جشنواره ونیز 2019؛ داستان ازدواج چشم منتقدان را گرفت

به گزارش مجله گرافیک، با شروع جشنواره ونیز 2019 شاهد نمایش فیلم داستان ازدواج (Marriage Story) اثر نوآ بامباک کارگردان مستقل ساز آمریکایی بودیم؛ اثری که مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.

جشنواره ونیز 2019؛ داستان ازدواج چشم منتقدان را گرفت

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

جشنواره فیلم ونیز 2019 از 6 شهریورماه شروع به کار نموده و تا 16 شهریور ادامه خواهد داشت. اما در همان روزهای ابتدایی جشنواره فیلمی اکران شد که پیش بینی می شد یکی از آثار پیروز جشنواره و از فیلم های مورد توجه سال جاری باشد. بعضی از منتقدان گفته بودند داستان ازدواج احتمالا بهترین فیلم نوآ بامباک است و انتظار زیادی برای دیدن این اثر سینمایی شکل گرفته بود.

حال پس از نمایش فیلم داستان ازدواج، نقدهای آن گروه از منتقدان انگلیسی زبان که فیلم را در جشنواره دیده اند منتشر شده و از میانگین نمرات 13 نقدی که در حال حاضر درباره فیلم نوشته شده نمره متای 95 برای این اثر به دست آمده است. در عین حال هر 13 نقد نوشته شده مثبت هستند؛ در حالی که بالاترین نمره به فیلم 100 بوده (توسط 6 منتقد)، پایین ترین نمره کمتر از 80 نبوده که نشان می دهد از نظر منتقدان با یک فیلم بسیار باکیفیت طرفیم.

داستان ازدواج جدیدترین محصول نت فلیکس، فیلمی است که سال جاری می تواند در جشنواره های مختلف بدرخشد و کاری کند این شبکه قدرتمند دوباره از فصل جوایز سربلند بیرون بیاید.

جدیدترین اثر نوآ بامباک درباره وضعیت بحرانی رابطه عاطفی یک زوج هنرمند است. بامباک فیلم سازی را از سال 1995 شروع نموده و عموما به دلیل ساخت کمدی درام شهرت دارد. این فیلم ساز ساخت آثاری چون ماهی مرکب و نهنگ (The Squid and the Whale)، مارگو در مراسم عروسی (Margot at the Wedding) و فرانسیس ها (Frances Ha) را در کارنامه دارد.

در ادامه نگاهی می اندازیم به آنچه منتقدان درباره داستان ازدواج نوشته اند:

جان بلیزدیل منتقد سینویو نمره کامل 100 را برای این فیلم مناسب دیده و با اشاره به ایفای نقش اسکارلت جوهانسون و آدام درایور معتقد است این دو بازیگر بهترین بازی های تمام دوران حرفه ایشان را در فیلم بامباک نشان داده اند.

از نگاه بلیزدیل حساسیت، شوخ طبعی و هوشمندی در فیلم به فراوانی یافت می گردد و اثر در لحظاتی پیروز شده به نوعی برهنگی عاطفی ِ خام و بی پرده دست پیدا کند؛ کاری که در سینما به دشواری قادر به انجام آن هستیم.

جسیکا کیانگ از دیگر منتقدانی است که به فیلم نمره 100 داده. این منتقد نیز بازی های دو نقش اصلی فیلم را بسیار برجسته توصیف نموده و باور دارد گرچه با فیلمی پرپیچ و خم طرفیم اما هم زمان داستان ازدواج اثری بسیار سرگرم کننده، پر از احساس همدلی، دلسوزی و درک است.

اوون گلایبرمن منتقد ورایتی هم در میان مجموعه منتقدانی قرار گرفته است که فیلم را واجد شرایط نمره کامل دانسته اند. گلایبرمن داستان ازدواج را اثری می داند که هم زمان خنده دار، سوزان و تکان دهنده است.

منتقد ورایتی بر دو نکته دیگر نیز تاکید دارد. ابتدا مانند باقی منتقدان به بازی های دو نقش اصلی اشاره دارد و سپس به توانایی کارگردان در به تصویر کشیدن جزییات و پیچیدگی های عاطفی زندگی. گلایبرمن می گوید در فرایند به تصویر کشیدن این جزییات به شکلی نافذ شیوه کارکرد جامعه امروز نیز نمایش داده می گردد.

نهایتا نگاهی به نقد زان بروکس منتقد گاردین که به فیلم نمره 80 داده نشان می دهد این نویسنده سینمایی نیز نگاه مثبتی به فیلم جدید نوآ بامباک داشته است.

بخشی از نوشته های منتقد گاردین تکرار نکاتی است که در نقدهای دیگر یا می گردد گفت تقریبا در همه نقدها به نوعی مورد اشاره قرار گرفته اند. برای مثال تحسین بازی های درخشان و وضعیت کلی فیلم که کوشش می نماید حتی در تلخ ترین لحظات به دنبال یک نکته کم و بیش خنده دار باشد.

زان بروکس به مجموعه این نکات دو موضوع دیگر را هم اضافه می نماید. یکی دیالوگ های تازه فیلم و دیگری نوعی حس خاص پوچ بودن که در آن به چشم می آید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 311

به "جشنواره ونیز 2019؛ داستان ازدواج چشم منتقدان را گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جشنواره ونیز 2019؛ داستان ازدواج چشم منتقدان را گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید