کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری، ظرفیت های بالقوه بازارهند

به گزارش مجله گرافیک، به گزارش خبرنگاران، تجارت با هند برای ایران همواره از اهمیت بالایی برخوردار بوده است چرا که هند یک شریک تجاری بسیار مهم برای ایران است. به خصوص در عصر حاضر که این کشور پهناور به خاطر جمعیت زیاد و رشد اقتصادی بسیار چشمگیر به یکی از قدرت های اقتصادی منطقه تبدیل گردیده و در دنیا نیز حرفهای زیادی برای گفتن دارد.

کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری، ظرفیت های بالقوه بازارهند

بنا به توصیه های سازمان توسعه تجارت به بازرگانان ایرانی، بازار هند می تواند پذیرای بسیاری دیگر از فرآورده های ایرانی شامل انواع محصولات نساجی مثل پتو، پرده و تشک؛ لوازم آرایشی و بهداشتی مثل انواع شامپو، کرم دست و صورت، مایع دستشویی و ظرفشویی و ضدعفونی کننده ها؛ انواع میوه های خشک بسته بندی گردیده؛ انواع کفشهای ورزشی، انواع حبوبات مثل نخود، عدس و لوبیا، انواع محصولات ساخته گردیده از مس و آلومینیوم، انواع فرش ماشینی و موکت و زیرانداز، انواع دی وی دی های خام برای تکثیر شمار بالای فیلم سینمایی های فراوری گردیده در آن کشور در تیراژ بالا؛ انواع شیلنگ کشاورزی و همچنین ظروف چینی و پرسلین باشد.

آنالیز تازه ترین آمار گمرک از تجارت خارجی نشان می دهد طی پنج ماه نخست امسال، 3 میلیارد و و 804 میلیون و 836 هزار تن کالا به ارزش 987 میلیون و 68 هزار دلار از ایران به هند صادر گردیده است.

صادرات انجام گردیده به هند از لحاظ وزنی 8.22 درصد و از لحاظ ارزش 5.11 درصد از کل ارزش صادرات ایران در این مدت را شامل می گردد و از این حیث کشور هند در میان کشورهای دریافت کننده کالا از ایران در رتبه 5 قرار می گیرد.

عمده اقلام صادراتی به این کشور شامل آمونیاک، بادام، خرما مضافتی، روغن پایه معدنی، قیر و آسفالت، قراضه های فلزی، کربن، موم، نخ، قیر نفت، انواع آهن و فولاد، پارافین، سیب، کیوی، میگو، قطعات منجمد مرغ، زعفران و ... می گردد.

این در حالی است که در پنج ماه نخست سال گذشته 4 میلیارد و 227 میلیون و 958 هزار تن کالا از ایران به هند صادر گردیده بود که ارزش آن یک میلیارد و 148 میلیون و 212 هزار دلار بوده است.

صادرات ایران به هند در مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی 8.86 درصد و از لحاظ ارزش 6.76 درصد از کل صادرات انجام گردیده در مدت مذکور بود.

به این ترتیب مقایسه میزان صادرات به هند در پنج ماهه نخست امسال با مدت مشابه سال گذشته حاکی از آن است که صادرات به این کشور از لحاظ وزنی 10.01 درصد و از لحاظ ارزش 14.03 درصد کاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 46

به "کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری، ظرفیت های بالقوه بازارهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش14درصدی صادرات به پنجمین شریک تجاری، ظرفیت های بالقوه بازارهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید