اسلام در اندونزی

به گزارش مجله گرافیک، اندونزی، پرجمعیت ترین کشور اسلامی، جمعیتی بالغ بر 242 میلیون نفر دارد و 90 درصد جمعیت آن را مسلمانان، 8 درصد را مسیحیان و 2 درصد را نیز هندوها و بودایی ها تشکیل می دهند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

اسلام در اندونزی

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

اسلام در قرن سیزدهم میلادی توسط صوفیان و تاجران شهر گجرات هند وارد اندونزی شد. قبل از ورود اسلام به اندونزی، ادیان غالب در این کشور بودایی و هندو بود. تا قرن 16 میلادی، اسلام توانست دو دین دیگر را کنار زده و تبدیل به اصلی ترین مذهب کشور اندونزی به ویژه در جزایر جاوه و سوماترا گردد.

ژنگ هه از فرمانروایان مسلمان چینی است که به خاطر سکنی دادن جامعه چینی های مسلمان در سواحل جاوه معروف است. حاجی یان یینگ یو، رهبری جامعه چینی های مسلمان را بر عهده داشت و مسلمانان را تشویق به انتخاب نام محلی برای خود کرد. بعدها، مسلمانان جاوه، بخش هایی از این جزیره و قلمرو بودایی-هندویی پاجاراران را فتح کردند. گسترش اسلام در اندونزی در قرن شانزدهم با وجود 9 خاندان مقدس به نام والی سانگا کاملا مشهود است. اسلام پس از جاوه به دیگر نقاط اندونزی از جمله شمال سوماترا در قرن چهاردهم، شبه جزیره اقتصادی در قرن پانزدهم، مناطق مرکزی، غربی و شرقی جاوه در قرن شانزدهم نیز گسترده شد.

جمعیت مسلمان کنونی اندونزی

اندونزی بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را داشته و عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان را نیز یدک می کشد. بیش از 200 میلیون مسلمان در اندونزی زندگی می نمایند که برابر با 13 درصد از جمعیت کل مسلمانان جهان است. همچنین اسلام، دین قالب این کشور است؛ حدوداً 88 درصد از جمعیت اندونزی مسلمان هستند. عمده مسلمانان اندونزی را سُنی ها تشکیل می دهند و تنها یک میلیون مسلمان شیعه در این کشور وجود دارد. بیشتر شیعیان اندونزی در جاکارتا زندگی می نمایند، البته تعداد قابل توجهی از آنان نیز در جاوه و سوماترا هستند. مسلمانان سنی اندونزی در تمامی نقاط کشور زندگی می نمایند اما بیشترشان در جاوه، سوماترا، سولاوسی، کالی مانتان و ملوک شاقتصادی متمرکز هستند. مهاجرت داخلی در اندونزی موجب ایجاد تغییراتی در میزان جمعیت مسلمانان کشور شده است؛ برای نمونه، مناطقی که قبلاً عمده جمعیتشان مسیحی بودند، اکنون مسلمان هستند. بیشتر جمعیت ملوک شاقتصادی در اوایل دهه 1990 متشکل از مسیحیان بود اما اکنون تعداد مسیحیان آن به حداقل رسیده است.

تاثیر اسلام در فرهنگ و جوامع اندونزی

اسلام در اندونزی، تأثیر بسزایی در فرهنگ و زندگی مردم این کشور داشته است. فرهنگ اندونزی با تعامل اسلام و مردم بومی این کشور شکل گرفته است. پیوستگی و آمیزش مسلمانان و مردم محلی این کشور، منجر به تولد فرهنگ و باوری جدید به ویژه در زمینه های هنری، موسیقی و سینما شده است. اسلام همچنین نحوه پوشش، معماری و ادبیات مردم اندونزی را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. اگرچه مسلمانان اندونزی هنوز نتوانسته اند کشور خود را به یک مملکت اسلامی تبدیل نمایند، اما تأثیر مستقیمی در فعالیت های سیاسی کشور از جمله انتخابات و سیاست گذاری دارند.

آزادی مذهبی در اندونزی

قانون اساسی اندونزی این اجازه را به هر کس می دهد تا هر دین و مذهبی که می خواهد، داشته باشد. مردم این کشور به یگانگی خداوند متعال معتقدند. ادیان و مذاهبی مانند اسلام، بودا، مسیحیت کاتولیک، مسیحیت پروتستان، هندو و کنفوسیوس گرایی توسط وزارت امور مذهبی اندونزی به رسمیت شناخته شده اند. علی رغم مسلمان بودن اکثریت مردم اندونزی، این کشور یک مملکت اسلامی نیست. اندونزی، همچنین، آزاداندیش ترین کشور مسلمان جهان نیز به شمار می رود.

مساجد معروف و آثار هنری و معماری اسلامی در اندونزی

اسلام، بعضی از شگفت انگیز ترین و زیباترین آثار هنری و معماری جهان را بر اندونزی ارزانی داشته است. اندونزی چند نمونه از زیباترین مساجد، ساختمان های مسکونی و مراکز خرید به سبک معماری اسلامی را دارد. بعضی از معروف ترین مساجد اندونزی عبارت هستند از: استقلال، سومنپ، باندا آسه و کودوس. ساختار مساجد اندونزی ترکیبی از معماری اسلامی و هندو است.

منبع: کجارو / worldatlas.com
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 477

به "اسلام در اندونزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلام در اندونزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید