر زالی با تاکید بر این مطلب که مردم ایران باید باور نمایند در یک جنگ با این ویروس مرگبار قرار داریم، گفت: در آن صورت مردم متوجه می شوند آرایش جنگی به این شکل نیست که ما خاکریزهای خود را در اختیار ویروس قرار دهیم و اقتضا نمی نماید که جبهه خودمان را تضعیف کنیم.

جلوگیری از انتقال ویروس حتی به یک فرد، باعث شکستن جبهه ویروس می گردد

وی با بیان اینکه جلوگیری از انتقال ویروس حتی به یک فرد، باعث در هم شکستن جبهه ویروس می گردد، اضافه نمود: اگر چنین نکنیم ویروس تمام مرزهای بین انسانی را در می نوردد و خاکریزهای متعدد انسانی را در ایران فتح خواهد نمود.

زالی ادامه داد: در جنگ باید هوشیار بود و تعقل داشت؛ ساده انگاری و سهل گیری در جنگ به معنای فتح خاکریزها از طریق دشمن است، مردم باید بدانند ما در جنگ با کرونا هستیم.

وی یادآور شد: ویروس کرونا قلب پایتخت را در هم نوردیده است؛ امروز این ویروس در قلب پایتخت رخنه نموده است. ما به عنوان شهروندان تهرانی باید بیش از گذشته با این موضوع مسئولانه برخورد کنیم.

سهل انگاری به استقبال مرگ رفتن است، مرگی که هیچ افتخاری ندارد

فرمانده ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه سهل انگاری درباره کرونا شهامت نیست، گفت: سهل انگاری به استقبال مرگ رفتن است، آن هم مرگی که هیچ افتخاری ندارد؛ اگر در جنگ کشته می شدیم شهید محسوب می شدیم اما مرگ با ویروس کرونا به جز تیم پزشکی برای کسی افتخار شهادت ندارد.

دکتر زالی با بیان اینکه این ویروس می تواند همه افراد را در هم بکوبد، تاکید نمود: ما نباید با رفتار اشتباه به ویروس یاری کنیم؛ متاسفانه شب گذشته شاهد تجمعات پراکنده در جای جای شهر بودیم؛ طوری که انگار هیچ خبری از ویروس کرونا نیست و مردم طوری رفتار کردند که انگار یک چهارشنبه سوری معمولی است.

وی ادامه داد: متاسفانه 470 مجروح در کل کشور از حوادث چهارشنبه سوری داشتیم، در شرایطی که بیمارستان های ما تخت هایشان را برای کرونا آماده می نمایند؛ آیا این انصاف است؟

دکتر زالی اضافه نمود: در حالی که پزشک و پرستار ما به شهادت رسیده، آیا این مروت است که با رفتارهایی همچون آنچه شب گذشته شاهد آن بودیم خستگی را بر تن کادر درمان مضاعف کنیم؟

وی با بیان اینکه چنین رفتارهایی دور از انصاف و اخلاق است، گفت: ما ایرانیان نباید چنین رفتاری کنیم زیرا فتوت ملی ما چنین اجازه ای را نمی دهد.

سفر نوروزی به استقبال مرگ رفتن است

دکتر زالی با بیان اینکه هنوز هم دیر نشده است؛توضیح داد: به کسانی که فکر می نمایند نوروز سال جاری مانند سالهای قبل است، هشدار می دهم سفر نوروزی به استقبال مرگ رفتن است.

وی ادامه داد: با سفر هم خودتان و هم خانواده تان را در آستانه مرگ قرار می دهید و هم برای ویروس فرصت های جدید فراهم می کنید.

دکتر زالی خاطر نشان کرد: در شرایطی که بعضی از استان های مقصد در حال دست و پنجه نرم کردن برای تقابل با این ویروس هستند، چرا باید به تیم پزشکی خسته آن استان بار مضاعفی را تحمیل کنیم؟

وی با بیان اینکه مردم استان های مقصد در حال حاضر برای میزبانی از مسافران شاداب و سالم نیستند، یادآور شد: نمی توانیم مانند گذشته از آنان انتظار داشته باشیم که پذیرای ما باشند، دست آنان بر آتش است و از مردم خواهش می کنم این مسائل را رعایت نمایند.

دکتر زالی تاکید: اینها توصیه نیست بلکه هشدار در خصوص خطرات جدی است؛ امیدواریم مردم با درک عمیق نسبت به این موضوع بهاری متفاوت را تجربه نمایند.

وی متذکر شد: مردم اگر امروز به توصیه ما توجه ننمایند؛ با سفرهای نوروزی بدون ضرورت، گردابی از چرخش ویروس را در کشور ایجاد می نمایند.

زالی ادامه داد: با سفر کاری می کنیم که ویروس روز به روز در سطح استان ها گسترده تر گردد و انواع مختلف آلودگی را در استان ها شکل دهد.

کرونا را نباید شوخی گرفت

وی یادآور شد: مسافران هنگام بازگشت نیز ویروس های مقاوم و چموش را برای تهران به سوغات می آورند که باعث در معرض فشار و استرس قرار دریافت مجدد تیم پزشکی می گردد.

دکتر زالی با بیان اینکه ضرورت رعایت این موراد انکار ناپذیر است، گفت: کرونا را نباید شوخی گرفت؛ برای اولین بار در پنجاه سال گذشته چنین بیماری پاندمی شده و همه جهان را درگیر نموده است، اما همه جهان به این نتیجه رسده اند که بدون هماهنگی و آموزش مردم نمی توان این بیماری را ریشه کن کرد و تنها با اتخاذ اقدامات بهداشتی و سختگیرانه تر باید آغاز تعطیلات نورزو را به فرصتی استثنایی برای مهار ویروس تبدیل کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 967

به "زالی: اگر کادر درمان را فرزندان این کشور می دانید، سفر نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زالی: اگر کادر درمان را فرزندان این کشور می دانید، سفر نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید