از ژن سفر دوستی خود خبر دارید؟

به گزارش مجله گرافیک، اگر اهل سفر هستید، بخوانید

در زندگی خود حتما افرادی را دیده اید که به چیزی غیر از سفر فکر نمینمایند و در گوشه ای از ذهنشان به سفر فکر مینمایند. شاید خیلی وقتها این افراد را دست به کوله دیده باشید یا از هر دو کلمه ای که حرف می زنند یک کلمه اش در خصوص سفر است. در مقابل هم یکسری ها هم کلا برنامه برای مسافرت ندارد و تنها خود را در چارچوب اطراف خود تصور می نمایند. این افراد انگیزه ای برای پا گذاشتن در محیطی نو ندارند. بطور کلی می توان گفت اصلا به این موضوعات فکر نمی نمایند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

از ژن سفر دوستی خود خبر دارید؟

برخی افرادی که زندگی بدون سفر برای آنها معنی پیدا نمی نماید و همواره جایی و چیزی برای کشف کردن پیدا خواهند کرد، می توان لقب سفر دوستی را به آنها نسبت داد. ماجراجویی برای آنها ادامه دارد و از طرفی هم خستگی ناپذیر هستند.شما چطور؟ چند بار در سال سفر می روید؟ اهل ماجراجویی هستید؟

اینها را گفتیم تا بدانید طبق ادعاهای نو علمی، ممکن است حتی قبل از این که برای اولین بار در زندگی تان سفری نموده باشید، این ویژگی در DNA شما نقش بسته باشد! همان طور که در وبلاگ One Psychology شرح داده شده است، میل ذاتی به سفر را می توانیم به یک ژن نسبت بدهیم که از لحاظ ژنتیکی از ژن DRD4 مشتق می گردد و با سطح دوپامین مغز ارتباط دارد. خود ژن که با نام DRD4-7R شناخته شده است، به دلیل ارتباط آن با افزایش سطح کنجکاوی و بی قراری در بیشتر موارد، با نام عامه پسند ژن سفردوستی شناخته می گردد. افرادی که این اطلاعات ژنتیکی را با خود دارند، در تاریخچه سفر مشترک هستند! جالب اینجاست این ژن خیلی هم در افراد زیاد نیست. تنها حدود 20 درصد از جمعیت دنیا دارای چنین ژنی هستند. به عبارتی در نقاطی از دنیا که در گذشته شوق سفر کردن بیش تر بوده است، این ژن نیز دارای شیوع بیشتری بوده است.

سفرشانشِنگ چِن در سال 1999 مطالعه ای را انجام داد که بر اساس آن و فرض اینکه ابعاد زندگی بشر از آفریقا آغاز شده است، ژن DRD4-7R به احتمال زیاد در جامعه های مدرنی مرسوم است که مردمان آن طی چند هزار سال پیش، بعد از خروج از آفریقا مسافت های طولانی تری را برای مهاجرت طی نموده باشند. چِن معتقد است، تمدن هایی که مسافت بیشتری از آفریقا دور شده اند، احتمالا بیش تر از افراد دیگر می توانند حامل ژن تغییرپذیر DRD4-7R باشند که با کنجکاوی و بی قراری ارتباط دارد.

دیوید دابز از نشنال ژئوگرافی مطالعه ای انجام داده است که این نتایج را تایید می نماید و ارتباط آن را به موضوع شوق به سفر نیز مربوط می داند. بر اساس گفته های او، حالت تغییرپذیری ژن DRD4-7R که به بخش 7R آن مربوط می گردد، در افرادی که ریسک پذیرتر هستند و در پی کشف مکان های نو، ایده ها، غذاها و روابط نو هستند نتیجه می دهد. حاملین این ژن عموما حرکت، تغییر و ماجراجویی را به خوبی می پذیرند. در راستای مطالعات چن، دابز نیز بخش تغییرپذیر 7R از ژن DRD4-7R را با مهاجرت بشر در ارتباط می داند. زمانی که با جمعیت کم تحرک مقایسه می گردد، انتظار می رود حمل ژن 7R در افرادی که جزو جمعیت مهاجرتی محسوب می شوند، مرسوم تر است.

ژن سفر دوستیدابز با چند سال مطالعه آماری این نظریه را تایید کرد که ژن 7R در ترکیب با نوع ثانویه ژنتیکی (2R)، بیش تر از آن که انتظار داشته باشید در جمعیتی دیده می گردد که اجداد آن ها بعد از خروج از آفریقا به مسافت های دورتری مهاجرت نموده باشند.

اما با همه این صحبت ها، دلیلی برای شک به ژن سفری وجود دارد. کِنِث کید از دانشگاه یِل معتقد است این موضوع کمی پیچیده تر از آن است که دیگران اشاره می نمایند. او می گوید: ژنتیک به آن شکل عمل نمی نماید، شما نمی توانید به همین راحتی چیز پیچیده ای مثل کاوشگری انسان را صرفا به یک ژن نسبت دهید.

سفر دوستیبا توجه به ژنتیک تکاملی، آن هایی که ژن 7r را حمل می نمایند، در مقایسه با کسانی که ژن عادی DRD4 را دارند، احتمالا از برنامه زمانی تقریبا متفاوتی پیروی می نمایند. از نظر تئوری، این تفاوت ها بعلاوه مربوط به تفاوت های کوچکی در ترکیب اندام و مغز می گردد که می تواند باعث گردد این افراد تمایل بیش تری به سفر کردن داشته باشند. در عین حال در حالی که ژن تغییر پذیر DRD4-7r ممکن است تعداد زیادی از صفات شخصیتی مثبت و اکتشافی با خود داشته باشد، می تواند با رفتار عمومی نئاندرتالیک در ارتباط باشد. بر اساس گفته لوپورتو، در حالی که حاملین این نوع ژن ممکن است شدیدا مدیر، پیشگام و خلاق باشند، ممکن است کاملا خارج از کنترل نیز باشند. بنابراین، اگر احتمالا طی ماه های آینده تمایل به ترک کار و رفتن به مسافرت دارید، صبر کنید و مطمئن شوید که آیا دارید کار عاقلانه ای انجام می دهید؟!

با همه این حرف ها شما جز کدام دسته هستید؟ فکر می کنید این ژن درونتان وجود دارد؟

منبع: الی گشت
انتشار: 5 اسفند 1400 بروزرسانی: 5 اسفند 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2069

به "از ژن سفر دوستی خود خبر دارید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ژن سفر دوستی خود خبر دارید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید