پریود نشدن در دوران شیردهی، پاسخ به سوالات متداول

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - هنگامی که صحبت از پریود نشدن در دوران شیردهی می شود، همه چیز طبیعی به نظر می رسد. همه زنان پس از زایمان، خونریزی شدیدی را تجربه می کنند. این خونریزی پریود حساب نمی شود. اگر نوزاد شما از شیر خشک تغذیه می کند، با گذشت زمان کوتاهی پس از زایمان، پریود آغاز می شود. اما تغذیه نوزاد با شیر مادر موجب پریود نشدن در دوران شیردهی می شود.

پریود نشدن در دوران شیردهی، پاسخ به سوالات متداول

پریود نشدن در دوران شیردهی

تغذیه با شیر مادر موجب پریود نشدن بعضی از مادران به مدت هفته ها، ماه ها و حتی سال ها در دوران شیردهی می گردد. بعضی از مادران با از شیر دریافت نوزاد، برای اولین بار پریود می شوند. بعضی دیگر نیز هنگامی که نوزادانشان خوردن غذای کمکی را شروع می کند و یا شیر شب نوزاد قطع می گردد، اولین پریودشان را تجربه می کنند. هنگامی که پریود شروع می گردد، ممکن است در دوران شیردهی همچنان نامنظم باشد. پریود های کوتاه تر یا طولانی تر از معمول در این زمان کاملا طبیعی است. هم چنین ممکن است به مدت چند ماه پریود اتفاق نیفتد و دوباره از سر گرفته گردد.

عوامل موثر بر پریود نشدن در دوران شیردهی

پریود نشدن در دوران شیردهی و زمان شروع مجدد پریود به چندین عامل بستگی دارد.

  • نوزاد چند بار در روز شیر می خورد؟
  • آیا نوزاد به همراه شیر مادر، شیر خشک نیز می خورد؟
  • آیا نوزاد پستانک می خورد؟
  • آیا شیر شب نوزاد قطع شده است؟
  • آیا نوزاد غذای کمکی می خورد؟
  • شرایط جسمی مادر چگونه است و بدنش در پاسخ به هورمون های شیردهی چگونه واکنش نشان می دهد؟

هر قدر که تحریک و مکیدن پستان ها کاهش یابد، به خصوص در شب، احتمال شروع مجدد پریود بیشتر می گردد.

هنگامی که پریود شروع می گردد، بدن قابلیت بارداری دارد، به همین دلیل بایستی با احتیاط بیشتری اقدامات پیشگیرانه از حاملگی را انجام دهید. بعضی از زنان اولین دوره پریود خود را دوره هشدار می دانند که نشان می دهد اکنون قادر به باردار شدن هستند. با این حال، ممکن است پیش از شروع پریود نیز بارداری اتفاق بیفتد! اگرچه کاملا نادر است.

بیشتر بخوانید: چگونگی مصرف قرص اورژانسی در دوران شیردهی

پریود در دوران شیردهی

بازگشت پریود به معنای انتها تغذیه با شیر مادر نیست. در دوران پریود، شیر ترش و یا بی کیفیت نمی گردد. ارزش غذایی شیر مادر در دوران پریود کاهش نمی یابد. بعضی از زنان متوجه کاهش موقت مقدار شیر در روز های پیش از پریود و روز های ابتدایی آن می شوند. این کاهش به دلیل نوسانات هورمونی است. هنگامی که پریود شروع می گردد و سطح هورمون ها به حالت عادی باز می گردد، تولید شیر دوباره افزایش می یابد. بیشتر نوزادان می توانند این کاهش موقت در میزان شیر را با افزایش دفعات شیردهی، جبران کنند.

حساسیت نوک پستان در بعضی از زنان در زمان تخمک گذاری و روز های پیش از شروع پریود، بیشتر می گردد. بعضی از مادران نیز در این زمان هنگام شیردهی احساس عصبانیت می کنند. این مسائل نیز تحت تاثیر هورمون ها و گذراست.

بیشتر بدانید: تاثیر استرس و عصبانیت بر شیر مادر

سامانه مشاوره آنلاین های اکسپرت

بعضی از نوزادان ممکن است تغییرات جزئی در طعم شیر را پیش از شروع پریود تشخیص دهند. عامل تغییر در طعم شیر نیز تغییرات هورمونی است.

در بعضی از زنان، کاهش میزان شیر و حساسیت نوک پستان ها در دوران پریود مشکل آفرین می گردد. افزودن مکمل کلسیم / منیزیم به رژیم غذایی در بازه زمانی پس از تخمک گذاری است تا روز سوم پریود، به درمان این مشکل کمک می کند. این مکمل بایستی دارای 1500 واحدکلسیم / 750 واحد منیزیم باشد، البته می تواند دارای 500 واحد کلسیم / 250 واحد منیزیم نیز باشد (دوز های بالاتر، نتایج موثرتر و سریعتری در پی دارند). این قرص باید به شکل ترکیبی باشد، زیرا این مقدار کلسیم هرگز نباید به تنهایی مصرف گردد.

اگر پریودهایتان منظم نیستند و نمی دانید چه زمانی تخمک گذاری می کنید، می توانید مکمل را در طول ماه مصرف کنید تا الگوی پریودتان منظم گردد. این نوع مکمل مانع از کاهش سطح کلسیم خون می گردد که در اواسط پریود اتفاق می افتد. کاهش سطح کلسیم موجب حساسیت نوک پستان، کاهش تولید شیر و همچنین در دهای رحمی در دوران پریود می گردد.

پرسش های متداول پیرامون پریود نشدن در دوران شیردهی

1. پریود نشدن در دوران شیردهی، چه مقدار طول می کشد؟

پاسخ: تعیین دقیق زمانی دوره های پریود مجدد شروع می گردد کار دشواری است و در میان افراد متفاوت است. اگر نوزاد از شیر خشک تغذیه می کند یا به طور مشترک شیر خشک و شیر مادر می خورد، اولین دوره پریود ممکن است 5 تا 6 هفته پس از زایمان شروع گردد. اگر نوزاد طور کامل از شیر مادر تغذیه می کند (به خصوص در طول شب) بدون هیچ تغذیه با شیرخشک، شروع پریود ممکن است همزمان با از شیر دریافت نوزاد، یا قطع شیر شب باشد.

دلیل این امر این است که هورمون هایی که موجب تولید شیر مادر می شوند، به بدن اجازه ترشح هورمون های مرتبط با پریود را نمی دهند. هنگامی که مصرف شیر نوزاد در روز کاهش یابد، در حدود 3 بار در روز، ممکن است شروع به لکه بینی کنید. لکه بینی با مقدار خون کم و به طور نامنظم، نقطه شروع مجدد پریود است.

بیشتر بخوانید: احتمال بارداری در دوران شیردهی (آیا زنان شیرده باردار می شوند؟)

2. اولین پریود پس از زایمان چگونه است؟

پاسخ: اولین پریود بعد از زایمان، احتمالا متفاوت با پریود های قبلی شما است.

تغییراتی که در این زمان مشاهده می کنید به شرح زیر است:

  • دوره های نامنظم: به ویژه اگر در حال شیردهی به نوزاد باشید، احتمال بی نظمی دوره های پریود بیشتر است.
  • گرفتگی عضلانی: درد و گرفتگی عضلات در این دوره نسبت به پیش از زایمان بدتر یا بهتر باشد.
  • دوره های طولانی تر
  • لخته های کوچک خون در دوران پریود

اگر حضور لخته های خون بیش از یک هفته طول کشید، یا میزان خونریزی بسیار شدیدتر از دوره های پیش بود، حتما به ماما یا پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و مساله را در میان بگذارید.

3. چه زمانی پس از زایمان، توانایی باردار شدن مجدد را دارم؟

پاسخ: شما ممکن است 3 هفته پس از زایمان، مجدد بارداری شوید! حتی اگر پریودتان هنوز شروع نشده باشند.

برگرفته از: motherandchildhealth و NHS

منبع: setare.com
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1734

به "پریود نشدن در دوران شیردهی، پاسخ به سوالات متداول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پریود نشدن در دوران شیردهی، پاسخ به سوالات متداول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید