11 عادت روزمره که باعث چین و چروک پوست می گردد

به گزارش مجله گرافیک، تبیان/در طول روز همه ما کارایی انجام می دهیم که عادی بوده و در ظاهر کاملاً بی خطر هستند؛ اما همین کارهای روزمره به مرور باعث ایجاد و تشدید چین وچروک پوستی می شوند.

11 عادت روزمره که باعث چین و چروک پوست می گردد

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

بدون شک با بالا رفتن سن سر و کله چین و چروک نیز پیدا می گردد و نمی توان از فرایند طبیعی پیری پوست جلوگیری کرد؛ اما می توان با کاهش بعضی از عادت ها از تسریع این فرایند پیشگیری کرد. در این مطلب با 11 عادت بسیار معمولی که متأسفانه اثرات مهمی در بروز و تشدید این چین های ناخواسته دارند بیشتر آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

مدام چشم هایتان را می مالید

پوست دور چشم ها بسیار نازک و ظریف بوده و به سرعت دچار چین و چروک می گردد. اگر پوست این ناحیه را زیاد دستکاری می کنید و می مالید بدانید که این کار باعث کشیدگی پوست دور چشم ها شده و کلاژن و الاستین را از بین می برد. بنابراین باعث بروز چین و چروک زودهنگام در این نواحی می گردد. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید تأثیر آن نیز بیشتر خواهد بود. معمولاً خانم ها برای آرایش چشم ها عادت دارند پلک خود را به سمت پایین بکشند. این کار تأثیر مخربی روی پوست دور چشم ها دارد.

عینک آفتابی نمی زنید

زمانی که به دلیل آفتاب شدید چشم ها را جمع می کنید یا حتی این کار را در حین نگاه کردن به صفحه تلفن همراه یا رایانه انجام می دهید بدانید که عضلات بین ابرو و دور چشم ها منقبض می شوند و اپیدرم این ناحیه چین می خورد. به عقیده متخصصان پوست و مو، این کار باعث می گردد که ابتدا در همان موقع دور چشم ها چین بیافتد؛ اما با گذشت زمان و تکرار مدام این کار کلاژن این ناحیه از بین رفته و چین و چروک عمیق و ماندگاری پدید می آید. اگر سنتان کم است و از هم اکنون متوجه خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم هایتان شده اید حتماً هر چه سریع تر به فکر باشید چون این چین و چروک ریز نشان می دهد که شما زیاد چشم هایتان را جمع و تنگ می کنید. ابتدا ضروری است که با عینک آفتابی آغاز کنید. حتماً عینکی مناسب و باکیفیت انتخاب کنید. اگر در حالت عادی بدون جمع کردن چشم هایتان تصاویر را شفاف نمی بینید بدین معنی است که باید به چشم پزشک مراجعه کنید. چون محتمل است چشم هایتان ضعیف شده باشد. در این صورت نیز با استفاده از عینک طبی مشکلتان رفع می گردد.

به طور مداوم از لنزهای تماسی استفاده می کنید

البته که عمل گذاشتن لنز به خودی خود باعث بروز چین و چروک نمی گردد اما روشی که این کار را انجام می دهید می تواند به مرور باعث چروک افتادن اطراف چشم ها گردد. زمانی که لنز می گذارید اغلب ابروها را بالا می کشید. همان کاری که خانم ها حین ریمل زدن انجام می دهند. این کار نیز مانند جمع کردن چشم ها است که به مرور و با تکرار آن باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی می گردد.

قند زیادی مصرف می کنید

با اینکه خوردن دسر یا انواع کیک ها و شیرینیجات بسیار دلپذیر است اما یادتان باشد که همین خوردنی های خوشمزه دمار از روزگار پوست در می آورند. به عقیده متخصصان پوست و مو، زیاده روی در مصرف قند می تواند باعث تشکیل محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) گردد. این ترکیبات مضر زمانی ساخته می شوند که در جریان خون پروتئین یا چربی با قند ترکیب می گردد. این ترکیبات می توانند به کلاژن و الاستین آسیب زده و باعث بروز چین و چروک و افتادگی پوست شوند.

به روی شکم می خوابید

زمانی که دمر می خوابید صورتتان روی بالش فشرده می گردد و این مسئله نیز باعث چین افتادن آن می گردد. بعد از چند ساعت که در این شرایط بمانید در همان ناحیه چین میافتد. علاوه براین خوابیدن روی شکم باعث می گردد که چشم ها پف نمایند چون در این شرایط گردش خون دشوارتر انجام می گردد. راهکار مناسب این است که به پشت بخوابید به طوری که سرتان به میزان کمی بالاتر از سطح بدنتان قرار بگیرد.

زمانی که دمر می خوابید صورتتان روی بالش فشرده می گردد و این مسئله نیز باعث چین افتادن آن می گردد. بعد از چند ساعت که در این شرایط بمانید در همان ناحیه چین میافتد. علاوه براین خوابیدن روی شکم باعث می گردد که چشم ها پف نمایند چون در این شرایط گردش خون دشوارتر انجام می گردد

همواره کمبود خواب دارید

داشتن خواب خوب و کافی برای شاداب تر بودن حرف مفت نیست. ساعات خواب کافی باعث احیای سلول های پوست می گردد. اگر شما کمبود خواب دارید و شب ها تا دیروقت بیدار می مانید و شب زنده داری می کنید بدانید پوستتان زمان کافی برای احیا و سم زدایی مؤثر نخواهد داشت و این مسئله نیز باعث می گردد بازسازی سلول های پوستی به خوبی انجام نگردد و پوستتان کدر و تیره به نظر بیاید.

نتایج پژوهشی که در مجله Sleep به چاپ رسیده است نشان می دهد که کمبود خواب روی شرایط صورت مانند چشم ها، دهان و پوست تأثیر می گذارد به طوری که باعث می گردد پلک ها افتاده، چشم ها قرمز و پف نموده به نظر بیاید و تیرگی و گودی اطراف چشم ها پررنگ تر و بیشتر گردد.

زیاد در شبکه های اجتماعی چرخ می زنید

اگر عادت دارید ساعات طولانی سرتان در تلفن همراه یا تبلت باشد کمی بیشتر حواستان به شرایط پوستتان باشد. چون این کار باعث بروز چین و چروک در گردنتان می گردد. همان طور که جمع کردن چشم ها و بالا دادن ابروها می تواند باعث بروز چین و چروک در صورت گردد، پایین انداختن مکرر سر نیز باعث ایجاد فشار مضاعفی در عضلات شده و به نوبه خود باعث بروز چین عمیق در این ناحیه می گردد. علاوه براین، این کار شما را در معرض دیسک و گردن درد و کمردرد قرار می دهد.

نوشیدنی هایتان را با نی می نوشید

بعضی از دندان پزشک ها توصیه می نمایند که قهوه، چای یا آبمیوه ها را با نی بنوشید تا از بروز لک روی دندان ها جلوگیری گردد؛ اما متخصصان پوست و مو این توصیه را قبول ندارند. چون برای استفاده از نی شما مجبور هستید تا لب ها را غنچه کنید و همین عمل اگر به طور مکرر انجام گردد به پوست آسیب زده و باعث بروز چین و چروک دور لب ها می گردد.

صورتتان را با دست هایتان می گیرید

اگر عادت دارید که به طور مکرر صورتتان را به دست ها تکیه دهید بدانید که این کار باعث بروز چین و چروک در پوست صورت می گردد. زمانی که با دست ها صورت را می گیرید این کار باعث ایجاد چین خوردگی در پوست می گردد که در صورت ادامه و تکرار آن چین و چروک ایجاد شده عمیق تر می گردد. در واقع فشاری که دست ها به صورت وارد می نمایند باعث آسیب به کلاژن و الاستین می گردد.

زیاد آدامس می جویید

درست است که در این روزهای کرونایی بعضی مدام آدامس می جوند که گلویشان خشک نگردد؛ اما بهتر است بدانید که همین عمل ساده باعث فعالیت مضاعف عضلات در ناحیه گونه ها می گردد. زمانی که عادت داشته باشید به طور دائم آدامس بجویید، کلاژن تخریب شده و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. این مسئله نیز عامل بروز چین و چروک روی گونه ها و اطراف دهان می گردد. خبر خوب اینکه جوییدن آدامس آن هم هر از گاهی مسئله ای ایجاد نمی کند اما اینکه مدام یک عدد آدامس در دهان داشته باشید برای پوستتان خوب نیست.

در معرض آلودگی هوا قرار دارید

به گفته سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا عامل چهار میلیون مرگ در سال است. یادتان باشد که آلودگی هوا باعث می گردد که پوست نیز کدر و مات گردد. قرار داشتن روزانه در معرض دود از دود سیگار گرفته تا گازهای ناشی از اگزوز ماشین و غیره باعث آسیب به پوست شده و پیری زودهنگام پوست را به همراه دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1663

به "11 عادت روزمره که باعث چین و چروک پوست می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 عادت روزمره که باعث چین و چروک پوست می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید