طراحی لباس حفاظتی ضدویروسی

به گزارش مجله گرافیک، این پوشش در برابر شست وشوی اولتراسونیک و مواد ضدعفونی و خراش مقاوم است، بنابراین هنگام پوشیدن یا تمیز کردن، کارایی خود را از دست نمی دهد. سایر پوشش های مشابه موجود کنونی در برابر این عوامل مقاوم نبوده و طول عمر محدود دارند.

طراحی لباس حفاظتی ضدویروسی

محققان دانشکده مهندسی دانشگاه پیتسبرگ سوانسون ایالات متحده پارچه ای طراحی کردند که قابلیت دفع مایعات رقیق مانند خون و بزاق دارد و با ویروس ها و باکتری ها آلوده نمی گردد.

به گزارش ساینس، این گروه امیدوار است طراحی این پارچه در فراوری انواع لباس های حفاظتی مانند ماسک ها و گان های بیمارستانی در شرایط کنونی یاری نماینده باشد، تا هم پزشکان و هم بیماران در برابر باکتری ها و ویروس ها ایمن باشند.

محقق این تحقیق، آنتونی گالانته دانشجوی دکتری صنایع گفت: هدف اولیه در این تحقیق ضدعفونی کردن سطوح در برابر خون با دوام مکانیکی بوده است و به دلیل همه گیری بیماری کنونی، جستجوی روشی برای مقابله با آلودگی سطوح به وسیله ویروس ها را نیز در دستور کار خود قراردادیم.

در حال حاضر، لباس های حفاظتی (PPT) در سراسر دنیا مورداستفاده قرار می گیرند، اما این لباس ها عملکرد خوبی ندارند. مواد مصرفی در ساخت این لباس ها، حفاظتی در برابر ویروس و باکتری ایجاد نمی نمایند و باعث جذب و سپس انتقال این عوامل بیماری زا می شوند.

مواد ایجادشده توسط آزمایشگاه LAMP عایق بهتری نسبت به منسوجات کنونی است، چون دوام بیشتری دارد و باکتری و ویروس را نیز جذب نمی کند. همچنین دیگر با کمبود لباس های حفاظتی روبرو نخواهیم شد.

این پوشش در برابر شست وشوی اولتراسونیک و مواد ضدعفونی و خراش مقاوم است، بنابراین هنگام پوشیدن یا تمیز کردن، کارایی خود را از دست نمی دهد. سایر پوشش های مشابه موجود کنونی در برابر این عوامل مقاوم نبوده و طول عمر محدود دارند.

محقق دیگر این تحقیق پل لوو، استادیار مهندسی صنایع و مدیر آزمایشگاه LAMP گفت: ماندگاری بسیار مهم است، زیرا این ماندگاری در دیگر تجهیزات درمانی وجود دارد، اما ماسک و لباس های حفاظتی یک بارمصرف هستند.

وی اظهار کرد: با کمبود لباس های حفاظتی نیازمند تجهیزاتی با قابلیت ضدعفونی شونده و شست وشو هستیم.

این گروه برای آزمایش طراحی خود ده ها چرخه شست وشوی التراسونیک، هزاران چرخش با یک پد ایجادنماینده خراش و برش با تیغ را آزمایش کردند و نتایج تحقیقات آنان موفقیت آمیز بود.

برای آزمایش عدم جذب ویروس نیز از آدنوویروس های انسانی 4 و 7 ایجادنماینده بیماری حاد تنفسی استفاده کردند که با موفقیت همراه شد.

رابرت شنکس، مدیر تحقیقات بنیادی آزمایشگاه میکروبیولوژی چارلز تی کامپل که با این تحقیق همکاری داشت، گفت: آدونوویروس ها در اتاق انتظار بیمارستان و به طورکلی سطوح آلوده وجود دارند و برای مقابله با آن ها این روش کاربردی و استفاده از این الیاف جدید بر کیفیت زندگی تاثیرگذار خواهد بود.

در حال حاضر این گروه آزمایش های خود را با کروناویروس جدید ادامه می دهد.

این پوشش با روش ریخته گری قطره ساخته می گردد، در این روش به وسیله تزریق، مواد را اشباع می نمایند و از یک عملیات حرارتی برای افزایش پایداری استفاده می نمایند. البته محققان بر روی فراوری به وسیله اسپری کردن و فروبردن قطعات عظیم تر برای فراوری انبوه محصولاتی مانند گان نیز کوشش می نمایند.

نتایج تحقیق جدید در نشریه ACS Applied Materials and Interfaces منتشرشده است.

منبع: فرادید
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1112

به "طراحی لباس حفاظتی ضدویروسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی لباس حفاظتی ضدویروسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید