چرا دنیا نگران شیوع ویروس کورونا در ایران است؟ ، کانون های ثانویه شیوع کورونا

به گزارش مجله گرافیک، ظهور کانون های ثانوی شیوع ویروس جدید کورونا در کشورهایی خارج از چین شامل کره جنوبی، ایران و ایتالیا باعث نگرانی کارشناسان بهداشت جهانی شده است.

چرا دنیا نگران شیوع ویروس کورونا در ایران است؟ ، کانون های ثانویه شیوع کورونا

به گزارش خبرنگاران تدروس آدهانوم قبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز آدینه 2 اسفند در کنفرانسی خبری در مقر این سازمان در ژنو شیوع ویروس جدید کورونا را در ایران بسیار نگران کننده خواند و گفت پنجره فرصت برای مهار شیوع بیماری دارد بسته می گردد.

  • سازمان جهانی بهداشت: شیوع کورونا در ایران بسیار نگران کننده است | پنجره فرصت دارد بسته می گردد

پروفسور آندرو تاتم، استاد جغرافیا و علوم محیط زیستی در دانشگاه ساوث همپتون در انگلیس هم به نوشته گاردین با تایید سخنان تدروس آدهانوم از گزارش موارد جدید عفونت با ویروس کورونا در کشورهایی مانند کره جنوبی، ایران و ایتالیا ابراز نگرانی می نماید.

  • نخستین قربانی کرونا در ایتالیا | افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان

پروفسور تاتم می گوید: پیش از اخبار اخیر درباره شیوع بیماری در کره جنوبی، ایتالیا و ایران، به نظر می رسید موارد بیماری در خارج از چین شمار اندکی باشند و موارد جدید بیماری به مسافرت به این مناطق ارتباطی نداشت. اما تحولات اخیر به خصوص در ایران، بسیار نگران کننده است و ارزیابی تدروس آدهانوم قبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت درباره اینکه پنجره فرصت برای مهار شیوع بیماری دارد بسته می گردد، قطعا درست است.

این واقعیت که موارد جدید بیماری در کانادا و لبنان در افرادی که از ایران بازگشته اند، شناسایی شده است، نشان می دهد که شیوع عمده ویروس در ایران در جریان است و احتمالا مدت ها پیش آغاز شده است. با توجه به اینکه مسافران به خارج به طور معمول درصد بسیار اندکی از جمعیت کل یک کشور به خصوص کشوری مانند ایران (که سرانه مسافرت به خارج آن بسیار کمتر از کشورهای آمریکایی شمالی و اروپا است) را تشکیل می دهند، شناسایی موارد صادراتی بیماری بیانگر نوک کوه یخ شیوع در کشور مبدا است.

از طرف دیگر ایران به طور طبیعی روابط مسافرتی زیادی با کشورهای مجاورش مانند افغانستان، عراق و پاکستان دارد که نظام های بهداشتی شان ممکن است ضعیف تر باشد- وارد شدن موارد عفونت با ویروس به این کشورهای همسایه و شیوع بیماری در آنها به خصوص از لحاظ وجود توانایی در این کشورها برای شناسایی موارد بیماری و مهار انتشار آن نیز نگران کننده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 889

به "چرا دنیا نگران شیوع ویروس کورونا در ایران است؟ ، کانون های ثانویه شیوع کورونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا دنیا نگران شیوع ویروس کورونا در ایران است؟ ، کانون های ثانویه شیوع کورونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید