این خودروها سه سوته سرقت می شوند

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران : در این خبر خودرو هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که ایمنی آن ها بسیار پایین هستند.

این خودروها سه سوته سرقت می شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از طلا ، رییس پلیس آگاهی استان یزد گفت: خودرو هایی مانند پیکان، پراید و پژو 405 که از نظر ایمنی ضعیف هستند به راحتی و با شگرد های پیش پا افتاده سرقت می شوند.

سرهنگ رضا خالقی با بیان اینکه خودرو هایی مانند پیکان، پراید و پژو 405 که از نظر قفل، سوئیچ و دیگر قسمت های در خودرو از نظر ایمنی و ضدسرقت بودن ضعیف هستند گفت: این خودرو ها به راحتی و با شگرد های پیش پا افتاده توسط سارقان قابل نفوذ هستند.

وی با بیان اینکه اغلب خودرو های ساخت داخل کشور به جهات مختلف از نظر ضریب ایمنی، کیفیت و استحکام در مقایسه با استاندارد روز جهانی در سطح پایینی قرار دارند، گفت: این امر موجب به وجودآمدن تبعاتی شده که گریبانگیر مردم و پلیس می گردد.

وی به سهل انگاری مردم در نگهداری از خودروهایشان نیز اشاره نمود و گفت: دو دلیل عمده موجب افزایش سرقت خودرو می گردد که علاوه بر طراحی ضعیف خودرو های داخلی به لحاظ امنیتی و ضدسرقت بودن، سهل انگاری شهروندان در نگهداری از آنان نیز موثر است.

در این خبر خودرو هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که ایمنی آن ها بسیار پایین هستند. طراحی این خودر وها به گونه ای است که آن ها را در برابر سارقیده شدن و صدمه به وسیله افراد برای سارقیده شدن اجزای ارزشمند ماشین مانند ضبط و باتری و سایر ملزومات بسیار آسیب پذیر نموده است.

یکی از موارد مهم در طراحی خودرو مسئله ایمنی خودرو است که ماشین را در برابر سارقیده شدن و وارد شدن صدمه مقاوم می نماید. خودرو های نام برده در این لیست از ایمنی پایینی برخوردار هستند و توصیه می گردد برای افزایش ایمنی این ماشین ها از وسایل کمکی مانند قفل پدال و قفل فرمان بهره ببرید و نصب سارقگیر بر روی این ماشین ها بسیار ضروری است.

1 . پراید

2 . پژو 405

3 . پژو 206

4. سمند

عوامل زمینه ساز اصلی در سرقت خودرو

نگاهی به پرونده سرقت های خودرو، تحقیقات از مال باختگان و اعترافات متهمان دستگیر شده نشان می دهد که عدم تجهیز خودرو به لوازم ایمنی مانند سارقگیر، سوئیچ مخفی، قفل پدال و فرمان، ترک کردن خودرو با موتور روشن، رها کردن خودرو در معابر بدون رعایت اصول ایمنی، سپردن سوئیچ خودرو به افراد غیر مطمئن، بی احتیاطی هنگام سوار کردن مسافر و توقف در مکان های ناامن هنگام استراحت از جمله عوامل زمینه ساز اصلی در سرقت خودرو هستند.

چگونه از بروز سرقت خودرو جلوگیری کنیم؟

خودرو را به لوازم ایمنی مجهز و هنگام نصب سارقگیر نیز حتماً موارد ایمنی را رعایت کنید. هیچ گاه مدارک مالکیت خودرو را داخل آن قرار ندهید. خودرو را در مکان امن پارک کنید. هنگام ترک خودرو دقت کنید که در ها و شیشه ها کاملاً بسته باشند. همواره در زمان رانندگی در های خودرو را قفل کنید. در زمان پارک کردن خودرو برای مدتی طولانی، هر از چند گاهی به خودروی خود سر بزنید.

آمار و ارقام موجود نشان می دهند که تعداد سرقت ها در ماه هایی که سفر های درون و برون شهری افزایش می یابند، مانند شهریور و اسفند و هنگام پخش مسابقات ورزشی و سریال های پرطرفدار از تلویزیون افزایش می یابد، پس ضروری است که در این مواقع هوشیارتر باشید.

تا حد امکان از خرید خودرو از افراد غیر مطمئن و ناشناس خودداری کنید. از قرار دادن سوئیچ و دسته کلید در داخل خودرو خودداری کنید. خودروی خود را به تعمیرگاه های غیر معتبر و ناشناس نسپارید. اجازه ندهید افراد ناشناس پشت فرمان بنشینند.

اتومبیل خود را حتی برای لحظه ای کوتاه به صورت روشن ترک نکنید. در هنگام مسافرت، برای استراحت، در هر جایی توقف نکنید. صدمات جانی برخلاف خسارت اقتصادی، جبران ناپذیرند، در صورتی که با صحنه سرقت خودروی خود روبرو شدید، خونسردی خود را حفظ کنید و در درجه اول به فکر حفظ جان خود باشید. خودروی خود را حتماً در برابر سرقت بیمه کنید. هنگام سوار کردن مسافر در آژانس های مسافربری موارد احتیاطی را رعایت کنید.

کدام خودرو های ایرانی در برابر سارقان دست بسته ترند؟

اما همواره یک پای سرقت خودرو، ایمنی خودرو ها در برابر سارقان است و طبیعی است خودرو هایی که از هر لحاظ کمترین توان مقاومت در برابر سارقان را دارند، بیش از دیگر خودرو ها در معرض سرقت قرار دارند؛ در این بین خودرو های داخلی بهترین انتخاب سارقان هستند؛ خودرو هایی که علاوه بر در دسترس بودن آن ها برای سارقان و بازار خوب قطعات شان، عمدتاً از ایمنی کمتری نسبت به خودرو های خارجی برخوردار هستند.

تا قبل از سال 85 و 86، پراید بهترین انتخاب سارقان خودرو بود؛ خودرویی که به دلیل نوع طراحی ضعیف امنیتی آن، توانسته بود درصد بالایی از سرقت های خودرو را به خود اختصاص دهد. این ایمنی پایین پراید در برابر سارق ها آنقدر جنجالی شد تا مدیران شرکت فراوری نماینده این خودرو را بر آن داشت تا فکری برای ارتقاء امنیت این خودرو نموده و در نهایت توانستند با اضافه کردن ایموبلایزر به این خودرو و تغییراتی در طراحی آن، تحولی جدی در امنیت این خودرو در برابر سارقان ایجاد نمایند به طوریکه پراید های فراوریی پس از سال 85، آنقدر ایمن شدند که تا حد زیادی از برنامه کاری سارقان خودرو حذف شد و همین دلیلی است که شاید در طرح های پلیس، کمتر از قبل خودروی پراید آن هم مدل 86 و بالاتر به چشم بخورد.

اما در مقابل، انواع خودرو های پژو فراوری داخل، همچنان جزء محبوب ترین خودرو های سارقان هستند؛ خودرو هایی که به گفته یکی از افسران مجرب پلیس آگاهی در حوزه سرقت خودرو، ایمنی انواع مدل های پژو که فراوری سال 96 بوده اند در برابر سرقت، تقریباً هیچ تفاوتی با خودرو های فراوریی سال 80، یعنی 16 سال قبلتر از آن ندارند و تفاوت زمان سرقت این خودرو ها تنها به مدت یک دقیقه تغییر نموده است.

بر همین اساس در لیست خودرو های فراوری داخل جذاب برای سارقان، پراید های مدل پایین تر از 85، پژو 405 و پژو پارس رتبه های اول تا سوم سرقت در تهران را به خود اختصاص داده اند.

البته این همه ماجرا نیست و نگاهی به پرونده های خودرو های مسروقه نشان می دهد، دامنه سرقت تنها به این چند خودرو خاص محدود نمی گردد و حتی خودرو های مدل بالا هم از گزند سارقان در امان نیستند. به عنوان نمونه سالانه چندین پرونده سرقت خودرو های شاسی بلند مدل بالا هم تشکیل می گردد که البته بر اساس اعلام مسئولان پلیس، عمده این پرونده ها، سرقت به معنای معمول نیست و در اغلب موارد، اختلافات اقتصادی باعث ارتکاب این موارد با استفاده از سوئیچ های یدک می گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1687

به "این خودروها سه سوته سرقت می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خودروها سه سوته سرقت می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید