واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1

به گزارش مجله گرافیک، وزارت خارجه انگلیس در واکنش به آزادی نفتکش گریس 1 در بیانیه ای مدعی شد که انگلیس به ایران یا هر کشور دیگری اجازه نمی دهد قوانین تحریمی اتحادیه اروپا علیه سوریه را نقض نمایند.

واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

در این بیانیه همچنین آمده است که دولت جبل الطارق این اطمینان را حاصل نموده که مقصد این نفتکش سوریه نخواهد بود. ایران به تضمینهایی که در این خصوص داده باید پایبند باشد.

گفتنی است دادگاه عالی جبل الطارق پایان پس از کش و قوس های فراوان حکم به آزادی نفتکش ایرانی گریس 1 داد.

آزادی نفتکش ایرانی گریس -1 در جبل الطارق پس از آن صورت گرفت که بعضی مقامات محلی این منطقه از مخالفت آمریکا با آزادسازی این نفتکش خبر داده بودند و یک مقام رسمی جبل الطارق گفته بود که واشنگتن خواهان توقیف و مصادره نفتکش ایرانی گریس-1 به نفع آمریکاست.

با این حال آنتونی دادلی قاضی دیوان عالی جبل طارق به رسانه ها اعلام نموده که درخواستی از سوی آمریکا به او نرسیده است.

به گفته قاضی دادلی، آزادسازی نفتکش ایرانی گریس-1 با استناد به شواهد و مدارک موجود اجرا شده است.

روز گذشته نیز روزنامه سان انگلیس به نقل از منابع نزدیک به رئیس دولت محلی جبل الطارق، اعلام نموده بود که نفتکش گریس-1 روز پنجشنبه آزاد خواهد شد و دولت محلی خواهان تمدید دوباره حکم توقیف این ابرنفتکش نیست.

تنها چند ساعت پیش از آزادسازی نفتکش ایرانی، مقامات دولتی جبل الطارق با آزادی سه نفر از کارکنان و کاپیتان نفتکش ایرانی گریس-1 موافقت نموده بودند و دادگاه عالی جبل الطارق این افراد را بی گناه شناخته و حکم به آزادی آنها داده بود.

نیروهای ویژه ارتش انگلیس یک ماه و نیم پیش به این نفتکش که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت ایران است، یورش برده و آن را توقیف کردند. لندن مدعی است که قصد داشته از نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه جلوگیری کند.

جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ایران الزامی برای اجرای تحریم های اتحادیه اروپا ندارد و مقصد محموله هم سوریه نبوده، تأکید نموده است که اقدام انگلیس نقض مقررات بین المللی است.

گفتنی است قوانین اتحادیه اروپا جنبه درون اتحادیه ای دارد و قابلیت اطلاق به خارج از اتحادیه را ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 314

به "واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید