تار ایرانی در کنار رود ارس شنیدنی شد

به گزارش مجله گرافیک، علی قمصری در چهل و هشتمین پروژه تار ایرانی با حضور تعدادی از نوازندگان تبریزی در یک ابتکار جالب قطعه ای ایران را با موسیقی ترکی در کنار رود ارس گره زد.

تار ایرانی در کنار رود ارس شنیدنی شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، تازه ترین اثری که از پروژه تار ایرانی منتشر شده، مربوط به اجرای علی قمصری در کنار رود ارس واقع در منطقه جلفای آذربایجان است که وی با همراهی گروهی از نوازندگان تبریزی آن را در دسترس مخاطبان قرار داد.

پروژه تار ایرانی به همت و ایده علی قمصری و با موضوع تارنوازی، طراحی و در حال اجرا است. قمصری در این پروژه به استان ها و شهر های مختلف کشورمان سفر می کند و در هر شهر قطعه ای را اجرا می کند و حاصل هر اجرا را در قالب ویدیو منتشر می شود.

قمصری در قالب پروژه تار ایرانی تا کنون به شهر هایی مانند قزوین، تهران، شیراز، تبریز، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خرم آباد، بروجرد، سنندج، صحنه، کنگاور، قوچان، گرگان، خوزستان، تربت جام، شهرکرد، مشهد، نیشابور، توس، بجنورد، بهشهر، بابل، یزد، کرمان، میبد، رشت، شوشتر، ساری و مهاباد سفر کرده است.

این نوازنده تار در توضیح پروژه چهل و هشتم نوشته است: به نظر من وطن دوستی یعنی اینکه با فکر و زیستی مستقل از حکومت و با احترام به کشور های دیگر، برای مرز ها و هویت کشورت احترام قائل باشی. من در کشورم در بهترین دوره زندگی ام ممنوع الفعالیت بوده ام. زاویه من با سیاست های مسئولین نمی تواند در نگاهم به اهمیت یکپارچگی مردمی تاثیر بگذارد.

در شرایطی سخت و خاص همراه با نوازندگانی توانمند از تبریز به سمت مرز شمال غربی سفر کردیم، قطعه ای ایران را به موسیقی ترک گره زدیم و نواختیم. هرچه از همدلی و همراهی بالنده چند گروه کوبه ای تبریزی و سرپرست های محترمشان به نیکی یاد کنم کم است و با توجه به تصمیم ناگهانی من برای حضور در کنار ارس، این هماهنگی عزیزان، به معجزه شبیه بود.

این ویدیو می گوید: ما از هر قومی، چه فارس، چه ترک، چه لر و کرد و بلوچ و عرب و ارمنی زبان همه برای یکپارچگی ایران دغدغه مندیم. برایمان مهم است که به آنچه بچه ها سرزمینمان در آینده در کتاب های تاریخ می خوانند افتخار کنیم و ایران، ایرانستان نشود. تارایرانی در آذربایجان شرقی، با افتخار، ترک زبان شد، تا با این زبان زیبا، از ایران و به احترامش بخوانیم. ای ایران خالقی را در لباسی زیبا از قایتاقی آذربایجان تنظیم کردم امیدوارم لذت ببرید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1949

به "تار ایرانی در کنار رود ارس شنیدنی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تار ایرانی در کنار رود ارس شنیدنی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید