افزایش طول عمر با فعال شدن این آنزیم در بدن!

به گزارش مجله گرافیک، محققان می گویند یک مکانیزم ناشناخته می تواند به فراوری آنزیمی در بدن منجر گردد که طول عمر و سلامت را افزایش می دهد.

افزایش طول عمر با فعال شدن این آنزیم در بدن!

دانشمندان دریافته اند که یک آنزیم خاص در بدن ما می تواند تأثیرات زیان بار انباشت چربی در طول زمان را از بین ببرد و احتمالاً برترین روش نه تن ها برای افزایش طول عمر، بلکه برای زندگی سالم تر در دوران پیری باشد.

پژوهشگران دانشگاه ویرجینیا می گویند آنزیم الکل دهیدروژناز می تواند در مقابله با گلیسرول و گلیسرالدئید که محصولات جانبی چربی در بدن هستند، ایفای نقش کند. آیلین جورجلینا اورورکه، استادیار این دانشگاه می گوید: این کشف غیرمنتظره بود. ما در پی یک فرضیه پرطرفدار رفتیم که می گوید راز افزایش طول عمر فعال سازی یک فرایند جوان سازی سلولی موسوم به اتوفاژی است و درنهایت یک مکانیزم ناشناخته در تقویت سلامت و افزایش طول عمر را پیدا کردیم.

محققان برای این مکانیزم نام AMAR را انتخاب نموده اند که لغتی از سانسکریت به معنای نامیرایی است. آن ها می گویند در این فرایند با فعال سازی ژن adh-1 می توان شمار آنزیم های الکل دهیدروژناز را افزایش داد و با مسدودسازی اثر گلسیرول و گلیسرالدئید به نتایج شگفت آوری دست یافت.

با این روش طول عمر کرم ها 50 درصد افزایش یافت

در آزمایش هایی که روی کرم های C. elegans انجام گرفته است، فعال سازی مکانیزم AMAR نه تن ها توانسته عمر این موجودات را 50 درصد افزایش دهد، بلکه باعث بهبود نشانه های سلامتی شده است. این کرم ها معمولاً به خاطر شباهت بالای ساختار ژنتیکی به انسان ها در آزمایش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

اورورکه می گوید یک لحظه هیجان انگیز دیگر زمانی بود که آن ها فعالیت های ژنتیکی موش ها، میمون ها و انسان هایی را آنالیز کردند که در رژیم کالری محدود قرار گرفته بودند. نتیجه این بود که در بدن آن ها هم adh-1 فعال شده بود. پیش تر بعضی مطالعات نشان داده بودند که روزه داری و استفاده از رژیم های کالری محدود می تواند در افزایش طول عمر و زندگی سالم تر ایفای نقش نمایند.

پژوهشگران حدس می زنند که با افزایش سن ممکن است به خاطر افزایش انباشت چربی و درنتیجه گلیسرول و گلیسرالدئید، شاهد افزایش مسائل سلامتی باشیم. پس AMAR احتمالاً می تواند از اثرات زیان بار این مواد در بدن جلوگیری کند و طول عمر را افزایش دهد. به علاوه، فعال سازی adh-1 نشانه هایی مبنی بر مقابله با افزایش وزن و حتی یاری به کاهش وزن هم از خود نشان داده است.

پژوهشگران حالا امیدوارند که بتوانند با انجام مطالعات بیشتر برای آزمایش های اختصاصی پیرامون AMAR روی انسان ها آماده شوند. نتایج این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 25 اسفند 1401 بروزرسانی: 25 اسفند 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2321

به "افزایش طول عمر با فعال شدن این آنزیم در بدن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش طول عمر با فعال شدن این آنزیم در بدن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید