90 درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده اند ، سلاحی جز رعایت فاصله گذاری نداریم

به گزارش مجله گرافیک، رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در مقابله با کروناویروس سلاحی جز رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دست نداریم، گفت: طبق آمار، در آلوده ترین شهرهای کشور در سخت ترین شرایط، کمتر از 10 درصد مردم به این عفونت مبتلا شدند، یعنی 90 درصد مردم هنوز به این ویروس مبتلا نشده اند.

90 درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده اند ، سلاحی جز رعایت فاصله گذاری نداریم

به گزارش مجله گرافیک، دکتر محمدمهدی گویا، در حاشیه جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی خوزستان که امروز شنبه (13 اردیبهشت ماه) در استانداری خوزستان برگزار گردید، اظهار کرد: حدود سه هفته است که وارد مرحله حمله به ویروس کرونا شده ایم. زمانی که همه گیری این ویروس شروع شد، ما از سلامت مردم دفاع می کردیم، یعنی بیماری مراجعین به بیمارستان سریعا تشخیص داده می شد و درمان مورد نظر برای آن ها انجام می شد.

به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: بیماری کووید 19 درمان قطعی و تاییدشده ای ندارد و واکسنی برای پیشگیری از ابتلا این ویروس نیز وجود ندارد. حدود دو ماه، تمام استان های کشور درگیر دفاع از سلامت مردم در برابر این ویروس بودند و خوشبختانه توانستند از سلامت مردم دفاع نمایند.

گویا اعلام کرد: این کار بسیار سخت بود و بعضی از پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی جان خود را در این راه از دست دادند و همچنان بعضی از آن ها درگیر این ویروس هستند و شرایط سلامت آن ها به شدت به خطر افتاده است که باید برای این مساله اهمیت قائل شویم و بدانیم این سلامتی و حفظ جان آسان به دست نیامده است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ما مستقیما بیماریابی فعال را انجام می دهیم، یعنی به وسیله شبکه PHC (مراقبت های بهداشتی اولیه) مستقیما با مردم تماس برقرار می کنیم و شرایط سلامت آن ها را جویا می شویم. در صورتی که فردی اعلام کند دارای علائمی از این ویروس است، بلافاصله همکاران بهداشتی ما نمونه برداری ها را انجام می دهند و در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش کروناویروس، اقدامات بعدی انجام می شود و در صورت لزوم، بعضی از این افراد تحت درمان قرار می گیرند.

وی اعلام کرد: بر اساس پروتکل های وزارت بهداشت به ویژه افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه ای دارند، می توانند به صورت سرپایی و در منزل درمان شوند.

گویا ادامه داد: با انجام صحیح این کار، تعداد کمتری به بیمارستان مراجعه می نمایند و مراحل بیماریابی، ایزوله و درمان سریع تر انجام می شود. از تماس مبتلایان به کروناویروس با افراد دیگر نیز جلوگیری می شود و اجازه داده نمی شود که افراد دیگری را مبتلا نمایند و قطعا بیماری، سبک تر و کنترل شده تر خواهد بود.

وی گفت: در مرحله حمله به کرونا، افرادی که علائم کمی از ابتلا به کروناویرس را دارند، شناسایی می شوند و اقدامات درمانی برای آن ها انجام می شود. برای این کار دو شرط ضروری است، نخست اینکه ممکن است افرادی که به کروناویروس مبتلا باشند، ظاهر سالم یا علائم کمی داشته باشند، اما این افراد باید باور نمایند که 14 روز در منزل بمانند تا دیگران را آلوده ننمایند زیرا ممکن است فردی که آلوده می شود، به نوع شدید بیماری مبتلا شود و حتی جان خود را از دست دهد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: همکاران بهداشتی ما نیز وظیفه دارند در این 14 روز به طور مستقیم و غیرمستقیم با این فرد و خانواده وی در تماس باشند و در صورتی که حال عمومی بیمار تغییر کند، به بیمارستان اعزام و کارهای لازم برای وی انجام شود.

وی گفت: دومین مرحله نمونه گیری از اعضای خانواده فرد مبتلا به کروناویروس است. آن ها نیز تحت مراقبت قرار می گیرند و اگر در این 14 روز حیاتی، تشخیص داده شود که یکی از این افراد مبتلا به کروناویروس است و با ما همکاری خوبی داشته باشد، سریعا بیماری فروکش می نماید و فرد دیگری به این ویروس مبتلا نمی شود.

گویا اعلام کرد: در این فاز شاید تعداد زیادی مبتلا به کروناویروس با علائم کم شناسایی شوند که این موضوع، بسیار اهمیت دارد زیرا طبق آمارها هر چه تعداد بیماران سرپایی بیشتری شناسایی شوند، آمار بستری و مرگ و میر کاهش می یابد که این کاهش، رمز موفقیت ما است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر بعضی استان ها در شرایط بسیار مطلوبی به سر می برند که شرط این شرایط، رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است. البته در بعضی جاها پروتکل های بهداشتی رعایت نشد و مردم از منزل خارج شدند.

گویا با بیان اینکه شاید فردی که در ظاهر علامتی از بیماری نداشته باشد، موجب آلوده شدن دیگران شود، مطرح کرد: اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت ننمایند، مطمئنا بیماری برمی شود. طبق آمار، در آلوده ترین شهرهای کشور در سخت ترین شرایط، کمتر از 10 درصد مردم به این عفونت مبتلا شدند، یعنی 90 درصد مردم هنوز به این ویروس مبتلا نشده اند. بنابراین نباید فکر کنیم که کار تمام شده و راحت از منزل خارج شویم یا به دید و بازدید برویم.

وی گفت: همه کارها باید با احتیاط انجام شود زیرا ما سلاحی جز رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دست نداریم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 10 تیر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1081

به "90 درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده اند ، سلاحی جز رعایت فاصله گذاری نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده اند ، سلاحی جز رعایت فاصله گذاری نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید