کشف گورستان پیش از اسلام در روستای خاوه قم

به گزارش مجله گرافیک، اشیای به دست آمده در روستای خاوه قم قطعاً مربوط به پیش از اسلام است اما ارائه تاریخ دقیق تر مستلزم کار پژوهشی بیشتری است.

کشف گورستان پیش از اسلام در روستای خاوه قم

به گزارش مجله گرافیک به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، شاهین ایل بیگی معاون میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر اضافه نمود: در جریان خاکبرداری در روستای خاوه از توابع بخش کهک قم به طور اتفاقی 22 شی ءِ سفالی کشف شد.

معاون میراث فرهنگی استان قم ادامه داد: کارشناسان میراث فرهنگی پس از آگاهی از واقعه به منطقه اعزام شدند که پس از مشاهده و آنالیز منطقه احتمالا می دهند که آثار بدست آمده مربوط به دوره پیش از اسلام است.

ایل بیگی با اشاره به لزوم انجام مطالعات باستان شناسی در محوطه روستای خاوه گفت: به منظور مستندسازی، مستندنگاری و انجام تاریخ نگاری دقیق نیازمند مطالعات و گمانه زنی های باستان شناسی هستیم.

او با توجه به ضرورت صیانت از محدوده تاریخی روستای خاوه اظهار کرد: در حال حاضر نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قم در روستای خاوه مستقر هستند و به صورت شبانه روزی از محوطه تاریخی به دست آمده محافظت می نمایند.

معاون میراث فرهنگی استان قم با تاکید بر این که جلوگیری از حفاری های غیرمجاز یکی از دغدغه های اساسی سازمان میراث فرهنگی است، گفت: هر گونه محافظت ، گمانه زنی و مطالعات باستان شناسی در محوطه های تاریخی نیازمند اعتبارات است که مساعدت مسئولین و متولیان امر را می طلبد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 128

به "کشف گورستان پیش از اسلام در روستای خاوه قم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف گورستان پیش از اسلام در روستای خاوه قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید