چرایی افزایش قدرت طالبان؛ اندیشکده آمریکایی آینده افغانستان را نامعلوم دانست

به گزارش مجله گرافیک، گزارش جدید اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا از شرایط افغانستان نشان می دهد که قدرت طالبان در این کشور افزایش یافته است و آینده نامعلومی انتظار این کشور را می کشد.

چرایی افزایش قدرت طالبان؛ اندیشکده آمریکایی آینده افغانستان را نامعلوم دانست

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، گزارش جدید اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) از شرایط افغانستان نشان می دهد که قدرت طالبان افزایش یافته و آینده نامعلومی در انتظار این کشور است.

این گزارش گفت که طالبان با داشتن 85 هزار جنگجوی تمام وقت، دستکم یک پنجم شهرستان های افغانستان را تحت کنترل کامل دارد.

کارشناس مسائل سیاسی و نظامی می گویند که طالبان از هر سال و هر زمان دیگر قدرتمندتر شده است.

بر اساس آمار پنتاگون ، بیش از 2500 نظامی آمریکایی در افغانستان کشته و بیش از 21 هزار نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

این اندیشکده اعلام کرده است که دولت افغانستان هنوز آماده نیست تا از خود و این کشور محافظت کند.

براساس نقشه ای که شورای روابط خارجی آمریکا منتشر کرده است، به جز مناطق خاکستری که تحت کنترل دولت کابل است سایر نواحی یا دارای شرایط نامشخص هستند و یا اینکه طبق ادعا و اقدامات طالبان تحت سیطره این گروه قرار دارند.

چندی قبل نیز این اندیشکده آمریکایی گفته بود: اگرچه جنگ افغانستان هم اکنون نیز یکی از مرگبارترین جنگ های جهان است اما خطر تشدید درگیری ها در این کشور وجود دارد و فرایند صلح نوپا و شکننده افغانستان سبب کاهش خشونت هایی نشده است که افغان ها تجربه می کنند.

شورای روابط خارجی آمریکا در ارزیابی شرایط افغانستان در سال جدید میلادی هشدار داده بود که افزایش خشونت ها می تواند منجر به فروپاشی فرایند صلح بین دولت افغانستان و طالبان شود.

پس از دو دهه از حضور نیروهای خارجی و هزینه چند میلیارد دلاری، فساد گسترده در حکومت و عدم توانایی آن برای اجرای عدالت، ایجاد امنیت و سرویس دهی در خارج از مراکز ولایت ها باعث نفرت بسیاری از مردم از حکومت شده است و همچنین بیم واکنش طالبان باعث شده تا مردم با حکومت و نیروهای امنیتی همراه نشوند.

در مناطقی که اکثریت آن را پشتون ها تشکیل می دهند، طالبان معمولا به عنوان جایگزین بهتری برای پلیس و مقامات حکومتی فاسد هستند. از این رو، بیشتر مردم برای عدم پرداخت رشوه به پلیس و مقامات حکومتی برای حل اختلافات خود به طالبان مراجعه می کنند.

از سوی دیگر، نیروهای امنیتی افغان به خوبی آموزش ندیده اند. یکی از مقامات ارشد پلیس که خواست نامش فاش نشود پیش از این به آسوشیتدپرس گفته بود که در مناطق دورافتاده کشور تدارکات مناسبی برای نیروهای افغان فراهم نمی شود و حتی مواد غذایی نیز بطور مناسب در دسترس این نیروها قرار نمی گیرد.

وی افزود که تجهیزات این نیروها معمولا کیفیت مناسبی ندارد و هماهنگی نیز بین نیروهای ارتش افغانستان، پلیس ملی و پلیس محلی وجود ندارد؛ حتی در بسیاری از موارد روابط بین آن ها نیز خصمانه است. همچنین فساد باعث فروش گسترده تجهیزات نظامی نیز شده است.

همچنین به نظر می رسد که پیش از این طالبان به کنترل بخش هایی در خارج از مراکز ولایت ها قانع بودند، اما این گروه در بسیاری موارد تمایل یافته است تا مناطق مرکزی را نیز تحت کنترل بگیرد و سبب خروج نیروهای نظامی و حکومتی از این مناطق شود.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1662

به "چرایی افزایش قدرت طالبان؛ اندیشکده آمریکایی آینده افغانستان را نامعلوم دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی افزایش قدرت طالبان؛ اندیشکده آمریکایی آینده افغانستان را نامعلوم دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید