خطر همه گیری ویروس شایع شده در مناطقی از آسیا

به گزارش مجله گرافیک، متخصصان جهانی سلامت و بیماری های عفونی نسبت به خطر احتمالی ناشی از شیوع ویروسی موسوم به Nipah هشدار دادند.

خطر همه گیری ویروس شایع شده در مناطقی از آسیا

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید و شگفتی های جزیره آتشفشانی بالی را از نزدیک شاهد باشد.

به گزارش، ویروس کشنده Nipah که خفاش ها ناقل آن هستند در مناطقی از جنوب و جنوب شرق آسیا شیوع انسانی داشته و احتمال همه گیری جدی آن وجود دارد.

این ویروس در سال 1999 در مالزی و سنگاپور شناسایی شد که همه گیری هایی با نرخ مرگ و میر 40 و 90 درصد همراه داشته است. همچنین ویروس مزبور تا هزاران کیلومتر گسترش یافته و به بنگلادش و هند رسیده است.

تا به امروز واکسن یا دارویی برای مقابله با ویروس Nipah فراوری نشده است.

مدیر اجرایی ائتلاف نوآوری های آمادگی اپیدمی (CEPI) گفت: 20 سال از زمان کشف این ویروس گذشته، اما دنیا همچنان برای مقابله با تهدید دنیای ناشی از ویروس Nipah آماده نیست.

ائتلاف نوآوری های آمادگی، مشارکت کارشناسان بیماری، سازمان های خصوصی، عمومی و مدنی است که در سال 2017 تشکیل شد و هدف آن فراوری واکسن برای بیماری های عفونی ناشناخته و نوظهور است.

به گفته مدیر اجرایی ائتلاف نوآوری های آمادگی اپیدمی، شیوع ویروس Nipah تا به امروز به کشور های جنوب و جنوب شرق آسیا محدود بوده، اما این ویروس از قابلیت همه گیری برخوردار است، زیرا خفاش های ناقل این ویروس در تمامی مناطق استوایی و نیمه گرمسیری که محل زیست بیش از دو میلیارد انسان است وجود دارند.

همچنین از آنجاییکه این ویروس از انسان به انسان منتقل می گردد این امکان وجود دارد که در مناطق با تراکم جمعیت بالا گسترش یابد.

منبع : ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 709

به "خطر همه گیری ویروس شایع شده در مناطقی از آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر همه گیری ویروس شایع شده در مناطقی از آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید