خط قرمزی برای مطرح کردن مطالبات مردمی نداریم

به گزارش مجله گرافیک، 24سال از افتتاح شبکه تلویزیونی مرکز اصفهان به دست رئیس جمهور وقت می گذرد. در این مدت شش نفر کرسی مدیرکلی صداوسیمای اصفهان را بر عهده داشته اند و از تصدی آخرین مدیرکل صداوسیمای اصفهان یعنی بهرام عبدالحسینی دوسال و سه ماه می گذرد. این شبکه استانی به عنوان پربیننده ترین شبکه استانی نیز شناخته می شود و یکی از پرطرفدارترین برنامه های این مرکز برنامه زنده رود است که از شبکه شما هم پخش می شود و بینندگان جهانی نیز دارد. پرونده اصفهان بهانه ای شد تا به گفت وگو با بهرام عبدالحسینی مدیر صداوسیمای مرکز اصفهان بپردازیم.

خط قرمزی برای مطرح کردن مطالبات مردمی نداریم

تقریبا بیش از دو سال از تصدی کرسی خدمت شما در صدا و سیمای مرکز اصفهان می گذرد. از فعالیت های سیمای اصفهان در این مدت بگویید و بزرگ ترین تفاوت مدیریت دوران خود را نسبت به مدیران قبلی در چه می دانید؟

از ابتدا که تصدی این مدیریت را قبول کردم تکلیفی که رئیس و معاون سازمان استان ها بر عهده ما گذاشتند را در اولویت کاری خود قرار دادیم و تولید مرکز استان ها را راه اندازی کردیم و برنامه های تکلیفی همچون خانواده، جوان، نوجوان، شبانه و کودک که تا پیش از این روی آنتن نبود را با وجود مسائل بودجه ای و مالی روی آنتن بردیم و آبان ماه نیز دو برنامه تکلیفی شبانه و خانواده را راه اندازی کردیم. به جرات می توان گفت تفاوت این دوره مدیریت در این است که تقریبا طی شش ماه سال 99، 70درصد برنامه های تکلیفی را با نگاه استفاده از ظرفیت های سیمای اصفهان راه اندازی کردیم.

چه تولیداتی در بخش مستند و ساخت فیلم داشته اید؟

خوشبختانه طی این مدت برنامه های خیلی فاخر ساخته شده و ما در عرض دو سال 10 تله فیلم ساخته شده داریم که آخرین آن رویای طبقه پایین 20روز پیش به سرانجام رسیده است. در واقع هر دو ماه یکبار در سیمای مرکز اصفهان یک تله فیلم ساخته شده که این در جای خود کارنامه بی نظیری در تاریخ سیمای مرکز اصفهان است.

همچنین 31مستند طی دو سال گذشته ساخته شده که بخشی تکلیفی و جزو تعهدات ما بوده و 17مستند دیگر نیز به صورت متمرکز تهیه و تولید شده که با محتوای گردشگری، حوزه حاشیه نشینی، تاریخ اصفهان، ایثار و شهادت و شهدای مدافع حرم و نیز بیشتر با رویکرد مسائل اجتماعی بوده است.

ارزیابی شما از کارکرد شبکه اصفهان در استان چیست و چقدر مخاطب دارید؟

انتظار ما واقعا این نیست که فردی هشت یا 10ساعت از وقت خود را صرف دیدن شبکه اصفهان کند، همین که هر کسی حتی یک برنامه مورد علاقه خود را انتخاب کند، بیننده ما محسوب شده و ما به هدف خود رسیده ایم؛ البته در راستای جلب بیننده ما در حوزه(ج) و (دال) سعی داشته ایم تنوع خوبی را در جدول برنامه ها داشته و حتی گرافیک شبکه را تغییر دادیم که به لحاظ بصری بسیار تاثیرگذار بوده، در مورد مخاطب هم سیمای اصفهان 66درصد مخاطب داشته که امیدواریم با برنامه سازی هایی که برای همه گروه های سنی شده، مخاطبان افزایش پیدا کنند.

از ظرفیت های استانی و بومی چقدر در شبکه اصفهان استفاده می شود؟

خیلی سعی کردیم در برنامه سازی ها از ظرفیت های استانی استفاده کنیم، امروز برنامه پرمخاطب و برند زنده رود توسط مجری های جوان اصفهانی اجرا می شود و در خود شبکه اصفهان هم دیگر مجری غیراصفهانی نمی بینید و همه مجریان اصفهانی هستند و این یکی از مطالبات مردم اصفهان بوده که با وجود فشارها و مخالفت های زیاد برنامه سازان اما تحقق یافته است.

همچنین 10تله فیلمی که در این مدت دو سال ساخته شده تماما از ظرفیت خود اصفهانی ها و بالای 90درصد عوامل تله فیلم ها از بازیگران گرفته تا عوامل صحنه و تهیه کننده با ظرفیت خود اصفهانی ها ساخته شده که اقدام بزرگی محسوب می شود.

گفته بودید سیمای اصفهان باید چتری برای همه مردم استان باشد، سهم مردم شهرستان ها در سیمای اصفهان چقدر است وچقدر برابری و عدالت در آن رعایت می شود؟

ما هر هفته برنامه ای با عنوان همین حوالی داریم که به یکی از شهرستان ها سفر می کند و در آن برنامه از ظرفیت شهرستان ها استفاده می کنیم.

در همین خصوص شهرستان کاشان هر هفته جمعه ها ساعت21 یک برنامه زنده به نام گلستانه دارد که با تمام ظرفیت در کاشان تهیه می شود و ما فقط آنتن را به صورت زنده در اختیار آنها قرار می دهیم، البته ناگفته نماند یکی از اقدامات دیگر راه اندازی رادیو شهری کاشان بود که به عنوان یک مطالبه 40ساله مردم کاشان مطرح بوده که قبلا انجام نشده بود ولی در این دوره محقق شد.

ارتباط مدیرکل صداوسیمای مرکز اصفهان با قشر جوان هنرمند و مطالبه گر چگونه است؟

فکر می کنم رضایت بخش باشد؛ زیر ا در این دوره مدیریت، ما درهای صداوسیما را به روی مردم و هنرمندان باز کردیم تا از این ظرفیت های نهفته استفاده شود، مثلا برنامه کلاکت به فیلم های کوتاه جوانان اصفهان اختصاص دارد که هر قسمت آن یک فیلم را پخش، نقد و بررسی می کند که بسیار مورد علاقه جوانان فیلمساز واقع شده است.

انعکاس مطالبات مردمی در شبکه اصفهان چه جایگاهی دارد؟

در حوزه مطالبات مردمی ما خط قرمز نداریم وهر چیز مطالبه مردمی باشد هیچ مسئله ای برای پخش آن نداریم و حتی تجمعات و مطالبات مردمی را فیلم گرفتیم و گرانی ها را پیگیری کردیم. مسؤولان را روی آنتن آوردیم و از آنها مطالبه گری کردیم تا مسائل حل شود. حتی مدیر مربوط را از وزارتخانه به گفت وگوی ویژه خبری کشاندیم. در مورد کرونا هم سیمای اصفهان عملکرد خوبی داشته و مرکز اصفهان طی تقریبا 9ماه گذشته هر روز دو ساعت از طریق صداوسیما در سه نوبت، برنامه شبانگاهی، زیرنویس و کارهای کوتاه مشارکتی با وزرات بهداشت داشته است.

در حوزه زیرساختی شرایط شبکه اصفهان نسبت به سایر استان ها چگونه است؟

از لحاظ زیرساختی و کارهای پشتیبانی فنی بسیار ضعیف است. زیرا صداوسیمای مرکز اصفهان سال75 تاسیس شده و امکانات واحد سیار آن قدیمی است و حتی از بعضی شهرهای کوچک هم امکانات کمتری دارد. واحد سیار استان اصفهان باید اچ دی باشد ولی هنوز اس دی هستیم که اخیرا با تفاهم نامه ای که با رقمی بالغ بر 26میلیارد تومان امضاء شده است که 13میلیارد آن استان و 13میلیارد را سازمان تقبل کرده که مناقصه آن در تهران برگزار می شود که امید می رود تا سال آینده واحد سیار اچ دی تامین شود. ناگفته نماند، به لحاظ پوشش مرکز اصفهان، بالای 95درصد استان را تامین و اف ام رادیویی در تمام جاده های منتهی به استان قابلیت پوشش دارد، اما در تلاش هستیم اس ان جی ماهواره ای را به دو تا ارتقاء دهیم تا بتوانیم برنامه های زنده بیشتری روی آنتن برویم.

منبع: روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1562

به "خط قرمزی برای مطرح کردن مطالبات مردمی نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط قرمزی برای مطرح کردن مطالبات مردمی نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید