هوای تهران طی دو روز آینده گرم و غبارآلود می گردد

به گزارش مجله گرافیک، مدیرکل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به پایداری جو غالب منطقه ها کشور طی امروز و فردا، از غبارآلود بودن هوای تهران طی دو روز آینده اطلاع داد.

هوای تهران طی دو روز آینده گرم و غبارآلود می گردد

احد وظیفه مدیرکل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت که براساس تحلیل آخرین داده ها و نقشه های پیش یابی هواشناسی، امروز و فردا (سه شنبه) در غالب منطقه ها کشور جوی نسبتا پایدار حاکم می شود که پیامد آن افزایش آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت است.

وی افزود که در همین مدت دمای هوا در نیمه شمالی کشور افزایش نسبی خواهد داشت که در استان های ساحلی دریای خزر افزایش دما در حدود 4 تا 8 درجه بوده و در سواحل غربی خزر و استان اردبیل گاهی با وزش باد جنوبی شدید همراه خواهد بود.

مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی گفت:

روز چهارشنبه 24 آذر، با ورود یک سامانه بارشی به کشور در شمال غرب، سواحل غربی خزر، غرب و جنوب غرب کشور و زاگرس مرکزی ابرناکی و بارش آغاز می شود که در منطقه ها سردسیر شمال غرب و زاگرس مرکزی بارش به صورت برف بوده و در جنوب غرب کشور گاهی با وزش باد شدید و رعد و برق همراه خواهد بود.

به گفته وظیفه، گستره بارش ها تا اواخر وقت روز چهارشنبه دامنه های جنوبی البزر را نیز فرا می گیرد و روز پنجشنبه با نفوذ جریان های شمالی ضمن کاهش دما در نیمه شمالی کشور بارش در سواحل دریای خزر تشدید می شود و دامنه فعالیت سامانه بعضی منطقه ها شمال شرق و نواحی مرکزی کشور را نیز در بر می گیرد. بعلاوه از بعدازظهر روز پنجشنبه 25 آذر، به تدریج در نوار غربی کشور از ناپایداری ها کاسته می شود.

وی در انتها در خصوص شرایط هوای استان تهران طی دو روز آینده، اظهار کرد: آسمان تهران در روز سه شنبه 23 آذر، غبارآلود، در بعدازظهر نیمه ابری، با بیشینه و کمینه دمای 11 و 3 درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه 24 آذر، غبار محلی، در بعدازظهر بتدریج ابری، در اواخر وقت بارش پراکنده و وزش باد با بیشینه و کمینه دمای 13 و 4 درجه سانتیگراد پیش بینی می شود.

مریم نادری مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اعلام نمود که نتایج پیش­ بینی آلودگی هوا نشانگر افزایش جزئی غلظت آلاینده ها طی روز جاری (دوشنبه) نسبت به روز گذشته است و انتظار می­ رود این مقدار آلودگی در روز سه­ شنبه افزایش یافته و شرایط کیفی نامطلوب برقرار شود.

وی گفت که بر اساس نتایج پارامترهای هواشناسی پیش­ بینی شده برای ایستگاه مهرآباد، با وجود کاهش مقدار ناپایداری جوی در روز جاری (دوشنبه 22 آذر) نسبت به روز پیشین، در بعضی ساعات وزش باد موثر از سمت نواحی شرقی انتظار می­ رود.

نادری افزود که در روز سه شنبه 23 آذر، با برقراری شرایط جوی پایدار، از سرعت باد کاسته شده و در بعضی ساعات سکون نسبی هوا پیش ­بینی می­ شود. هر چند این شرایط تداوم نداشته و در روز چهارشنبه 24 آذر، همراه با افزایش تدریجی مقدار ناپایداری جوی در طول روز، وزش باد مناسب در بعضی ساعات دور از انتظار نیست.

مدیر واحد پایش و پیش بینی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه طی دو روز آینده پارامتر دما به طور نسبی افزایش می ­یابد، اعلام نمود:

نتایج پیش­ بینی آلودگی هوا نیز نشانگر افزایش جزئی غلظت آلاینده ها طی روز جاری (دوشنبه) نسبت به روز گذشته است و انتظار می­ رود این مقدار آلودگی در روز سه­ شنبه افزایش یافته و شرایط کیفی نامطلوب برقرار شود.

توصیه می شود؛ گروه های حساس شامل سالمندان، بچه ها، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی و ورزشکاران از تردد طولانی مدت در هوای آزاد تا سالم شدن هوا خودداری نمایند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1400 بروزرسانی: 25 اسفند 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2090

به "هوای تهران طی دو روز آینده گرم و غبارآلود می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوای تهران طی دو روز آینده گرم و غبارآلود می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید