چرا کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بی مهری قرار می گیرد؟

به گزارش مجله گرافیک، یک حقوقدان با اشاره به عدم تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، گفت:بهترین راه چاره این است که مدرک تحصیلی و تخصص تمام کسانی که اکنون عضو کمیسیون های دیگر شدند، در معرض افکار عمومی قرار بگیرد و ببینیم چرا برخی نمایندگان برای برخی کمیسیون ها دست و پا می زنند و برخی از کمیسیون ها که کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس باید وظایف خطیری را دنبال کند، آنقدر مورد بی مهری قرار می گیرد.

چرا کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بی مهری قرار می گیرد؟

عباس تدین در گفت وگو با خبرنگاران درباره عدم تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس و تاثیر آن بر مساله قانونگذاری در کشور گفت: مهمترین وظایف مجلس، بحث قانونگذاری است و ما زمانی می توانیم در فرآیند تقنینی و قانون گذاری ایجاد تحول کنیم و به عبارت دیگر حرفی برای گفتن داشته باشیم که کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به عنوان یکی از کمیسیون های تخصصی فعال باشد.

وی اضافه نمود: آنالیز طرح ها و لوایحی که در مجلس مطرح می گردد و بحث اصلاح قوانین و پیشنهاد قوانین جامع و کاربردی به مجلس و... مطمئنا به وسیله کمیسیون حقوقی و قضایی مقدور و میسور خواهد بود و اگر کمیسیون تخصصی که باید این وظایف مهم را برعهده بگیرد تشکیل نگردد، بستر لازم برای قانونگذاری به نحوه شایسته و بایسته فراهم نشده است.

این وکیل دادگستری گفت: شاید بتوانیم بگوییم در زمره مهمترین کمیسیون های مجلس، کمیسیون حقوقی و قضایی است و خود نمایندگان مجلس بر آن واقف هستند و در صحبت های آنها شنیده می گردد ولی این کمیسیون مورد بی مهری قرار می گیرد چرا که این کمیسیون شاید بار زحمت و مسئولیتش نسبت به کمیسیون های دیگر بیشتر باشد ولی منافع مادی آن کمتر است.

وی اضافه نمود: اگر ما به عنوان نماینده و منتخب مردم وارد مجلس شدیم و شعار عدم مادی گرایی دادیم و گفتیم می خواهیم خود را وقف مردم نموده و برای آنها انجام وظیفه کنیم؛ این امر باید برای ما مهم باشد. اینکه در کدام کمیسیون به کدام بخش از مجلس مشغول به کار هستیم نباید مهم باشد. متاسفانه این رویکرد در عملکرد نمایندگان مجلس مشهود است و این موضوع نشان می دهد که گاهی برخی از شعارهای انتخاباتی در حد شعار باقی مانده است.

تدین توضیح داد: بهترین راه حل این است که واقعا تمام کسانی که اکنون عضو کمیسیون های دیگر شدند، مدرک تحصیلی و تخصص آنها در معرض افکار عمومی قرار بگیرد و ببینیم چرا برخی از نمایندگان برای برخی از کمیسیون ها دست و پا می زنند و برخی از کمیسیون ها که کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس باید وظایف خطیری را دنبال کند، آنقدر مورد بی مهری قرار می گیرد.

این حقوقدان در خاتمه گفت: اینکه همه چیز را گردن آیین نامه مجلس بیندازیم و بگوییم آیین نامه ایراد دارد و باید اصلاح گردد درست نیست؛ بنابراین عدم تشکیل این کمیسیون باعث می گردد شان و صندلی مجلس به عنوان مهمترین نهاد و ارگان که در راس امور از آن یاد می گردد از بین برود و بسترهای لازم برای تقنین و قانون گذاری دچار ایراد و ابهام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1282

به "چرا کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بی مهری قرار می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مورد بی مهری قرار می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید