انواع آسیب های عضلانی در سفرهای زمینی و هوایی

به گزارش مجله گرافیک، رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران با پرداختن به انواع آسیب های عضلانی در سفرهای زمینی و هوایی؛ راهکارهای پیشگیرانه در مورد مسافرت های ایام عید را تشریح کرد.

انواع آسیب های عضلانی در سفرهای زمینی و هوایی

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

محمدعلی محسنی بندپی در گفت وگو با خبرنگار سلامت مجله گرافیک، در مورد نکات مهم پیشگیرانه در مورد مسافرت های ایام عید گفت: سفر در ایام تعطیل پس از یک دوره کاری طولانی می تواند فرصتی برای تجدید قوا و کسب روحیه بالا فراهم آورد، اما در عین حال عدم برنامه ریزی مناسب و بی توجهی به نکات ایمنی می تواند این فرصت را به یک تهدید جدی بدل سازد.

وی ادامه داد: افرادی که درگیر آسیب های اسکلتی - عضلانی هستند برای کنترل و مدیریت درد و آسیب خویش در طول سفر باید توجه بیشتری به نکات ایمنی داشته باشند. هر چند اشخاص سالم نیز در طول سفر در معرض تهدید این قبیل آسیب ها هستند.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایرانگفت: در ادامه به بعضی از مهمترین عوامل ایجاد یا تشدید آسیب های اسکلتی عضلانی و راهکارهای مناسب برای اجتناب از موارد مذکور اشاره می کنم.

حمل بار و اثاثیه:

وی توضیح داد: مسافرت از مسیرهای هوایی و یا زمینی همیشه در برگیرنده جابجایی بار و جامه دان است. صدمات شایع ناشی از جابجایی نامناسب بار شامل سفتی گردن، درد شانه، کمردرد و پا درد است. با کم کردن وزن بار در حد کمتر از 20 کیلوگرم و استفاده از چمدان های دارای چهار چرخ بخصوص برای اشخاصی که دارای درد شانه هستند، می توان حمل آنها را بسیار راحت تر کرد. از پله در هنگام جابجایی بار تا حد امکان پرهیز نموده و تا حد امکان از آسانسور و پله برقی استفاده گردد.

محسنی بندپی گفت: براین اساس شیوه درست بلند کردن بار به این صورت است که تا حد ممکن به جسم برای بلند کردن نزدیک شوید. چهار شانه بایستید و از زانو خم شوید (نه از کمر) طوریکه شما از پاها و عضلات مرکزی بدن به جای کمر برای بلند کردن استفاده گردد. بنابراین در جابجایی لوازم روزمره در طی سفر برای اجتناب از درد گردن و شانه از کوله و یا ساک دستی سبک استفاده گردد.

کفش مناسب:

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران ادامه داد: در صورتیکه با پیاده روی زیاد در سفر روبرو هستید مناسب ترین نوع کفش نوع مخصوص دونده است. در این مورد فاکتورهایی مانند دوام پوشش، تهویه، نرمی، وزن، ارتفاع مناسب پاشنه، مقاومت در برابر آب به تناسب محل استفاده باید مد نظر باشند.

بالش و تشک:

محسنی بندپی مطرح کرد: عوض شدن بالش و تشک می تواند زمینه ساز مسائل زیادی در طول سفر به خصوص آنها که در ناحیه گردن و کمر دچار آسیب هستند باشد. گرفتگی و یا سفتی گردن می تواند یکی از عوارض رایج در این موارد باشد. اگر از قبل با چند حرکت کششی ساده برای گردن، شانه و کمر به منظور آزاد سازی اندام های درگیر آشنا شوید، مطمئناً در طول سفر با مسائل کمتری روبرو خواهید شد. رعایت شیوه درست خوابیدن نیز می تواند باعث کاهش عوارض تغییر شرایط باشد.

رانندگی یا استفاده از وسائط نقلیه زمینی:

وی گفت: اگر به عنوان راننده از یک وسیله نقلیه استفاده می کنید کمی وقت صرف تنظیمات اولیه مناسب کنید. ابتدا جایگاه را به عقب برده در دورترین نقطه از فرمان قرار دهید، پشتی را در زاویه 30 درجه از حالت عمودی قرار داده، فرمان را در بالاترین و جلوترین شرایط قرار دهید. سپس جایگاه را تا حد امکان بالا ببرید تا حداکثر دید به جاده را بدون احتیاج به کشیدگی گردن داشته باشید. جایگاه را تا حدی به جلو آورید تا برای فشردن پدال ها دچار مشکل نشوید. از یک حمایت کننده پشتی برای پشتیبانی کامل راستای پشت خویش بهره ببرید. فرمان را در مکانی قرار دهید که بدون مزاحمت برای پاها بهترین دسترسی را به آن داشته باشید سوریکه آرنج شما کمی خم باشد. آینه را طوری تنظیم کنید که احتیاج به کشیدگی گردن برای رویت پشت نداشته باشید.

دو اصل مهم- موقعیت شما باید راحت باشد ، قدرت مانور ایمن را داشته باشید

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران ادامه داد: صرفنظر از اینکه چقدر در یک شرایط مناسب باشید، طولانی بودن حفظ آن باعث کاهش جریان خون در عضلات و خستگی عضلات شده و در این حالت حفظ شرایط صحیح سخت می گردد. پس هر 2 ساعت حداقل برای چند دقیقه از خودرو خارج شده و پیاده روی کنید. سپس به انجام چند حرکت کششی ساده بپردازید. اگر دارای سابقه مسائل اسکلتی عضلانی هستید رانندگی ممتد باعث تشدید ناراحتی شما خواهد شد، همچنین لرزش و تکان های ممتد که ممکن است از ناهمواری جاده یا عدم کارکرد مناسب خودرو باشد نیزمیتواند سبب آسیب گردد، البته در این موارد شیوه استقرار درست به خصوص در ناحیه ستون مهره ها از میزان آسیب خواهد کاست.

محسنی بندپی توضیح داد: سرنشین های غیر از راننده باید در حد امکان از انجام تحرک بدنی غافل نباشند. تغییر شرایط دائمی و تمرینات ساده ای مانند چرخش مچ پا، چرخش گردن، چرخانیدن شانه و جمع کردن زانو در سینه و سفت کردن عضلات باسن میتوانند بسیار مفید باشند.

مسافرت با هواپیما:

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایرانمطرح کرد:در حالت مسافرت با هواپیما نیز در هنگامیکه اجازه باز کردن کمربند ایمنی داده می گردد کمی قدم زدن در راهرو می تواند بسیار مفید باشد، ضمن اینکه انجام تمریناتی نظیر چرخش مچ پا، چرخش گردن، چرخانیدن شانه و جمع کردن زانو در سینه وخم شدن به جلو در فواصل زمانی مناسب می تواند باعث افزایش گردش خون شده و حتی از ایجاد لخته خون در پاها و تورم پا پیشگیری نماید.

وی در ادامه توضیح داد: همراه داشتن کیسه یخ خشک و کیسه آب گرم و بعضی وسایل ساده مانند تراباند، باند کشی و نظایر آن نیز در صورت امکان می تواند مفید باشد.

رئیس انجمن علمی فیزیوتراپی ایران مطرح کرد: علاوه بر کمر درد و درد در ناحیه گردن و شانه که در موارد بالا به آنها اشاره شد، یکی از شایع ترین آسیب های زمان سفر انواع پیچ خوردگی به خصوص در ناحیه مچ پا است، چرا که ناآشنایی با مسیرهای عبور و مرور و عدم تسلط بر شرایط جدید ریسک روبروه با این آسیب ها را بیشتر می نماید.

درمان اولیه در این موارد اجرای پروتکل RICE

- استراحت (Rest)

- سرما درمانی و استفاده از یخ برای کاهش ورم (Ice)

- بانداژ برای بی حرکت کردن مفصل (Compression)

- بالا نگاه داشتن عضو تا ارتفاع بالاتر از سطح افقی قلب (Elevation)

منبع: تسنیم
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 761

به "انواع آسیب های عضلانی در سفرهای زمینی و هوایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع آسیب های عضلانی در سفرهای زمینی و هوایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید