دریاچه اسرارآمیز وان، واقعیت و افسانه

به گزارش مجله گرافیک، در چند سال اخیر شهر وان ترکیه به یک مکان توریستی مورد علاقه ایرانیان تبدیل شده است. وان با وجود اینکه شهری کوچک و مرزی است، به علت نزدیکی به مرز و داشتن مراکز خرید متعدد بین گردشگران ایرانی محبوبیت یافته است. یکی از جاذبه های فراموش نشدنی وان، دریاچه بزرگ آن است. دریاچه ای که قطعا شما هم با آن خاطره دارید و تصاویر یادگاری گرفته اید، هنوز منشا داستان و افسانه است. افسانه سازی در خصوص دریاچه فقط مختص مردم وان نیست، بلکه مردم بومی در هر کجای دنیا با قوه تخیل و متناسب با فرهنگ محلی خود داستانها و روایت های عجیبی از موجودات ساکن در دریاچه، گنج های مدفون و جن و پریان نقل می نمایند. در ایران دریاچه تخت سلیمان نمونه ای از این دریاچه های افسانه ای است.

دریاچه اسرارآمیز وان، واقعیت و افسانه

بر همین اساس از قرنها پیش داستان هایی از ساکنان عجیب دریاچه بین مردم وان رواج داشته است. در افسانه های فولکلور ارمنی دو روایت از داستان دریاچه موجود است. در روایت اول با نام ویشاپس شناخته می گردد، به اژدهای آبی ساکن در دریاچه اشاره دارد. روایت دوم، از شاهزاده ای به نام تامارا حکایت می نماید که در دریاچه زندگی می کرد. این افسانه عشق تامارا و پسری بومی را نقل می نماید که با مرگی تراژیک خاتمه می یابد. طبق روایت های محلی امروز آختامار یا آکتامار نام یکی از جزایر چهارگانه وان، برگرفته از نام این شاهزاده است. ادر هر یک از جزایر دریاچه نیز کلیسایی قدیمی وجود دارد که نشان از قدمت سکونت ارمنیان در منطقه دارد.

با وجود این افسانه ها، چندین گزارش محلی مبنی بر تماشا موجودات عجیب در دریاچه به ثبت رسیده است. خاتمه محققان دانشگاه وان به جستجوی ناشناخته های زیر آب دریاچه رفتند. اما به جای اژدها یا موجودات افسانه ای به قلعه باستانی 3000 ساله ای روبرو شدند که کف دریاچه مدفون شده است. قلعه ای از دوران اورارتو که زمانی دور در این منطقه حکومت می کردند. یافته های حاکی از ان بود که آب دریاچه به مرور بالا آمده است. البته یافته های آنها به همین ختم نشد، یک محوطه وسیع از سنگ های ایستاده موسوم به دودکش پری، قبرهای دوره سلجوقی و یک کشتی روسی مربوط به سال 1948 نیز در دریاچه یافته شد. شاید این مدارک و شواهد به شایعات و افسانه ها خاتمه داده باشد ولی هنوز دریاچه با ابهت و اسرارآمیز کنار شهر وان آرمیده است.

منبع: تریپ
انتشار: 15 مرداد 1401 بروزرسانی: 15 مرداد 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2212

به "دریاچه اسرارآمیز وان، واقعیت و افسانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه اسرارآمیز وان، واقعیت و افسانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید