رژیم لاغری پیروز این ویژگی را باید داشته باشد

به گزارش مجله گرافیک، طی دوران رژیم لاغری، وزن کلی بدن کاهش پیدا می نماید که عضلات، چربی ها و آب را شامل می گردد. مسلما اگر حجم بیشتری از چربی ها تحلیل پیدا کند، رژیم لاغری پیروز تر خواهد بود. شاید تشخیص این شرایط مشکل به نظر برسد اما توجه به برخی اصول بسیار موثر خواهد بود

رژیم لاغری پیروز این ویژگی را باید داشته باشد

به گزارش بهداشت نیوز، بسیاری از رژیم های لاغری بر کاهش وزن سریع و آسان تاکید دارند. در حالی که این شرایط با کاهش آب و عضلات بدن اتفاق می افتد. از دست دادن عضلات برای سلامت مضر است زیرا حفظ توده عضلانی برای تنظیم قند خون، حفظ چربی های مفید و کنترل التهابات ضروری خواهد بود. مطالعات بسیاری در خصوص ارتباط بین سطح بالای چربی ها نسبت به عضلات در زمینه بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی عروقی، سندروم متابولیک و دیابت وجود دارد. حفظ عضلات بدن برای کاهش خطر تحلیل عضلانی ناشی از افزایش سن نیز لازم است که باعث احساس ضعف و حتی ناتوانی می گردد. بعلاوه، تحلیل توده عضلانی سوخت وساز کالری در زمان استراحت را نیز کمتر می نماید و از طرفی بازیابی وزن از دست رفته به شکل چربی تسهیل می گردد.

مصرف فراوان پروتئین

پروتئین ها درشت مغذی های مهم برای مجموعه عملکردهای بدن هستند. پروتئین ها برای ساخت آنزیم های تسهیل نماینده هضم و فراوری انرژی، تعادل مایعات بدن و حفظ عملکرد مطلوب سیستم ایمنی ضروری هستند. حفظ توده عضلانی نیز از دیگر وظایف پروتئین هاست که به رشد سلول های عضلانی نو به خصوص پس از کاهش وزن یاری می نماید. نتایج مطالعات نشان می دهد رژیم غذایی سرشار از پروتئین با حداقل 1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن به حفظ بهتر توده عضلانی و تحلیل چربی های بدن یاری می نماید. گرچه احتیاج بدن به پروتئین با توجه به سن، جنس و اندازه فعالیت بدنی متغیر است اما مصرف 1 تا 6/1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن در روز توصیه می گردد.

انجام تمرینات منظم ورزشی

تمرینات ورزشی راه حل موثر برای تسهیل کاهش چربی هاست. آنالیز نتایج شش مطالعه نشان می دهد توده عضلانی بزرگسالانی که دچار اضافه وزن هستند اما حداقل 3 جلسه در هفته تمرینات هوازی و تقویت عضلات انجام می دهند و رژیم غذایی کم کالری نیز می گیرد، نسبت به کسانی که ورزش نمی نمایند 93 درصد بیشتر است. گرچه ورزش برای حفظ عضلات بسیار مهم است اما در کنار دریافت پروتئین کافی برترین تاثیر را دارد.

رعایت رژیم کم کالری

در کل، برای کاهش وزن باید اندازه کالری دریافتی کاهش پیدا کند که به وسیله کاهش منابع غذایی و انجام تمرینات ورزشی اتفاق می افتد. البته بهتر اینکه هر دو رعایت گردد. با این حال، کاهش خیلی زیاد کالری های دریافتی می تواند منجر به تحلیل عضلات نسبت به چربی ها گردد. از همین رو، سعی گردد میزان کالری دریافتی به 500 تا 600 کیلوکالری در روز کاهش پیدا کند تا تحلیل عضلات به حداقل ممکن برسد و در عین حال کاهش چربی ها نیز تسهیل گردد. در این میان، مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، منابع پروتئینی و لبنیات کم چرب بعلاوه کاهش شیرینی جات و نوشیدنی های آماده و گازدار، گوشت های فرآوری شده و غذاهای سرخ شده برای کم شدن کالری دریافتی توصیه می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1402 بروزرسانی: 21 خرداد 1402 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2355

به "رژیم لاغری پیروز این ویژگی را باید داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم لاغری پیروز این ویژگی را باید داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید