چگونه هم کرم ضد آفتاب بزنیم و هم آرایش داشته باشیم؟

به گزارش مجله گرافیک، برخی از خانم ها در زمان انجام آرایش و روتین های پوستی روزنه شان یکی از مهمترین مراحل مراقبت و نگهداری از پوست صورت را جا می اندازند. در هنگام آرایش صورت با وجود لایه های مختلفی از مرطوب کننده، کر م پودر، های لایتر و کانسیلرها به نظر می رسد که استفاده از کرم ها و محصولات ضد آفتاب کاری سخت و سخت باشد؛ اما چطور می توانیم محصولات ضد آفتاب را در زمان آرایش صورت به کار ببریم به شکلی که پوستمان سنگین و چندلایه نشود؟ چطور باید زمانی که صورت آرایش دارد ضدآفتاب را تجدید کرد؟ آیا استفاده از محصولات ضد آفتاب همراه با محصولات آرایشی هم می تواند پوشش مناسبی در برابر اشعه های مضر خورشید ایجاد کند؟ در این مطلب به پاسخ این سوالات می پردازیم و چند ترفند برای استفاده مؤثرتر از کرم ضد آفتاب در هنگام آرایش را برایتان توضیح خواهیم داد. با ما در مجله خبرنگاران همراه باشید.

چگونه هم کرم ضد آفتاب بزنیم و هم آرایش داشته باشیم؟

اهمیت ضد آفتاب ها و نحوه اثرگذاری این ترکیبات بر روی پوست

وجود SPF یا Sun Protection Factor (فاکتور حفاظتی در برابر نور خورشید) نشانگر این است که کرم ضد آفتاب شما می تواند از پوست در برابر اشعه UV (اشعه UVA و UVB) محافظت کند. اشعه UVA می تواند به عمق پوست نفوذ نموده و باعث ایجاد لکه های پیری ، چین و چروک و افزایش رنگدانه گردد، در حالی که اشعه UVB باعث آفتاب سوختگی می گردد و حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. ضد آفتاب ها حاوی مواد شیمیایی غیر آلی هستند که می توانند هم اشعه UVA و هم UVB را منحرف نمایند.

  • کرم ضد آفتاب فیزیکی و شیمیایی چه تفاوتی دارند و کدام برای شما مناسب تر است؟

بیشتر متخصصان پوست لوسیون های ضد آفتابی را توصیه می نمایند که دارای SPF بین 15 تا 50 باشد. ضد آفتابی که دارای SPF 15 باشد می تواند 93٪ از اشعه ماوراء بنفش را مسدود کند، در حالی که SPF 30 می تواند 97٪ از اشعه UVB را مسدود کند.

در هنگام خرید کرم ضد آفتاب علاوه بر توجه به مقدار SPF آن، بهتر است مواد زیر در ترکیبات آن ها وجود داشته باشد:

  • اکسید زینک (Zinc oxide)
  • دی اکسید تیتانیوم (Titanium dioxide)
  • آووبنزون (Avobenzone)

اکسید زینک و دی اکسید تیتانیوم نقش محافظ های فیزیکی را در برابر نور خورشید ایفا می نمایند و مانع نفوذ و جذب اشعه های خورشید می شوند.

آووبنزون هم ترکیبات شیمیایی و ارگانیکی دارد که اشعه های UV خورشید را دفع می نماید.

کاربرد و پوشش دهی محصولات ضد آفتاب زیر مواد آرایشی

با توجه به نحوه کار ضد آفتاب ها و محصولات دارای SPF بر روی پوست این سوال پیش می آید که آیا استفاده از محصولات ضد آفتاب همراه با محصولات آرایشی هم می تواند پوشش مناسبی در برابر اشعه های مضر خورشید ایجاد کند؟ جواب این سوال مثبت است؛ در اثربخشی محصولات ضد آفتاب زیر لایه های آرایش هیچ شکی نیست، اما باید در انتخاب نوع محصول ضد آفتابی که انتخاب می کنید دقت لازم را داشته باشید. به طور کلی چند روش برای اضافه کردن یک لایه اضافی برای حفاظت در برابر خورشید قبل از آرایش وجود دارد:

  • استفاده از کرم مرطوب نماینده دارای SPF
  • استفاده از کرم های ضد آفتاب صورت

اگر می خواهید کرم ضد آفتاب زیر آرایش تان جلوه مناسبی داشته باشد، همواره کرم ضد آفتابی را بخرید که مخصوص پوست صورت باشد. این کرم های ضد آفتاب نسبت به کرم های ضد آفتاب معمولی سبک ترند و پوستتان را چند لایه و سنگین نمی نمایند. بعلاوه اگر از کرم ضد آفتاب صورت استفاده می کنید، بهتر است بر روی آن از یک پرایمر بهره ببرید.

آنالیز کارکرد SPF موجود در کرم پودرها

برخی از کر م پودر های موجود در بازار دارای SPF هستند و تا حدی پوست را در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می نمایند، اما آیا SPF موجود در این کرم پودرها برای محافظت از پوست در برابر اشعه UV کافی است؟ خیر، باید به خاطر داشته باشید که مهم ترین کارایی کرم پودرها پوشانندگی پوست است و فرمولاسیون این کرم ها طوری طراحی شده که لک ها و منافذ باز صورت را بپوشاند و جلوه زیبایی به پوست بدهند. بنابراین کرم پودرها به خوبی کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب جذب پوست نخواهند شد و SPF موجود در این کرم پودرها برای محافظت کامل از پوست در برابر اشعه UV کافی نیست. به همین جهت چه در فصول گرم و چه در فصول سرد سال زمانی که قصد دارید از منزل خارج شوید، حتما باید زیر کرم پودرتان از محصولات ضد آفتاب بهره ببرید.

پس از استفاده از محصولات ضد آفتاب، قبل از این که از پرایمر و یا کر م پودر بهره ببرید حتما چند دقیقه صبر کنید تا این محصولات به خوبی جذب پوست صورتتان شوند.

  • 10 ترفند برای ماندگاری بیشتر آرایش صورت در روزهای گرم آفتابی

ترفند هایی برای استفاده از ضد آفتاب زیر آرایش

به خاطر داشته باشید که جذب کامل محصولات ضد آفتاب به وسیله پوست اهمیت بسیاری دارد، هم از این جهت که با جذب کامل ضد آفتاب ها، پوست به خوبی در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می گردد و هم از این جهت که اگر این مواد به خوبی به وسیله پوست صورتتان جذب شوند، آرایش شیک تر و زیباتری خواهید داشت و پوست صورتتان سنگین و چرب به نظر نمی رسد. این مرحله باید اولین مرحله از آرایش روزانه شما باشد.

  • 6 ماسک طبیعی برای آبرسانی به پوست در فصل بهار و تابستان

1. پوستتان را آماده کنید

قبل از اینکه آرایشتان را آغاز کنید، باید پوست صورتتان را برای محافظت بیشتر آماده کنید. ضد آفتاب را روی تمام صورت و گردنتان بمالید و به خوبی ماساژ دهید. در هنگام ماساژ ضد آفتاب به روی صورت به جای حرکات خشن با حرکاتی بسیار ملایم آن را روی پوستتان پخش کنید تا از تحریک پوستتان جلوگیری کنید.

روی منطقه های مانند پیشانی، نزدیک خط مو، گوشه های گونه و فک تمرکز کنید. این منطقه ها بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرند. سعی کنید به مقدار کافی از ضد آفتاب بهره ببرید. پس از این که مطمئن شدید ضد آفتاب به طور مساوی و یکنواخت روی صورتتان اعمال شده است، بار دیگر مقداری ضد آفتاب روی پیشانی، نزدیک خط مو، گوشه های گونه و فک قرار داده و پوست را ماساژ دهید. در خاتمه این مرحله دقایقی صبر کنید تا ضد آفتاب به خوبی جذب پوستتان گردد.

2. استفاده از پرایمر

استفاده از پرایمر بستگی به سلیقه و موقعیت شما دارد. چنانچه بخواهید می توانید از این مرحله صرف نظر کنید. اما به خصوص در فصل های گرم سال، برای ماندگاری بیشتر آرایش صورت استفاده از پرایمر توصیه می گردد. فقط حتما بایستی به خاطر داشته باشید که کلیه محصولات محافظتی پوستی باید زیر پرایمر قرار بگیرند بنابراین اگر قصد استفاده از پرایمر را دارید حتما آن را پس از ضد آفتاب بهره ببرید.

3. استفاده از مرطوب نماینده رنگی دارای SPF

اگر پوست حساسی دارید بهتر است سراغ مرطوب نماینده های رنگی دارای SPF بروید. کرم های BB هم می توانند انتخاب مناسبی برای پوست شما باشند. کرم های BB نوعی کرم های ترکیبی آرایشی هستند که هم دارای SPF هستند و هم خاصیت پوشانندگی مناسبی را برای پوست ایجاد می نمایند، بنابراین اگر پوست حساسی دارید با انجام این مراحل و در نهایت استفاده از کرم های BB هم بالاترین درجه محافظت را برای پوست صورتتان ایجاد می کنید و هم به علت خاصیت پوشش دهی این کرم ها* پوستتان جلوه مناسب و زیبایی برای آرایش صورت خواهد داشت.

4. استفاده از کر م پودر

اگر از مرطوب نماینده رنگی یا کرم BB استفاده نمی کنید، کر م پودر را روی تمام صورت و گردن خود بمالید و پس از آن دیگر مراحل آرایش صورت مانند استفاده از کانسیلر، های لایتر و رژگونه را انجام دهید.

5. استفاده از اسپری های تثبیت نماینده آرایش دارای SPF

اسپری های تثبیت نماینده آرایش SPFدار، نه تنها جلوی ریزش مواد آرایشی را می گیرند، بلکه در برابر اشعه های مضر خورشید هم محافظ خوبی به حساب می آیند. برای این کار کافی است تا در حین زیرسازی یا پس از خاتمه آرایش، از این اسپری ها بهره ببرید.

چطور روی آرایش صورت از محصولات ضد آفتاب استفاده کنیم؟

به طور میانگین شما باید هر 2 تا نهایتاً 3 ساعت یک بار، ضد آفتابتان را تجدید کنید تا پوستتان به خوبی در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت گردد. اما چطور باید روی آرایش صورت از ضد آفتاب استفاده کنیم؟ قطعا شست وشوی کلیه مواد آرایشی و انجام مجدد مراحل آرایشی کار آسانی نخواهد بود. از طرفی اگر بر روی صورت آرایش شده مان از کرم یا لوسیون ضد آفتاب استفاده کنیم، آرایشمان خراب خواهد شد اما روش هایی برای تجدید ضد آفتاب بر روی آرایش وجود دارد که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

1.استفاده از پنکیک های دارای SPF

با استفاده از پنکیک هایی که دارای ترکیبات SPF هستند می توانید ضد آفتابتان را تجدید کنید. این محصولات در کنار محافظت نسبی از پوست در برابر پرتو های خورشید، آرایش شما را مات و مجذوب کننده تر می نمایند.

2. استفاده از اسپری ضدآفتاب

استفاده از اسپری ضد آفتاب یک گزینه مناسب برای خانم های آرایش نموده است. با توجه به اینکه این اسپری ها به مقدار لوسیون ها و کرم های ضد آفتاب پوشش ندارند، باید در حین استفاده، حجم بیشتری را اسپری کنید. در این صورت تمام قسمت های پوست، پوشش لازم را پیدا می نمایند. دقت کنید تا زمانی که اسپری خشک نشده است نباید صورت را لمس کنید.

3. استفاده از پودرهای فیکس نماینده آرایش دارای SPF

استفاده از پودرهای فیکس آرایشی که دارای ترکیبات SPF هستند گزینه دیگریست که برای تجدید ضد آفتاب بر روی آرایش صورتتان در اختیار دارید. بسته بندی این پودرهای فیکس آرایشی به شکلی است که به راحتی می توانید آن را حمل کنید، پس در هر مکانی که بودید با یاری این پودرها، آرایش تان را تثبیت کنید. این پودرها بسیار هم سبک هستند و آرایش صورتتان حالتی طبیعی و یک دست خواهد داشت.

کلام آخر

با توجه به نقش مهم کرم های ضد آفتاب در سلامتی پوست، نحوه استفاده از این کرم ها باید به شکلی باشد که بیشترین عملکرد و کارایی را روی پوست صورت داشته باشند. از طرفی نمی توان تنها به علت استفاده از ضد آفتاب از آرایش صورت صرفه نظر کرد. بنابراین برای این که هم پوست تان را در برابر نور خورشید محافظت کنید و هم بتوانید آرایش دلخواهی داشته باشید، باید در زمان آرایش ترتیب استفاده از ضد آفتاب ها و مواد آرایشی را به خوبی رعایت کنید و حتما برای تجدید ضد آفتابتان هم از محصولات مناسبی که در این مطلب به آن ها پرداختیم بهره ببرید.

منابع: sunsense, stylecraze

منبع: دیجی استایل
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1854

به "چگونه هم کرم ضد آفتاب بزنیم و هم آرایش داشته باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه هم کرم ضد آفتاب بزنیم و هم آرایش داشته باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید