توصیه WHO برای اجتناب از قضاوت های شتابزده درباره کرونای هندی

به گزارش مجله گرافیک، سازمان جهانی بهداشت توصیه کرده از انجام قضاوت های شتابزده درباره سویه جدید ویروس کرونای یافت شده در هند خودداری شود.

توصیه WHO برای اجتناب از قضاوت های شتابزده درباره کرونای هندی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سازمان جهانی بهداشت دوشنبه درباره قضاوت های شتابزده در خصوص سویه جدید ویروس کرونای یافت شده در هند هشدار داد.

طبق گزارش خبرگزاری آلمان، یک سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفت در مقطع فعلی هنوز تعیین نیست این سویه تا چه اندازه مسئول افزایش سریع موارد مبتلایان در هند طی ماه های گذشته بوده است.

این سخنگوی سازمان جهانی بهداشت تصریح کرده عوامل متعددی ممکن است در افزایش موارد ابتلا در هند نقش داشته باشند. به گفته او شرکت مردم در جشن ها و دیگر مراسم ممکن است باعث افزایش ابتلا به این بیماری شده باشد.

خبرگزاری آلمان نوشته نسخه انگلیسی کرونا هم ممکن است از جمله عوامل اثرگذار بر همه گیری کرونا در هند باشد.

هند ظرف 24 ساعت گذشته بیش از 350 هزار ابتلا به کرونا ثبت کرده است. این رقم، بیشترین موارد ابتلا به کرونا در جهان است. از میان جمعیت 1.3 میلیارد نفری هند تا کنون بیش از 17 میلیون نفر به عفونت کرونا مبتلا شده اند.

سازمان جهانی بهداشت سویه های کرونای مشاهده شده در انگلیس، آفریقای جنوبی و برزیل را نگران کننده توصیف کرده است.

چنانچه سویه ای از کرونا ساده تر منتشر شود، بیماری های جدی تر ایجاد کند، بتواند سیستم ایمنی بدن را دور بزند و اثربخشی درمان های شناخته شده را کاهش دهد، سازمان جهانی بهداشت آن سویه را در طبقه سویه های نگران کننده قرار می دهد.

سخنگوی سازمان جهانی بهداشت گفته این نهاد بین المللی هنوز این سویه از کرونا را در طبقه سویه های نگران کننده قرار نداده است.

جدیدترین سویه کرونا اولین بار در روز 1 دسامبر 2020 در هند مشاهده شد.

کرونای جدید یکی از 7 نوع ویروس شناخته شده کرونا است که باعث ایجاد بیماری در انسان می شود. 4 گونه از این نوع ویروس ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری های حاد تنفسی می شوند که در مواردی به مرگ منجر می شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از 121 هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را همه گیر جهانی گفت.

دولت هند امروز دوشنبه برای مقابله با ترس و وحشت بیشتر مردم و جلوگیری از انتشار اخبار جعلی و نادرست درباره کرونا در میانه طوفان ویروس کووید-19 در این کشور قانون اضطراری تصویب کرد.

دولت دهلی نو برای مقابله با اخبار جعلی در شبکه های اجتماعی مثل توئیتر، فیس بوک و اینستاگرام که در شرایط بحرانی این کشور مدیریت مبارزه با کرونا را مختل کرده اند به قوانین اضطراری متوسل شده است تا با این اخبار جعلی مقابله کند.

یکی از پیام های جعلی که در هند بازتاب زیادی داشته است نقل قولی از وزیر کشور هند است که خطاب به نارندرا مودی نخست وزیر این کشور گفته است هرگز تو را نمی بخشم. پیامی که به دروغ در شبکه های اجتماعی هند دست به دست می شود.

دولت دهلی نو طی روزهای گذشته به خاطر کاهش محدودیت های کرونا و صدور مجوز برگزاری مراسمات مذهبی و اجتماعات سیاسی با نقدها شدیدی روبرو است. پیش از این هند پیروز شده بود شمار موارد ابتلا را به زیر ده هزار مورد برساند، اما منتقدان می گویند که سهل انگاری دولت باعث وقوع طوفان اخیر شده است.

وزارت ارتباطات و فناوی هند اعلام کرده است که در حال رصد و سخت گیری علیه افرادی است که با انتشار اخبار جعلی درباره ویروس کرونا باعث افزایش ترس و وحشت مردم شده اند.

براساس این گزارش، بیمارستان ها و مراکز خدمات درمانی با انتشار بیانیه هایی رسما اعلام کرده اند که قادر به مدیریت هجوم بیماران نیستند و امکانات آنها جوابگوی این هجم از بیماران نیست.

انتشار تصاویر بیماران در راهروهای بیمارستان ها در هند طی روزهای گذشته بازتاب زیادی در رسانه های جهان و شبکه های اجتماعی داشته است و تصاویر آخرالزمانی از سوزاندن جمعی اجساد جان باختگان ناشی از کرونا نیز چند روزی است که دست به دست می شود.

بسکمک از کشورهای جهان از جمله کشورهای همسایه هند، مرزهای خود را بسته و پروازهای مسافربری را به و از هند به حالت تعلیق درآورده اند.

چندین کشور از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی اعلام کرده اند که قصد دارند به هند در این شرایط کمک کنند.

وزیر بهداشت ایران نیز روز گذشته به دولت هند گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده است به دهلی نو برای مقابله با ویروس کرونا کمک کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1732

به "توصیه WHO برای اجتناب از قضاوت های شتابزده درباره کرونای هندی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه WHO برای اجتناب از قضاوت های شتابزده درباره کرونای هندی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید