با همسری که مناسبت ها را فراموش می نماید، چه کنیم؟

به گزارش مجله گرافیک، به گفته یک روانشناس، اگر رابطه زناشویی زوجین خوب باشد و زن و شوهر حال خوبی در زندگی مشترک داشته باشد، فراموش کردن جشن گرفتن مناسبت های مهم نظیر روز تولد و سالگرد ازدواج تاثیر حداقلی در کیفیت زندگی مشترک دارد.

با همسری که مناسبت ها را فراموش می نماید، چه کنیم؟

دکتر محمد ابراهیم تکلو در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به اینکه مولفه های بسیار زیادی بر کیفیت زندگی مشترک اثر گذار است و نمی توان همسر را به صرف اینکه روز تولد یا سالگرد ازدواج را فراموش نموده است، مورد مواخذه قرار داد، اظهار کرد: مهم این است که زوجین در زندگی مشترک حال خوبی با یکدیگر داشته باشد چراکه اگر یک رابطه مشترک با کیفیت باشد می توان از سایر مسائل همچون اینکه همسر جشن گرفتن مناسبت های مهم زندگی را فراموش نموده است، چشم پوشی کرد.

وی شرح داد: اگر رابطه زناشویی زوجین خوب باشد و زن و شوهر حال خوبی در زندگی مشترک داشته باشند، فراموشی مناسبت های مهم نظیر روز تولد و سالگرد ازدواج تاثیر حداقلی بر کیفیت زندگی مشترک دارد. از این رو اگر همسر ما برای زندگی مشترک کوشش می نماید، وفادار است، علاقه خود را به ما ابراز می نماید و برای افزایش کیفیت رابطه کم نمی گذارد، می توان از اینکه مناسبت های مهم زندگی را فراموش نموده، گذر و چشم پوشی کرد چراکه این امر تاثیرات حداقلی بر کیفیت رابطه و زندگی مشترک دارد.

این روانشناس در عین حال تاکید نمود: از سوی دیگر مناسبت های مهم نظیر روز تولد یا سالگرد ازدواج بهانه و فرصتی برای ابراز علاقه و حس دوست داشتن زوجین به یکدیگر است البته نباید فراموش کرد این امر در استحکام یک رابطه استاندارد تاثیر خوبی دارد، اما در مقابل نیز روابطی وجود دارند که در آن زوجین به یکدیگر ابراز علاقه نمی نمایند، از خود گذشتگی ندارند و برای زندگی مشترک کوشش نمی نمایند و به طور کلی زندگی مشترک آن ها از کیفیت خوبی برخوردار نیست، اما مناسبت ها را خیلی شیک جشن می گیرند. به همین علت است که می گویم این مسائل تاثیرات حداقلی بر کیفیت رابطه دارد و در زندگی مشترک مسائل مهم تری وجود دارد.

تکلو شرح داد: گاهی برای بعضی زوجین به لحاظ خصوصیات شخصیتی گرامی داشت چنین مناسبت هایی مهم نیست و امری پیش پا افتاده تلقی می گردد این درحالیست که همسر آنان بسیار روی گرامیداشت مناسبت ها حساس است. در چنین شرایطی باید درباره حساسیت های خود با همسر صحبت کرد و به او گفت که برگزاری تولد یا جشن سالگرد ازدواج تا چه مقدار اهمیت دارد؟ گاهی یکی از زوجین جشن گرفتن مناسبت ها را کم اهمیت می داند و تصور می نماید همسرش نیز اهمیتی برای مناسبت ها قائل نیست بنابراین باید درباره این موضوعات با همسر صحبت کرد.

وی با بیان اینکه به طور کلی باید کیفیت رابطه زناشویی را به عنوان یک اصل مهم مد نظر قرار داد، اضافه کرد: گاهی باید از همسر درباره چرایی اینکه مناسبت ها را جشن نمی گیرد، پرسش کرد. گاهی همسران دلایل قانع نماینده ای دارند. گاهی نیز دلایل بیشتر به سمت بهانه تراشی می رود که در چنین شرایطی متوجه می شویم رابطه مشترک ما با مسئله ای روبرو است که باید آن را حل کرد.

به گفته این روانشناس، زوجین می توانند به همسر خود گوشزد نمایند که جشن گرفتن مناسبت ها برایشان مهم است تا همسر تاریخ تولد یا سالگرد عقد را از یاد نبرد.

تکلو در انتها سخنان خود خطاب به زوجین تاکید نمود: زوجین باید درباره تمام احساسات خوب یا بد خود نسبت به همسر با یکدیگر صحبت نمایند. احساسات مثبت را به زبان آورند و درباره رفتار های آزار دهنده با هم صحبت نمایند. گاهی زوجین تصور می نمایند همسر متوجه می گردد که یک رفتار خاص آزاردهنده است و خودش نباید آن رفتار را تکرار کند، اما این امر فقط منجر به سو تفاهم می گردد بنابراین درباره خواسته ها و نیازهایمان باید با همسر صحبت کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 10 شهریور 1402 بروزرسانی: 10 شهریور 1402 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2386

به "با همسری که مناسبت ها را فراموش می نماید، چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با همسری که مناسبت ها را فراموش می نماید، چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید