آشکار شدن سنگ نگاره های باستانی بر اثر خشکسالی

به گزارش مجله گرافیک، با وقوع خشکسالی تاریخی در برزیل و کاهش بی سابقه سطح آب، سنگ نگاره هایی که تصویرگر چهره انسان و اشکال مختلف با قدمت حدود 2000 سال است، روی سواحل آمازون آشکار شد.

آشکار شدن سنگ نگاره های باستانی بر اثر خشکسالی

این سنگ نگاره ها که حیوانات، انسان و سایر سوژه های طبیعت را به تصویر می کشند، در سواحل رود ریو نگرو و در یک محوطه باستان شناسی سر از آب بیرون آورده اند.

محققان قدمت این سنگ نگاره ها را بین 1000 تا 2000 سال برآورد نموده اند.

این نقش ها پیش تر در جریان یک خشکسالی شدید در سال 2010 و زمانی که سطح آب ریو نگرو به 13.63 متر کاهش پیدا نموده بود، مشاهده شده بودند.

این سنگ نگاره ها در ماه جاری درحالی بار دیگر مشاهده شدند که با توجه به کاهش بیشتر سطح آب تعداد بیشتری از سنگ نگاره ها در معرض دید قرار گرفتند. با توجه به خشکسالی غیرعادی که دانشمندان آن را به الگوی آب و هوایی ال نینو و مرتبط با تغییرات اقلیمی نسبت داده اند، سطح آب ریو نگرو برای نخستین بار در طول تاریخ به کمتر از 13 متر رسیده است، درحالی که عمق آب این رودخانه در روز دوشنبه 12.89 متر گزارش شد.

علاوه بر چهره انسان و تصاویری از آب، روی این صخره ها شیارهایی وجود دارد که نشان می دهد این مکان برای فراوری ابزارهای سنگی هم مورد استفاده قرار می گرفتند.

در این محوطه بعلاوه تکه هایی از سرامیک هایی که گمان می رود قدمت آن ها به هزاران سال برسد، کشف شده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 آبان 1402 بروزرسانی: 3 آبان 1402 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 2396

به "آشکار شدن سنگ نگاره های باستانی بر اثر خشکسالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشکار شدن سنگ نگاره های باستانی بر اثر خشکسالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید