آیا ربات های انسان نما می توانند ما را فریب دهند

به گزارش مجله گرافیک، کارشناسان علم رباتیک می گویند آنچه باعث تشخیص یک ربات از یک انسان می گردد، رفتار غیرعادی یا اصطلاحا غیرانسانی آن است.

آیا ربات های انسان نما می توانند ما را فریب دهند

بر همین اساس تیمی از محققان در ایتالیا تصمیم گرفتند تصورات انسان را از این تفاوت به چالش بکشند و دریابند که آیا ربات ها می توانند طوری رفتار نمایند که انسان ها را به اشتباه بیندازند؟

بیشتربخوانید

در واقع انسان ها به گونه ای رفتار و عمل می نمایند که سایر انسان ها بتوانند آن ها را شبیه به انسان تشخیص دهند. اما اگر رفتار های انسانی ویژگی های خاصی دارد، آیا می توان این ویژگی ها را در ماشینی مانند ربات تکرار کرد به نحوی که مخاطبان متقاعد شوند که در حال تعامل با یک انسان هستند؟

پژوهشگران در موسسه فناوری جنوای ایتالیا در این تحقیق از آزمون تورینگ (روشی برای معین اینکه آیا می توان ماشینی را هوشمند توصیف کرد یا نه) الهام گرفتند و آزمایش مشابهی طراحی کردند.

در این آزمایش، شرکت نمایندگان باید به هنگام مشاهدۀ تصاویر از یک نمایشگر، با فشار دادن دکمه ها قضاوت می کردند که آیا با یک ماشین در حال تعامل هستند یا با یک انسان.

گروه تحقیقاتی بر دو ویژگی اساسی رفتار انسانی تمرکز داشتند: زمان و دقت در هنگام پاسخ دادن به محرک های بصری بیرونی.

پژوهشگران تعدادی از ربات ها را به وسیله یک فرد از راه دور کنترل می کردند و تعدادی دیگر از ربات ها نیز به صورت اتوماتیک و از قبل برنامه ریزی شده در مقابل شرکت نمایندگان قرار گرفتند.

نتایج نشان داد افرادی که با ربات در تعامل بودند قادر به تشخیص اینکه ربات تحت کنترل انسان است یا از قبل برنامه ریزی شده، نبودند.

منبع: پارسینه

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2218

به "آیا ربات های انسان نما می توانند ما را فریب دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ربات های انسان نما می توانند ما را فریب دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید