دیدنی ترین جاذبه های گردشگری مشهد و عالمی متنوع

به گزارش مجله گرافیک، شهر مشهد به واسطه تنوع فرهنگی و قدمت خود انواع مذاهب و فرهنگ ها را گردهم آورده است. به همین ترتیب انواع کلیساها، مجامع ، گورستان ها را می توان در این شهر مشاهده کرد. در مقاله مهمترین جاذبه های گردشگری مشهد به آثار تاریخی مذهبی مشهد می پردازیم. به طور حتم ملاقات از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری مشهد می تواند در فهرست مقاصد مجذوب کننده شما در طول تور مشهد قرار بگیرد بنابراین با ما در بهترین جاذبه های گردشگری مشهد همراه باشید ...

دیدنی ترین جاذبه های گردشگری مشهد و عالمی متنوع

1) کلیسای مسروپ

این کلیسا که در بین محلی ها به کلیسای ده دی معروفیت دارد به دلیل سهل انگاری های متعدد مسئولین به تحلیل رفته و جذابیت خود را از دست داده است. این کلیسا در بین مهمترین جاذبه های گردشگری مشهد به ثبت آثار ملی رسیده اما بی توجهی نسبت به نگهداری آن را به مخروبه ای کامل بدل نموده است. کلیسای مسروپ در خیابان ارگ مشهد واقع است. می توانید از دور گنبد سفید رنگ و صلیبی که بر روی آن نصب است را به عینه مشاهده کنید. به طور حتم این کلیسا که به ارامنه مشهد متعلق بوده، می توانسته در کنار دیگر آثار تاریخی شهر مورد بازدید گردشگران تورهای مشهد قرار بگیرد. اگرچه بازدید از آن حتی در این شرایط نیز خالی از لطف نخواهد بود. نقشه این کلیسا به صورت یک مستطیل طراحی شده و محراب اصلی در سمت شرقی آن واقع شده است. وجود نورگیرهایی فوق العاده در زاویه های شمالی و جنوبی کلیسا به زیبایی این اثر یاری نموده است. کلیسای مسروپ با بهره مندی از دو گنبد سفید شکل و علامت صلیب نمای خارجی وجهه ای خاص دارد. این کلیسا بعد از مهاجرت مسیحیان مشهد از این شهر بدون استفاده باقی ماند و همین جریان موجب تخریب آن شد .به شکلی که امروزه از ابهت و زیبایی آن کاسته شده و کمتر مورد بازدید تورهای مشهد قرار می گیرد اما همچنان به عنوان یکی از آثار ملی مورد احترام در بین بهترین جاذبه های گردشگری مشهد است.

2) برج رادکان

این برج از دیگر ابنیه های تاریخی مشهد است که در فاصله 74 کیلومتری شمال مشهد واقع شده و از محبوب ترین آثار تاریخی بین گردشگران تورهای مشهد و مسافرین تورهای یک روزه است. این برج فوق العاده دیدنی با ارتفاع 5.2 متر به شکل مخروطی 12 ضلعی است. ساخت این بنا در سال 607 قمری به خاتمه رسیده و یکی از معدود بناهایی است که همچنان تمام ظرافت ها و نقوش خود را حفظ نموده و آن ها را در معرض دید مسافرین تورهای یک روزه و زائرین تورهای مشهد قرار می دهد. وجود کاشی کاری های باشکوه و کتیبه هایی به خط کوفی در این بنا به معروفیت آن افزوده و از زیبایی های بصری آن محسوب می گردد.

3) گورستان مشهد

گورستان ارامنه مشهد یکی دیگر از خاص ترین جاذبه های توریستی این شهر محسوب می گردد که همیشه مورد توجه ویژه مسافرین تورهای مشهد قرار گرفته است. قدمت قدیمی ترین سنگ مزار در این گورستان به سال 1918 می رسد. کلیسای مسیحیان از دیگر جذابیت های این گورستان بوده که طبق آنالیز ها بیش از 80 سال قدمت دارد. اگرچه باید گفت که وسعت این گورستان در قدیم یش از آنچه که امروزه مشاهده می کنیم، بوده است. چرا که بعد از انجام بعضی عملیات های بازسازی و نوسازی که در محیط این گورستان انجام شد وسعت قابل توجهی از گورستان به دست شهرداری تخریب شد و از بین رفت. امروزه مسافرین تورهای مشهد در بین مقاصد تاریخی گردشگری شهر سری به این گورستان قدیمی نیز می زنند و از سنگ مزارهای عجیب و خاص آن بازدید می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 17 دی 1401 بروزرسانی: 17 دی 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2288

به "دیدنی ترین جاذبه های گردشگری مشهد و عالمی متنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی ترین جاذبه های گردشگری مشهد و عالمی متنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید