دوربین 48 مگاپیکسلی موبایل ها تا چه حد خوب است؟

به گزارش مجله گرافیک، بیشتر سازندگان گوشی های هوشمند، چند سالی است که دوربین های 12 مگاپیکسلی را در گوشی های خود قرار می دهند و واقعیتش این است که دلیلی برای خرده دریافت به آن ها نیز نداریم. دوربین های 12 مگاپیکسلی ترکیب بالانس و عالی بین رزولوشن و سایز سنسور را برای گوشی های هوشمند فراهم می نمایند. به همین دلیل است که شرکت هایی مثل اپل، گوگل و سامسونگ در سه چهار سال گذشته از دوربین های 12 مگاپیکسلی استفاده نموده اند.

دوربین 48 مگاپیکسلی موبایل ها تا چه حد خوب است؟

اما 2018 سالی بود که هواوی یک گوشی با دوربین 40 مگاپیکسلی معرفی کرد که از قضا از طرف DxOMark بهترین دوربین موبایلی سال 2018 هم لقب گرفت. حالا اما با آغاز سال 2019، به نظر می رسد باید سال جاری را سال دوربین های 48 مگاپیکسلی در موبایل های هوشمند بنامیم. هنوز هیچی نشده، بسیاری از شرکت ها گوشی های خود را با دوربین 48 مگاپیکسلی معرفی نموده اند. دو فراوری نماینده بزرگ سنسورهای 48 مگاپیکسلی نیز، سامسونگ و سونی هستند.

سنسور شرکت سونی با نام IMX586 شناخته می گردد و سنسور سامسونگ، با نام ISOCELL GM1. از نظر رزولوشن، اندازه پیکسل ها و روش ترکیب پیکسل ها، با دو سنسور کاملا مشابه روبرو هستیم.

اما چرا تا امروز دوربین های 48 مگاپیکسلی نداشتیم؟

اگر همینطوری بخواهیم یک سنسور 48 مگاپیکسلی با اندازه پیکسل های دوربین های موبایلی امروز، روی گوشی ها داشته باشیم، چند مشکل پیش روی ما قرار می گیرد. اول اینکه زیاد شدن رزولوشن یعنی بزرگ تر شدن سایز سنسور و این خود به بزرگ تر شدن ماژول دوربین و لنز می انجامد و در نهایت با گوشی هایی ضخیم تر روبرو خواهیم بود.

برای حل این مشکل می توان سنسورهای 48 مگاپیکسلی را در اندازه سنسورهای کنونی ساخت. اما با این کار، اندازه هر پیکسل کوچک تر می گردد که این یعنی عکاسی در نور کم، کاری بسیار سخت خواهد بود. بگذارید با مثالی ساده تر شرح دهیم؛ فرض کنید هر پیکسل سطلی است که می خواهیم با آن آب باران را جمع آوری کنیم. طبیعتا یک سطل 25 لیتری (پیکسل های بزرگ تر) می توانند آب (نور) بیشتری را نسبت به یک سطل 10 لیتری (پیکسل های کوچک) جمع آوری نمایند.

مشکل بعدی در زمینه چیپست و همچنین دوربین دوم است. در حال حاضر چیپست های موبایلی زیادی نیستند که از سنسورهای 48 مگاپیکسلی پشتیبانی نمایند چه برسد به پشتیبانی از یک دوربین 48 مگاپیکسلی و یک دوربین دوم. درواقع فقط سه چیپست اسنپدراگن 855، اسنپدراگن 675 و چیپست مدیاتک Heilo P90 از دوربین های 48 مگاپیکسلی پشتیبانی می نمایند و حتی کوالکام در این زمینه حرفی از دوربین دوم در کنار سنسور 48 مگاپیکسلی به میان نیاورده است.

اگر برگردیم به سال 2013، نوکیا نیز با این مشکل روبرو بود. در آن موقع گوشی لومیا 1020 که دوربین 41 مگاپیکسلی داشت، از پردازنده اسنپدراگن S4 Pro استفاده می کرد و این پردازنده توانایی پردازش تصاویر دوربین لومیا 1020 را نداشت. از همین رو نوکیا مجبور شد چیپست جداگانه ای در گوشی برای دوربین دستگاه قرار دهد که در نهایت پردازش هر تصویر، زمان نسبتا زیادی می گرفت.

احتمالا این مشکل با گوشی جدید شیائومی یعنی ردمی نوت 7 نیز وجود داشته باشد. این گوشی هم از یک دوربین 48 مگاپیکسلی بهره می برد اما از چیپست پردازشی اسنپدراگن 660 استفاده نموده است. این پردازنده از دوربینی با این رزولوشن پشتیبانی نمی نماید اما شیائومی می گوید این مشکل را به نوعی حل نموده است. امیدواریم وقتی این گوشی عرضه شد، شاهد لگ و افت عملکرد در زمانی عکاسی با دوربین این گوشی، نباشیم.

چیپست های پردازشی در دنیای موبایل، راه زیادی را آمده اند و در چند سال اخیر خیلی پیشرفت نموده اند. از پردازنده های دو هسته ای و 32 بیتی گرفته تا پردازنده موبایلی آیپد پرو جدید که حتی از Core i7 نیز سریع تر است! اما مردم علاقه زیادی به ویژگی های نرم افزاری دوربین مثل HDR+ و حالت عکاسی در شب پیدا نموده اند که این حالت های عکاسی، نیازمند پردازش های سنگین است.

البته موضوع دلگرم نماینده اینجاست که هر گوشی که با دوربین 48 مگاپیکسلی معرفی شده، یک دوربین دوم نیز در کنار خود دارد. اما خب به جز هواوی نووا 4، دیگر گوشی ها معمولا یک دوربین دوم بسیار ضعیف برای عکس های پرتره یا یک دوربین دوم برای اسکن سه بعدی در اختیار دارند و خبری از لنز های تله فوتو، سنسورهای مونوکروم و یا لنزهای عریض، نیست.

چرا باید هیجان داشته باشید؟

سامسونگ و سونی دوربین های 48 مگاپیکسلی فراوری ننموده اند تا در تصاویری که در نور روز با گوشی خود می گیرید، شاهد جزئیات زیاد و چشم گیر باشید. بلکه این شرکت ها سعی نموده اند با این سنسور و تکنولوژی ترکیب پیکسل ها یا Pixel Binning، نقاط ضعف سنسور 48 مگاپیکسلی را بپوشانند و گوشی ها عکس هایی بهتر در شب ثبت نمایند.

ترکیب پیکسل ها یکی از بهترین راه هایی است که به یاری آن می توان عکس هایی بسیار خوب ثبت کرد. این تکنولوژی در سه گوشی LG G7، هواوی P20 Pro و هواوی میت 20 پرو و همچنین چند گوشی ارزان قیمت دیگر، استفاده شده است. روند کار به این ترتیب است که پیکسل های هر عکس، تشکیل شده از چهار پیکسل مجاور است که این در نهایت منجر به ثبت تصویری روشن تر می گردد. به مثال جمع آوری باران برگردیم، این کار یعنی از چند سطل کوچک تر برای جمع حداکثری باران استفاده کنیم. این تکنینک اجازه می دهد که سنسور دوربین موبایل ها همچنان در اندازه کوچک خود باقی بمانند اما عملکرد دوربین گوشی در عکاسی در شب، بهتر گردد.

ولی خب در نهایت ترکیب پیکسل ها نیز نکات منفی خود را دارد. بزرگ ترین نکته منفی این تکنیک، این است که تصویر نهایی رزولوشن کمتری نسبت به سنسور دوربین دارد. برای مثال، LG G7 و دوربین 16 مگاپیکسلی آن، در زمان ثبت عکس هایی با این تکنیک، نتیجه ای چهار مگاپیکسلی تحویل کاربر می داد که بسیاری آن را دوست نداشتند.

چهار مگاپیکسل رزولوشن کمی برای یک عکس است (صاحبان HTC One به خوبی درک می نمایند) اما خب اگر برای این تکنیک اگر از روز اول از سنسوری با رزولوشن بالا بهره ببرید، نتیجه بهتری هم با ترکیب پیکسل ها دریافت می کنید. هواوی برای مثال سراغ چنین کاری رفت و از یک سنسور چهل مگاپکیسلی در هواوی میت 20 پرو و هواوی P20 Pro استفاده کرد. این سنسور می تواند در نهایت عکس هایی 10 مگاپیکسلی با تکنیک ترکیب پیکسل ها تحویل دهد که بسیار بهتر از عکس های چهار مگاپیکسلی ال جی است. و حالا نیز رسیده ایم به سنسورهای 48 مگاپیکسلی سونی و سامسونگ که درحقیقت می توانند با تکنیک ترکیب پیکسل ها، عکس هایی 12 مگاپیکسلی تحویل دهند که این رزولوشن با دوربین گوشی هایی مثل پیکسل 3 و گلکسی اس9 برابر است.

هر دو سنسور 48 مگاپیکسلی سونی و سامسونگ، پیکسل هایی کوچک و در اندازه 0.8 میکرون دارند. برای مقایسه، دوربین اصلی گلکسی اس9 پیکسل هایی در اندازه 1.4 میکرون دارند که بسیار بزرگ تر بوده و حتی دوربین 16 مگاپیکسلی وان پلاس 6T نیز پیکسل هایی در اندازه 1.22 میکرون دارد.

اما سامسونگ و سونی می گویند که در حالت ترکیب پیکسل ها، این سنسورها می توانند عکس هایی 12 مگاپیکسلی با پیکسل هایی در اندازه 1.6 میکرون ثبت نمایند. برای مثال، سونی تصویر زیر را در هنگام معرفی این سنسور منتشر کرد که به شکلی ساده نشان می دهد ترکیب پیکسل ها به چه شکل است.

جدا از عکس بالا، سونی تصویر زیر را هم منتشر کرد که نشان می دهد سنسور 48 مگاپیکسلی این شرکت، جزئیات را تا چه میزان بهتر از دوربین های 12 مگاپیکسلی امروزی ثبت می نماید. اما تصویر زیر هم هدف از ساخت این سنسورها نیست و تصاویر ثبت شده در شب، دلیل اصلی ظهور سنسورهای 48 مگاپیکسلی است.

همانطور که در تصویر بالا معین شده، یک نکته مثبت دیگر سنسورهای 48 مگاپیکسلی، این است که می توان از این سنسورها برای زوم دیجیتال بهتر استفاده کرد. چراکه با یک تصویر 48 مگاپیکسلی، می توان به سادگی وسط تصویر را کراپ کرد و شاهد افت کیفیت چندان هم نبود که البته برای این حالت باید ترکیب پیکسل ها خاموش باشد و در نور روز از این زوم دیجیتال استفاده گردد. هنوز معین نیست که با وجود سنسور 48 مگاپیکسلی، زوم اپتیکال با لنز های زوم دو برابر بهتر است یا استفاده از زوم دیجیتال.

چه گوشی هایی از این سنسور استفاده می نمایند؟

آنر ویو 20 را احتمالا می توانیم برجسته ترین گوشی بنامیم که به یک دوربین 48 مگاپیکسلی مجهز شده است. نمونه عکس هایی که دوربین این گوشی منتشر شده، امیدوار نماینده است. همچنین پردازنده استفاده شده در این محصول، پردازنده پرچمدار Kirin 980 است، تا 8 گیگابایت حافظه رم و 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی نیز برای این گوشی قابل انتخاب است. پشتیبانی از کارت حافظه هم در این گوشی دیده می گردد. علاوه بر دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی که از سنسور ساخت سونی استفاده می نماید، دوربین دوم با قابلیت اسکن سه بعدی از اجسام نیز در پشت این گوشی دیده می گردد.

هواوی همچنین ماه گذشته گوشی نووا 4 را هم معرفی کرد که به همین دوربین مجهز است. اما در این گوشی از پردازنده Kirin 970 استفاده شد و در کنار دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی، یک دوربین 16 مگاپیکسلی با زاویه عریض و یک دوربین 2 مگاپیکسلی برای سنجش عمق میدان در عکس های پرتره، قرار گرفته است.

برند چینی HiSense نیز چندی پیش در نمایشگاه CES گوشی جدید خود را با نام U30 معرفی کرد که این گوشی نیز به دوربین 48 مگاپیکسلی ساخت سامسونگ مجهز شده است. همچنین این گوشی از پردازنده اسنپدراگن 675 استفاده می نماید که این پردازشگر، از دوربین 48 مگاپیکسلی دستگاه، پشتیبانی کامل را خواهد داشت. در کنار دوربین اصلی، یک سنسور 5 مگاپیکسلی برای سنجش عمق میدان هم در این گوشی دیده می گردد.

آخرین محصول نیز گوشی جدید شیائومی است که با نام ردمی نوت 7 معرفی شده است. این گوشی به دوربین 48 مگاپیکسلی ساخت سامسونگ مجهز شده و دوربین دوم 5 مگاپیکسلی برای سنجش عمق میدان نیز در این گوشی حاضر خواهد بود. همچنین پردازنده دستگاه اسنپدراگن 660 است و به طور کل با یک گوشی میان رده روبرو هستیم. البته شیائومی وعده داده که به زودی نسخه Pro این گوشی را معرفی کند که در نسخه Pro به دوربین 48 مگاپیکسلی ساخت سونی، مجهز می گردد.

آیا باید گوشی 48 مگاپیکسلی بخرید؟

فعلا خیلی زود است که در این زمینه نظر بدهیم. اما با توجه به اینکه برندهای مختلف سراغ این دوربین ها می روند، می توان گفت سونی و سامسونگ توانسته اند فراوری نمایندگان را با این سنسورهای جدید، اغوا نمایند.

اما خب فعلا باید صبر کنیم تا همه این چهار گوشی عرضه شوند و پس از آنالیز تخصصی دوربین های آن ها، ببینیم که آیا دوربین 48 مگاپیکسلی می تواند فاکتور معین نماینده ای باشد یا خیر. شما درباره این دوربین ها چه فکر می کنید؟ آیا ممکن است روزی در آیفون و پیکسل های آینده شاهد دوربین 48 مگاپیکسلی باشیم؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 135

به "دوربین 48 مگاپیکسلی موبایل ها تا چه حد خوب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوربین 48 مگاپیکسلی موبایل ها تا چه حد خوب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید