کاهش نرخ اجاره بها در تهران ، صاحبخانه ها عقب نشینی کردند

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران : آمارهای غیر رسمی از افت نرخ اجاره بها در هشت منطقه از تهران حکایت دارد؛ در مناطق شمالی نرخ ها تا 18 درصد کاهش یافته است. این اتفاق ممکن است تحت تاثیر هشدار دریافت مالیات از خانه های خالی در تابستان و مشخص سقف 25 درصد برای رشد اجاره بها افتاده باشد.

کاهش نرخ اجاره بها در تهران ، صاحبخانه ها عقب نشینی کردند

به گزارش مجله گرافیک به نقل از ایسنا، اولین داده ها از نرخ های پیشنهادی اجاره در نیمه اول تیرماه نشان می دهد میانگین رشد اجاره بها در تهران یک درصد نسبت به خرداد ماه کاهش یافته است. در مناطق 1، 3، 6، 7، 12، 13، 15 و 21 نرخ ها از 2 تا 34 درصد پایین آمد.

افت یک درصدی متوسط نرخ ماهیانه اجاره در 16 منطقه از تهران در حالی رخ داده که دولت اعلام نموده در تابستان جاری اولین برگه های مالیاتی را برای صاحبان املاک خالی از سکنه ارسال می نماید. از طرف دیگر در روزهای گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا، حداکثر سقف افزایش سالیانه اجاره بها در تهران را 25 درصد، سایر کلانشهرها 20 درصد و در دیگر شهرها 15 درصد اعلام نمود. پس از ابلاغ این مصوبه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت چهارشنبه هفته قبل برگزار گردید گفت که رشد لجام گسیخته نرخ اجاره بها مهار شده است.

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی نیز، مصوبه سقف اجاره بها را دارای قابلیت اجرایی و تحت حمایت دستگاه قضایی دانسته است. او در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه در دولت های نهم و دهم چنین بخشنامه ای صادر شد اما قابلیت اجرا پیدا نکرد گفت: در آن دوره اگر کار به شکایت می رسید قوه قضاییه نهایتا حکم تخلیه مستاجر را صادر میکرد اما بزرگترین اهرم اجرایی مصوبه فعلی این است که دستگاه قضا حکم تخلیه برای پرونده هایی که مطابق قانون جلو برود صادر نخواهد کرد. به این صورت که اگر مالک بخواهد بیش از سقف 25 درصد در تهران اجاره بها را بالا ببرد مستاجر میتواند نپذیرد و صاحبخانه حق اخراج او را ندارد.

آنالیز این موضوع که آیا هشدارهای مالیاتی منجر به افزایش فایل های اجاره در بازار مسکن شهر تهران شده گویای آن است که تغییر معنی داری در تعداد آگهی های رهن و اجاره نسبت به ماه های قبل دیده نمی شود. برخی فعالان بازار مسکن می گویند که نرخ گذاری دستوری تاثیر چندانی در افت بازار اجاره نداشته و علت اصلی به این موضوع برمی شود که در خرداد ماه با یک جهش قیمتی در بخش فروش و اجاره روبرو بودیم که در تیر ماه تا حدودی تعدیل شده است.

اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید حاکی از آن است متوسط نرخ پیشنهادی اجاره بها در منطقه 1 بالغ بر 18 درصد، منطقه 2 معادل دو درصد، منطقه 6 به میزان 13 درصد، منطقه 7 بالغ بر 17 درصد، منطقه 12 معادل 4.4 درصد، منطقه 13 به میزان 15 درصد، منطقه 15 بالغ بر 34 درصد و منطقه 21 معادل 30 درصد نسبت به اردیبهشت ماه افت نموده است. با این حال مناطق 4، 5 و 11 هرکدام با افزایش 18 درصد ماهیانه روبرو بودند. در شش منطقه از تهران نیز شامل مناطق 9، 16 تا 20 دیتاهای قابل اتکایی به دست نیامده است.

آرش از مشاوران املاک در منطقه شرق تهران ضمن تایید فروکش کردن بازار اجاره می گوید: در برخی صاحبخانه ها که نرخ های بالایی برای اجاره واحد خود مشخص نموده بودند در روزهای اخیر قیمت را تا 10 درصد پایین آورده اند. او البته می گوید مالکان خود را ملزم به رعایت سقف 25 درصدی سالیانه قیمت نمی دانند.

از طرف دیگر آمارهای سامانه مذکور حاکی از آن است که در خرداد ماه میزان افزایش اجاره بر اساس قیمت های پیشنهادی در تهران نسبت به اردیبهشت 10 درصد بوده است. رشد سالیانه نیز در 15 روز در ابتدای تیرماه سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته در 16 منطقه از تهران افزایش 31.5 درصدی را نشان می دهد. این رقم با آمار بانک مرکزی در خرداد سال جاری که افزایش 30.7 درصدی سالیانه رشد اجاره بها در تهران را نشان می داد تقریبا در یک سطح واقع شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1211

به "کاهش نرخ اجاره بها در تهران ، صاحبخانه ها عقب نشینی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش نرخ اجاره بها در تهران ، صاحبخانه ها عقب نشینی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید