آخرین شرایط طرح تحول آموزش پزشکی 4 سال بعد از اجرا

به گزارش مجله گرافیک، دبیر ستاد تحول و نوآوری دانشگاه های علوم پزشکی با تاکید بر اینکه طرح تحول آموزش پزشکی یک برنامه بلند مدت است، گفت: اگر چه جنس برنامه های تحول در آموزش پزشکی همانند جنس برنامه های سیاسی است اما با این وجود شاهد آثار مثبت اجرای این طرح در دانشگاه های علوم پزشکی هستیم.

آخرین شرایط طرح تحول آموزش پزشکی 4 سال بعد از اجرا

دکتر عطاالله پورعباسی در گفت وگو با مجله گرافیک ضمن بیان این مطلب به آخرین شرایط اجرای طرح تحول آموزش پزشکی اشاره نمود و اظهار کرد: جنس برنامه تحول آموزش پزشکی نیز از جمله سیاست های است که نتیجه بلند مدتی دارد اما با این وجود ما اولین خروجی های این سیاست را که کمتر از 4 سال است از اجرای آن می گذرد مشاهده می کنیم. مثلاً در سال 94 تعداد دانشجویان خارجی در ایران زیر هزار نفر بود اما این آمار در حال حاضر به بیش از 2500 نفر افزایش یافته است.

دکتر پورعباسی یادآور شد: اگر توجهی به شیوه آزمون های علوم پزشکی داشته باشیم متوجه می شویم آزمون های رشته های علوم پزشکی در 4 سال قبل به صورت کاغذی و فیزیکی برگزار می شد اما امروزه تعداد زیادی از این آزمون ها به صورت الکترونیک انجام می گردد و بسیاری از دانشگاه ها که امروز مرکز مناطق آمایشی هستند برنامه ای به عنوان آزمون الکترونیکی نداشتند اما در حال حاضر در هر منطقه آمایشی سه مرکز آزمون الکترونیکی وجود دارد.

دبیر ستاد تحول و نوآوری دانشگاه های علوم پزشکی همچنین تاکید نمود: موارد فوق جزو خروجی های اولیه بسته های تحول در آموزش پزشکی است. اگر چه ما معتقد هستیم این خروجی ها کافی نیست اما از آنجایی که جنس برنامه های تحول در آموزش پزشکی همانند جنس برنامه های سیاسی است باید منتظر نتایج بلندمدت آن باشیم. بنابراین اگر این موضوع را به صورت یک فرایند ببینم شرایط کاملاً متفاوت است. مثلاً مرداد 94 دغدغه معاونین آموزشی دانشگاه ها در سال 94 این بود که با تقاضای مهمانی دانشجویان چه برخوردی داشته باشیم اما امروزه این دغدغه ها کاملاً متفاوت شده و آنها کوشش دارند در حیطه های مختلف ظرفیت های خود را نشان دهند و یا میز همکاری برای جذب دانشجویان خارجی راه اندازی نمایند به همین جهت این از دستاوردهای عظیم برنامه تحول به شمار می رود و گزارش های ارسالی از دانشگاه ها نظیر رشد اعتبارات بخش آموزش دانشگاه ها بیانگر ارتقای صندلی آموزش در دانشگاه های علوم پزشکی است.

دکتر پور عباسی به چالش های مهم اجرای برنامه طرح تحول آموزش پزشکی اشاره نمود و گفت: هر برنامه ای مسلماً در اجرا با چالشی رو به رو می گردد و ما نباید انتظار داشته باشیم هیچ چالشی پیش رو نباشد ضمن اینکه وجود چالش نیز سازنده می باشد. بنابراین در مرحله تدوین و اجرای اولیه در حوزه همراه کردن دانشگاه ها برای اجرای این برنامه با چالش رو به رو بودیم و با دشواری توانستیم به مسؤولان دانشگاه ها بقبولانیم آموزش نیازمند تحول است.

وی خاطر نشان کرد: اگر چه در حال حاضر این همراهی وجود دارد و ما امروز دیگر در مرحله تدوین برنامه چالشی نداریم بلکه در استقرار با یک سری چالش ها روبرو می شویم. مثلاً در دانشگاه های کوچک تر و بعضی استان های دور افتاده هنوز نیازهای بهداشتی و درمانی در اولویت کاری مسؤولان قرار گرفته است و آموزش چندان دغدغه مسؤولان به شمار نمی رود لذا این امر مهمی است که ما در استقرار اجرای این برنامه بحث تحول در آموزش در اولویت مسؤولان قرار بگیرد.

دبیر ستاد تحول و نوآوری دانشگاه های علوم پزشکی ادامه داد: یکی دیگر از چالش ها در اجرای این برنامه بحث ثبات مدیریت است. تقریباً می توان گفت از مجموعه معاونین آموزشی دانشگاه ها که در سال 94 اجرای برنامه را شروع کردند تنها حدود 4 نفر در آنها در صندلی معاونت قرار دارند لذا تغییر و تحولات مدیریتی و جابجا شدن یک چالش بسیار عظیمی است البته بدین معنی نیست که مدیران جدید همراه نیستند اما بالاخره تا با این برنامه آشنا شوند موضوع زمان بر خواهد بود.

به گفته دکتر پورعباسی، سیاست های طرح تحول آموزش پزشکی به همه مسئولان دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده است اما برای اینکه افراد با این سیاست آشنا شوند نیازی به زمان دارند. البته حوزه های ستادی معاونین و مدیران دانشگاه ها و دانشکده ها باید در این زمینه یاری نمایند بنابراین همراه کردن این واحدها چالش دیگر است ضمن اینکه تعداد واحدهای عملیاتی در دانشگاه ها ما زیاد است و ما حدود 62 دانشگاه علوم پزشکی که هر کدام آنها چندین دانشکده، گروه، بیمارستان و غیره دارند که همه این واحدها باید در مورد اجرای این برنامه هماهنگ باشند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 970

به "آخرین شرایط طرح تحول آموزش پزشکی 4 سال بعد از اجرا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط طرح تحول آموزش پزشکی 4 سال بعد از اجرا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید