کانادا: اتباع ما نباید به دلیل اجرای قوانین آمریکا مجازات شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از سی ان بی سی، دیوید مک نائوتن (David MacNaughton) سفیر کانادا در آمریکا با انتقاد از سیاستهای واشنگتن خاطرنشان کرد: آمریکا پیشتر به کانادا خاطرنشان کرد که استرداد منگ وانژو (مدیر ارشد اقتصادی شرکت هوآوی) را از اوتاوا درخواست می نماید؛ اما زمان این اقدام خود را مطرح نکرد. مهلت این اقدام برای آمریکا 30 ژانویه امسال میلادی یعنی 60 روز پس از بازداشت وانژو است.

کانادا: اتباع ما نباید به دلیل اجرای قوانین آمریکا مجازات شوند

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

سفیر کانادا در آمریکا در ادامه اضافه نمود: ما دوست نداریم شهروندانمان به خاطر این موضوع مجازات شوند.

وی در ادامه افزود: آمریکائی ها هستند که دارند قوانین خود را در خصوص منگ وانژو اجرا می کنند؛ اما ما طرفی هستیم که داریم برای آن هزینه می پردازیم.

این درحالیست که در هفته های گذشته دادگاهی در چین خاطرنشان کرد که یک تبعه کانادا مظنون به قاچاق مواد مخدر در این کشور را محاکمه خواهد نمود.

این دادگاه که در استان لیئونینگ (Liaoning) واقع شده است در این خصوص خاطرنشان کرد که روبرت لیوید شلنبرگ (Robert Lloyd Schellenberg) تبعه کانادا را به اتهام قاچاق مواد مخدر محاکمه می نماید.

لازم به ذکر است که دستگیری منگ وانژو مدیر ارشد اقتصادی شرکت هوآوی به بهانه نقض تحریمهای واشنگتن علیه تهران که توسط مقامات دولت کانادا در شهر ونکوور صورت گرفت، با خطر پیچیده تر شدن مناقشه تجاری کنونی میان آمریکا و چین همراه است؛ آنهم در شرایطی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و شی جین پینگ همتای چینی وی پیشتر بر سر یک آتش بس تجاری 90 روزه توافق کردند تا طی این مدت، اختلافات خود را حل و فصل کنند.

دولت چین خواهان آزادی فوری این تبعه چین شده است و بازداشت وی را نقض فاحش حقوق بشر می داند.

روزنامه گلوب اند مِیل پیشتر گزارش داد که دولت کانادا مدیر ارشد اقتصادی شرکت فناوری و چندملیتی هوآوی را به ظنِ نقض تحریمهای آمریکا علیه ایران و جهت استرداد به دولت آمریکا، در شهر ونکوور بازداشت نموده است.

این روزنامه به نقل از سخنگوی وزارت دادگستری کانادا گزارش داد که مِنگ وانژو که یکی از معاونان هیأت مدیره و دختر بنیانگذار این شرکت است، روز یکم دسامبر سال گذشته بازداشت شده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 5 شهریور 1398 شناسه مطلب: 275

به "کانادا: اتباع ما نباید به دلیل اجرای قوانین آمریکا مجازات شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا: اتباع ما نباید به دلیل اجرای قوانین آمریکا مجازات شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید