پیشنهاد انگلیس به سازمان ملل: جلوی جنگ ستارگان را بگیریم

به گزارش مجله گرافیک، لندن پیش نویس قطعنامه ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه داده که موضوع آن تامین امنیت در فضاست. این اقدام در پی شدت گرفت مسابقه تسلیحاتی در فضا اجرا شده است.

پیشنهاد انگلیس به سازمان ملل: جلوی جنگ ستارگان را بگیریم

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران به نوشته روزنامه ایندیپندنت، انگلیس و آمریکا اخیرا روسیه را متهم نموده اند که یک سلاح فضایی ضدماهواره پرتاب نموده است، و ادعا نموده اند که این اقدام نقض اعتماد متقابل است و پیامدهای بسیار خطرناکی برای جامعه بین الملل دارد.

پیشنهاد لندن که در نوع خود بی سابقه است، خواستار بحث فوری در میان اعضای شورای امنیت با هدف رسیدن به توافقی جهانی برای پرهیز از اقداماتی است که پیامدهای وخیم غیرعمد دارند.

انگلیس گفته است کشورهایی که به این توافق بپیوندند، باید نظراتشان را درباره رفتار مسؤولانه یا تهدیدنماینده به دبیرکل سازمان ملل ارائه دهند تا در گزارش او به مجمع عمومی سازمان ملل گنجانده گردد.

وزارت خارجه انگلیس گفت: بسیاری کشورها از سیستم های فضایی نظامی برای کنترل ارتباطات در جبهه جنگ، سامانه های موشکی دفاعی و هجومی، و حتی سلاح های هسته ای استفاده می نمایند. این سیستم ها در برابر حملات سامانه های مستقر در فضا و زمین و فعالیت های بدخواستاره سایبری آسیب پذیرند. اگر کشورها درباره نیات خود در فضا با هم گفت وگو ننمایند یا به شکلی تهدیدآمیز رفتار نمایند، خطر تلافی افزایش می یابد که به طور بالقوه پیامدهای ویرانگری خواهد داشت.

ادعا شده است که ابتکار انگلیس رویکرد جدیدی ارائه می دهد - یعنی شکستن بن بست فضایی در سازمان ملل، افزایش شفافیت و کاهش خطرپذیری خطای محاسبه میان کشورها که ممکن است منجر به درگیری گردد.

گرچه بیش از نیم قرن است که استفاده از سلاح های کشتار جمعی در فضا ممنوع شده، اما هنوز قید و بند چندانی برای استقرار جنگ افزارها یا فناوری هایی که بتوانند به ماهواره ها و دیگر سامانه های فضایی آسیب برسانند یا نابودشان نمایند، وجود ندارد.

کشورهای غربی ادعا می نمایند که سلاحی که روسیه ماه گذشته پرتاب کرد، مسابقه تسلیحاتی را به مرحله جدیدی کشانده است. کرملین پیشتر متهم شده بود که سلاح های ضدماهواره آزمایش نموده، اما این اولین باری است که صحبت از سلاحی در مدار زمین - یعنی مستقر در فضا - مطرح می گردد.

آمریکا و انگلیس ادعا می نمایند که روسیه برای پنهان کردن این عملیات، به ترفند متوسل شده است. گفته می گردد که این سلاح ضدموشکی از ماهواره کاسموس 2543 شلیک شده که ظاهرا برای نقشه برداری و بازرسی در مدار زمین است.

دمینیک راب، وزیر خارجه انگلیس خبر ارائه پیش نویس به سازمان ملل را اعلام نمود و گفت: بریتانیا پیشگام گفت وگویی جهانی درباره معنای رفتار مسؤولانه در فضاست. به نظر ما، باید فورا رویکرد تازه ای برای افزایش اعتماد میان کشورهایی که در فضا حضور دارند در پیش گرفته گردد تا از مسابقه تسلیحاتی یا مناقشه ای با پیامدهای فاجعه بار جلوگیری گردد.

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس هم گفت: درگیری در فضا پیامدهای بالقوه وخیمی خواهد داشت و همه قدرت ها باید اهمیت این موضوع را نه برای اقتصاد خود، بلکه برای امنیت جهانی درک نمایند. جلوگیری از فعالیت های بدخواستاره و کاهش خطر حوادث، برای امنیت بریتانیا بی نهایت مهم است و نیز برای عملیات نظامی موفقی که متکی به سامانه های مستقر در فضا است.

اما ابتکار انگلیس زمانی ارائه می گردد که روابط میان انگلیس و روسیه دچار تنش زیادی است. گزارشی از سوی کمیسیون بین المللی و امنیت مجلس عوام انگلیس، مسکو را متهم کرد که کوشید در همه پرسی های بریگزیت و اسکاتلند و آخرین انتخابات سراسری انگلیس دخالت کند. تنها چهار کشور - روسیه، آمریکا، چین و هند - طی دهه های گذشته توانایی ضدماهواره ای خود را نشان داده اند.

فضا به صورت جبهه ای جدید مطرح شده، چرا که شماری از کشورها واحدهای فرماندهی و کنترل برای سامانه های مستقر در فضا ساخته اند. ادعا می گردد که پروژه های غیرنظامی به عنوان عامل نفوذی برای مقاصد راهبردی به کار می فرایند.

رئیس سازمان فضایی روسیه از طرح آمریکا برای بازفرستادن فضانوردان به کره ماه به عنوان پروژه عظیم سیاسی انتقاد کرد و هشدار داد که مشغول مذاکره با چین برای احداث یک ایستگاه عملیاتی در ماه است.

سال گذشته، سازمان فضایی آمریکا (ناسا) برنامه ای به نام آرتمیس اعلام نمود که قرار است تا سال 2024 فضانورد به ماه بفرستد.

دیمیتری روگوزین، رئیس روس کاسموس، سازمان فضایی روسیه، گفت که کشورش با مشارکت های بین المللی که واشینگتن بانی آن باشد، موافقت نخواهد کرد.

وی اضافه کرد: برای ایالات متحده، این پروژه سیاسی عظیمی است. با پروژه فرود در ماه، شاهدیم که شرکای آمریکایی ما از اصول همکاری و پشتیبانی متقابل - که در همکاری ما [در ایستگاه فضایی بین المللی] شکل گرفته بود - کناره گرفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1290

به "پیشنهاد انگلیس به سازمان ملل: جلوی جنگ ستارگان را بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد انگلیس به سازمان ملل: جلوی جنگ ستارگان را بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید