نشانه های هشدار دهنده نارسایی کبدی

به گزارش مجله گرافیک، کبد یکی از اعضای بدن است و عملکردهای حیاتی بر عهده دارد که اگر از سلامت آن غافل شویم بر تناسب و عملکرد سایر اعضای حیاتی هم تاثیر می گذارد.

نشانه های هشدار دهنده نارسایی کبدی

کبد به بدن یاری می نماید تا غذا را هضم و بدن را از مواد سمی انباشته شده پاک کند. آسیب کبدی ممکن است به آرامی یا ناگهانی اتفاق افتد بنابراین مهم است که از علائم آن آگاهی پیدا کنیم.

بیماری کبد می تواند ارثی باشد یا بر اثر عوامل مختلفی مانند ویروس ها، مصرف مواد الکلی و چاقی ایجاد گردد. با گذشت زمان بیماری هایی که به کبد آسیب می رساند می تواند منجر به عارضه سیروز و نارسایی کبد گردد.

سایت timesnownews در مطلبی به بعضی از شایعترین علائم نارسایی کبد پرداخته که در ادامه به آنها اشاره شده است:تجمع مایعات در بدن،تورم پاها، معده: این شایعترین نشانه بیماری کبدی است که در 50 درصد افرادی که به سیروز مبتلا هستند، دیده می گردد. مایع در اطراف ناحیه شکم و یا پاها جمع می گردد و با تورم خود را نشان می دهد. این اتفاق زمانی می افتد که فشار خون بالا باعث اختلال در فرایند ایجاد آلبومین در کبد گردد. آلبومین پروتئینی است که از نشت مایعات در جریان خون به بافتهای بدن جلوگیری می نماید.

زرد شدن رنگ پوست و چشمها: ممکن است فرد متوجه تغییر چشمگیری در رنگ چشم، پوست و ادرار خود گردد. این اتفاق زمانی می افتد که بیلی روبین، رنگدانه ای که با تجزیه سلول های قرمز خون تشکیل می گردد در جریان خون انباشته گردد. کبد سالم بیلی روبین را جذب و به صفرا تبدیل می نماید که به وسیله مدفوع از بدن خارج می گردد.

از دیگر علائم هشداری که باید نسبت به آنها هوشیار بود، میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

- خارش پوست

- خستگی مزمن

- حالت تهوع یا استفراغ

- از دست دادن اشتها

منبع: همگردی
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1805

به "نشانه های هشدار دهنده نارسایی کبدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های هشدار دهنده نارسایی کبدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید