کتاب تاریخ فیلم تجربی منتشر شد

به گزارش مجله گرافیک، تهران (پانا) - انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران، کتاب تاریخ فیلم تجربی نوشته ال. ریس را با ترجمه روناک رنجی به نام یکی از چهار کتاب نو خود با موضوع سینمای تجربی منتشر کرد.

کتاب تاریخ فیلم تجربی منتشر شد

به گزارش ستاد خبری سی وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، کتاب تاریخ فیلم تجربی نوشته ای. ال. ریس از طریق انجمن سینمای جوانان ایران منتشر شد. این کتاب با مقدمه محمدرضا اصلانی و ترجمه روناک رنجی به چاپ رسیده است.

روناک رنجی مترجم این کتاب با توضیحی درباره آن نام کرد: تاریخ فیلم تجربی یکی از تاثیرگذارترین کتاب ها در زمینه سینمای تجربی و آوانگارد است که محبوبیت ویژه ای میان پژوهشگران، استادان، دانشجویان سینما و علاقه مندان به هنرهای معاصر دارد.

وی افزود: کتاب حاضر با اتخاذ دیدگاهی متفاوت به بررسی تاریخ سینمای تجربی از ابتدای شکل گیری تا سال های اخیر می پردازد. نویسنده کتاب که سابقه تدریس فیلم و رسانه در انیستیتوی فیلم بریتانیا و رویال کالج لندن را دارد، با بینشی مثال زدنی و احاطه بر هنر و ادبیات مدرنیستی و معاصر(پیامدهای پست مدرنیستی و پساپست مدرنی اش)، تصویر تاریخی ویژه ای از سینمای تجربی ترسیم می کند.

رنجی خاطر نشان کرد: نویسنده کتاب تاریخ فیلم تجربی امیدوار است طرح مباحث موجود در این کتاب، خواننده علاقه مند را به مطالعه و پژوهش های بیشتر در این زمینه ترغیب کند. سینمای آوانگارد و تجربی چه به شکل مستقل و چه در بستر سایر هنرها هنوز جای کار و پژوهش بسیار دارد و چرخه ها و گونه های مختلف آن هر روز با سرعت در حال تغییر و تبدیل و رشد در بستر جنبش های بازگشت به مواد، هنرهای دیجیتال، سینمای بسط یافته، مالتی مدیا و سایر اشکال هنری نو هستند و سینماهای مستند و جریان اصلی هم به طور مستمر از دستاوردهای سینمای تجربی برای پویایی و بسط مرزهای خود بهره می گیرند.

گفتنی است کتاب تاریخ فیلم تجربی در سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران رونمایی خواهد شد. این رویداد که برای اولین بار در تاریخ سینمای ایران به جمع رویدادهای مورد تایید آکادمی اسکار پیوسته است، 27 مهر تا 2 آبان 1400 برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1907

به "کتاب تاریخ فیلم تجربی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب تاریخ فیلم تجربی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید