بالم لب چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

به گزارش مجله گرافیک، تحمل لب های خشک و ترک خورده و پنهان کردن آن ها کار دشواری است. علاوه بر این باعث می شوند احساس بدی دبار ه ظاهر خود پیدا کنید و حتی در فرایند غذا خوردنتان هم می توانند اختلال ایجاد نمایند. در این حالت بالم لب کارایی بسیاری پیدا می نماید و می توانید برای از بین بردن خشکی و ترک های لب از آن بهره ببرید. در این مطلب به آنالیز بالم لب، فواید، مضرات و نحوه استفاده از آن پرداخته ایم.

بالم لب چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

بالم لب چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

بالم لب یک ماده نرم وکس مانند است که از آن برای مرطوب کردن لب ها و کاهش درد ناشی از لب های خشک و ترک دار استفاده می کنیم. لب ها به علت نازک بودن پوستشان نسبت به سایر قسمت های بدن بیشتر در معرض خشک شدن قرار دارند. این ماده وکس مانند لب ها را در برابر هوای خشک، باد و به ویژه هوای سرد محافظت می نماید.

بالم لب با سایر محصولات مربوط به لب تفاوت دارد زیرا هدف اصلی آن رطوبت رسانی لب ها و انجام کارهای تسکین دهنده و احیانماینده است. هدف دیگر این محصول محافظت از لب ها در برابر کم آبی است. علت اثرگذاری بالم ها این است که ماده وکس مانند آن ها لایه محافظی ای را روی لب ایجاد می نماید که منجر به نگهداری رطوبت در آن می گردد. اغلب بالم لب ها شامل یک ماده مرطوب نماینده طبیعی مانند روغن نارگیل یا ماده مصنوعی مانند وازلین هستند.

خانم ها و آقایان اغلب بالم لب را برای از بین بردن ترک لب ها در فصل زمستان استفاده می نمایند. همانطور که پیش تر اشاره کردیم یک بالم لب خوب خشکی لب را کاهش داده و ظاهر نرم و درخشانی را به لب ها می دهد. در مقابل بالم لب بد هم نه تنها منجر به کاهش علائم خشکی لب نشده بلکه باعث می گردد لب ها چرب به نظر برسند. به همین علت پیدا کردن یک بالم لب مناسب برای راحتی در تمام طول سال ضروری است.

بالم لب با برق لب چه تفاوتی دارد؟

بالم به علت خاصیت مرطوب نمایندگی ای که دارد اغلب روی لب ها قابل مشاهده نیست اما منجر به تسکین پوست خشک می گردد. برق لب کمی درخشش را به لب ها می افزاید تا احساس خشکی نداشته باشند. این محصول گاهی انعکاس بسیار درخشان و متمرکزی را روی پوست ایجاد می نماید که مانند روغن به نظر می رسد.

بالم لب و برق لب محصولات متفاوتی هستند. بالم لب اغلب برای محافظت و رطوبت رسانی به لب استفاده می گردد و کاربرد آرایشی ندارد. اما برق لب برای برجسته سازی لب ها و ایجاد یک ظاهر خاص به کار می رود.

کاربردهای بالم لب

بالم های لب کاربرد موثری در مرطوب و نرم نگه داشتن لب ها دارند اما علاوه بر این کاربرد های دیگری هم دارند که در ادامه چند مورد از آن ها را بیان نموده ایم.

تسکین دهنده پوست

اغلب افراد این موقعیت را تجربه نموده اند که لایه های پوستشان کمی زیر و خشن شده و هیچ روغنی برای استفاده روی پوست در دسترشان نیست. ترکیبات موجود در بالم می توانند لایه های زبر پوست را نرم تر نمایند.

پاک نماینده آرایش

بسته به ترکیبات بالم می توان از آن برای پاک کردن آرایش های مقاوم مانند خط چشم و ریمل استفاده کرد. ترکیب موم مانند موجود در بالم لب مانند روغن نارگیل می تواند ترکیبات مواد آرایشی را تجزیه نموده و باعث گردد که بتوانید به راحتی از طریق یک دستمال آن ها را پاک کنید.

لوسیون دست

در شرایطی که دست ها خشک شده باشند و هیچ لوسیون دستی در دسترس نباشد از بالم خود برای مرطوب کردن دست ها بهره ببرید. به این صورت که اندازهی از بالم را روی دست ها بزنید و به آرامی ماساژ دهید.

ژل ابرو

بالم را می توان برای یاری به منظم شدن، درخشش و تقویت کردن ابروها استفاده کرد.

آیا بالم برای لب ها مضر است؟

درست است که بالم می تواند باعث رطوبت رسانی، محافظت و داشتن احساس خوب گردد اما در صورتی که بیش از حد از آن بهره ببرید چطور؟ آیا همچنان مفید خواهد بود یا ضررهایی خواهد داشت؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این موضوع به ترکیبات بالم بستگی دارد. لب ها هرچیزی که روی آن ها اعمال گردد را جذب می نمایند بنابراین هنگام خرید به مواد تشکیل دهنده بالم لب توجه بسیار زیادی داشته باشید.

آیا استفاده از بالم لب ضروری است؟

در صورتی که به اندازه کافی آب بنوشیم آیا احتیاجی به استفاده از بالم لب وجود دارد؟ برای اغلب افراد پاسخ مثبت است. بسیاری از افراد نمی توانند همواره به اندازه کافی آب بنوشند تا لب هایشان را به صورت کامل مرطوب نگه دارند. لب های خشک می توانند نشانه ای از کمبود اسیدهای چرب ضروری باشند. استفاده از بالم یک روش سریع و موثر برای آبرسانی به لب ها است.

آیا اعتیاد به استفاده از بالم لب ممکن است؟

پاسخ این سوال بله است. بعضی بالم لب ها مواد شیمیایی ای مانند منتول، فنول و سالیسیلیک اسید دارند که می توانند منجر به ایجاد عادت شوند. در صورتی که دفعات زیادی در روز از بالم لب استفاده می کنید باید توجه داشته باشید که بعضی از ترکیبات آن می توانند منجر به ایجاد اعتیاد به استفاده شوند. در چنین شرایطی تغییر فرمولاسیون بالم لب می تواند یاری نماینده باشد. اگر به صورت مداوم و پیوسته از بالم لب استفاده می کنید یعنی محصول مناسب و کاربردی نیست و کارایی لازم را ندارد اما در صورتی که احتیاج به اعمال پیوسته آن وجود نداشته باشد یعنی محصول مناسب است.

هر چند مدت یکبار باید از بالم استفاده کنیم؟

این موضوع به احتیاج فردی شخص بستگی دارد. در صورتی که لب ها خشک، ترک خورده و به شدت پوسته شده باشند باید تا زمان تسکین و بهبود لب ها بالم لب را چندین بار در روز بهره ببرید. علاوه بر این باید مصرف اندازه بیشتر آب و اسیدهای چرب ضروری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. پس از بهبود لب ها دو یا سه بار در روز و تنها در هنگام احتیاج از بالم لب بهره ببرید.

بالم لب های رنگی چگونه هستند؟

بالم رنگی در کنار آبرسانی، مرطوب نمایندگی و گاهی ایجاد سایر فواید مراقبت از پوست مانند محافظت در برابر آفتاب و خاصیت های ضد پیری، باعث رنگ دهی به لب ها هم می گردد. بالم لب رنگی می تواند یک جایگزین عالی برای رژ لب یا بالم لبی که همواره استفاده می کنید باشد. بالم لب رنگی باعث اضافه شدن رنگ به لب ها شده و ظاهر زیبایی را ایجاد می نماید. در ابتدا بالم لب رنگی ای که SPF 15 دارد را انتخاب کنید.

مزایای بالم لب

هنگامی که به کمی درخشش روی لب هایتان احتیاج دارید بالم انتخاب بسیار خوبی است زیرا همه جا می توانید آن را با خودتان حمل کنید و این امکان را برایتان فراهم می نمایند که به راحتی و به سرعت لب های خود را مرطوب کنید. علت اثرگذاری بالای بالم داشتن مواد نرم نماینده است. از آنجایی که بالم لب فاقد آب است ماده نرم نماینده را به صورت مستقیم به لب می رساند. فرمولاسیون آن ها به این صورت است که به مواد نگهدارنده زیادی احتیاج ندارند. در صورتی که در پی بالم لب های فاقد مواد شیمیایی باشید این موضوع نکته مهمی برایتان به شمار می رود. هنگام خرید در پی بالم هایی باشید که حاوی روغن های ضروری و ویتامین E هستند.

بالم علاوه بر سبک و راحت بودن مزایای اصلی دیگری هم دارد که در ادامه بیان شده اند.

  • تمرکز بالا؛ اندازه کمی از آن برای دست یابی به نتایج مشابه در مقایسه با جایگزین هایی مانند لوسیون کافی است.
  • اثربخشی سریع تر؛ پوست لب ها نازک تر از پوست سایر قسمت های بدن است و آب رسانی بیشتر به بهبود سریع تر آن یاری می نماید.
  • ظاهر حجیم تر؛ به سادگی با استفاده از بالم لب می توان لب ها را حجیم تر کرد. لب ها هنگام خشکی خیلی باریک تر می شوند.
  • محافظت SPF؛ بعضی بالم لب ها شامل محافظت SPF هستند که لب ها را در برابر آسیب نور خورشید محافظت نموده، آن ها را سالم نگه داشته و باعث می گردد جوان به نظر برسند.

معایب بالم های لب

بالم های لب هم مانند همه محصولات مزایا و معایبی دارند. اگرچه معایب مربوط به آن در صورت انتخاب محصول اشتباه ایجاد می شوند. مشکلاتی که در اثر استفاده از بالم های لب ممکن است به وجود بیایند شامل:

  • واکنش آلرژیک؛ بعضی بالم لب ها در ترکیب خود مواد حساسیت زایی دارند که می توانند باعث ایجاد مشکل هایی مانند ترک خوردن لب ها شده و دردناک باشد.
  • مواد شیمیایی خطرناک؛ بعضی محصولات مربوط به لب ها شامل مواد شیمیایی خطرناکی هستند که می توانند منجر به بروز آسیب های جسمی شوند. از محصولاتی که حاوی ترکیباتی مانند پارافین، رنگ ها، وازلین و فنول هستند اجتناب کنید. در عوض برندهایی که از ترکیبات طبیعی استفاده می نمایند را انتخاب کنید.
  • ناخالصی و آلودگی؛ در صورت انتخاب اشتباه، بالم لب می تواند منجر به عفونت گردد. تنها در صورتی بالم لب را با دست روی لب ها بزنید که دست هایتان را شسته باشید. علاوه بر این به هیچ عنوان بالم خود را با دیگران به اشتراک نگذارید زیرا باعث تکثیر و انتقال ویروس ها و باکتری ها می گردد. پس از چند ماه و پس از بیمار شدن بالم لب خود را دور بیندازید. محصولی که سال گذشته خریده اید را سال جاری استفاده نکنید. همه بالم های لب مانند هم ساخته نشده اند. برترین کار ممکن انتخاب بالم لب هایی است که از مواد طبیعی ساخته شده اند.

ویژگی های بالم خوب

همه بالم لب های خوب و با کیفیت لب ها را با مواد طبیعی و غیرسمی تغذیه می نمایند تا برترین محافظت را از لب ها و بدن فراهم نمایند. این محصولات فاقد مواد نفتی، پارابن، محصولات تراریخته و تست حیوانی بوده و هیچ ماده سمی، گلوتن یا اوکسی بنزونی ندارند. بالم های لب علاوه بر نرم و صاف نگه داشتن لب ها، در طعم های خوبی مانند نارگیل یا نارنگی تهیه می شوند. همه بالم لب های خوب دارای محافظت SPF هستند.

ترکیبات بالم های لب

هدف اصلی همه بالم های لب محافظت از لب ها است. بالم لب حاوی ماده مرطوب نماینده ای مانند وازلین، شی باتر یا لانولین است که از لب ها در برابر کم آبی محافظت می نمایند. موم موجود در بالم لب برای یاری به چسبیدن آن به لب ها است. علاوه بر این وکس موجود در بالم لب مانع از درخشش آن ها مانند برق لب و رنگ داشتن مانند رژ لب می گردد. لب ها هم مانند بخش های دیگر پوست بدن احتیاجمند محافظت در برابر آفتاب هستند.

بعضی بالم های لب با داشتن SPF 30 و آنتی اکسیدان هایی مانند کوآنزیم کیوتن محافظت بالایی در برابر آفتاب ایجاد می نمایند. سایر ترکیبات رایج آن ها شامل ویتامین C و E هستند که رادیکال های آزاد که منجر به آسیب به کلاژن و الاستین پوست می گردد را خنثی می نمایند.

بالم های لب با داشتن ترکیباتی مانند هیالورونیک اسید، آتلوکلاژن و دیپالمیتویل هیدروکسی پرولین خاصیت ضدپیری دارند. علاوه بر این به حجم دهی لب ها و کاهش چین و چروک اطراف لب هم یاری می نمایند.

منابع: All Good Products، WebMD، RMS Beauty

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2196

به "بالم لب چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالم لب چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید