برای موفقیت در آموزش و پرورش باید از مسیر چهل ساله اخیر خارج شویم

به گزارش مجله گرافیک، به گزارش خبرنگاران، سید محمد بطحایی در آئین افتتاحیه محل استقرار هیئت های اندیشه ورز وزارت آموزش و پرورش، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای 17شهریور سال 57 و همچنین بزرگداشت یاد دو شهید فرهنگی رجایی و باهنر اظهار کرد: 17شهریور 1357نقطه عطفی در پیروزی انقلاب اسلامی بود. با کوشش های انجام شده چنین مرکزی برای ارائه تفکر و اندیشه های فرهنگیان قبل از آغاز سال تحصیلی فراهم شد.

برای موفقیت در آموزش و پرورش باید از مسیر چهل ساله اخیر خارج شویم

وزیر آموزش و پرورش تشکل های فرهنگیان را ظرفیتی بسیار ارزشمند و منحصر به فرد دانست و گفت: هر یک از تشکل ها با پیشنهادهای عالمانه و خردمندانه خود یاری نمایند تا آموزش و پرورش مسیر تعلیم و تربیت را به خوبی طی کند. همه تشکل ها از گرایش های مختلف سیاسی در درون تشکیلات خودشان فعالیت ها و کوشش های خوبی داشته اند اما امروز با راه اندازی این مرکز سعی می کنیم همه کوشش های تشکل ها منسجم گردد و آن ها در یک راستا حرکت نمایند، البته این امر یک شرط اصلی دارد و آن هم تحمل یکدیگر است.

بطحایی اظهار کرد: با برگزاری نشست های مستمر و مشترک با تشکل ها می خواهیم با کوشش مضاعف، گرهی از مسائل را باز کنیم و لازمه این کار تعامل با یکدیگر است. در تعلیم و تربیت امروز رقابت های فردی جای رقابت های گروهی را گرفته است، این روند باید اصلاح گردد و رقابت های گروهی را جایگزین رقابت های فردی کنیم.

وی ادامه داد: اختلاف نظرها را باید تحمل کنیم تا بتوانیم مسیر اصلی تربیت را ادامه دهیم و تشکل ها در جمع های خودشان هم باید مسائل مشترک آموزش و پرورش را دنبال نمایند. البته توقع نداریم همه یک جور بیندیشند و تفکر نمایند و هیچ اختلافی وجود نداشته باشد بلکه انتظار می رود تشکل ها با تقویت موضوعات مشترک در راستای مسائل تعلیم و تربیت کوشش نمایند.

وزیر آموزش و پرورش بیان نمود: آموزش و پرورش امروز از بسیاری از مسائل رنج می برد و من تأکید می کنم نیازمند استفاده از تجربیات تشکل ها هستیم و آنچه می تواند در پیروزی ما بر مسائل مؤثر باشد استفاده از ایده ها افکار و تجربیات افراد است زیرا تشکل ها برای تمام مسائل راه حل دارند.

وی توضیح داد: اگر امروز بخواهیم آموزش و پروش به موفقیت برسد نباید در مسیر چهل ساله اخیر حرکت کنیم بلکه مسیر را عوض کنیم و در مسیر جدیدی حرکت کنیم. این جمع برای تذکر مسائل و خطاها در مسیر تعلیم و تربیت دورهم گردآمده اند.

بطحایی گفت: امروز خانواده ها و جامعه نسبت به آموزش و پرورش حساسیت لازم را ندارند و در این راستا کوشش هایی انجام داده ایم ازجمله ایجاد بستر پلت فرمی که آماده گردیده و فردا از طریق آن با خانواده ها سخن خواهم گفت.

وی ادامه داد؛ تشکل ها به جای بازگو کردن مسائل با تشکیل جلسات مشترک با معاونین حوزه ستادی، مسائل را یکی پس از دیگری حل نمایند.

وزیر آموزش و پرورش اضافه نمود؛ با ایجاد محل استقرار هیئت های اندیشه ورز از این پس با معین یک موضوع مشترک، می توانند با بحث و تبادل نظر و رسیدن به نقطه نظرات مشترک به آموزش و پرورش در این موضوعات مشاوره دهند.

در ادامه این جلسه عادل عبدی مشاور وزیر آموزش و پرورش با اشاره به ظرفیت تشکل ها در آنالیز مسائل آموزشی و پرورشی، گفت: وزیر آموزش و پرورش در خصوص استقرار مکانی ثابت برای حضور اعضای تشکل ها بسیار همراه و پیگیر بودند و امروز شاهد افتتاح این مکان هستیم.

وی اضافه نمود: در آموزش و پرورش نیازمند نگاه بیرونی به برنامه ها و فعالیت ها هستیم و نگاه کارشناسی ضروری است اما گاهی آن قدر درگیر اجرائیات می شویم که از این نگاه دور می شویم و هیئت های اندیشه ورز به دنبال پر کردن این خلا هستند.

عبدی بابیان اینکه برنامه ها و سیاست های عملیاتی از سوی وزیر به این هیئت ها ارسال خواهد شد، توضیح داد: از دیگر برنامه هایی که در این مکان قرار است پیگیری گردد، آنالیز برنامه و طرح های وزارت آموزش و پرورش است تا اعضای تشکل ها در تصمیم سازی ها و سیاست گذاری ها همکاری نمایند و بعضی از برنامه ها و طرح ها که در این مکان مورد بحث قرار می گیرد به وزارت ارسال می گردد تا طرح هایی که قابل اجرا است در دستور کار قرار بگیرد.

مشاور وزیر در امور تشکل ها در ادامه گفت: با نظر وزیر آموزش و پرورش از اعضای تشکل ها در کارگروه های آموزش و پرورش دعوت خواهد شد تا بازخوردهای لازم برای غنی شدن محتوا گرفته گردد و همچنین قرار است سلسله نشست هایی در خصوص مسائل آموزش و پرورش با مدیران ارشد آموزش و پرورش برگزار گردد تا نقاط قوت و ضعف برنامه ها تعیین گردد.

وی گفت: در این مکان از صاحب نظران تعلیم و تربیت دعوت می گردد تا به نقد و آنالیز چالش ها و طرح های موجود در آموزش و پرورش بپردازند و اینجا نقطه آغاز این حرکت است و با توجه پتانسیل تشکل هایی که وجود دارند، بستر لازم برای شنیدن حرف ها مهیا گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 38

به "برای موفقیت در آموزش و پرورش باید از مسیر چهل ساله اخیر خارج شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای موفقیت در آموزش و پرورش باید از مسیر چهل ساله اخیر خارج شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید