نشست سه جانبه ایران، انصارالله یمن و سفرای 4 کشور اروپایی در تهران

به گزارش مجله گرافیک، نشست سه جانبه ایران، انصارالله یمن و سفرای 4 کشور اروپایی در تهران برگزار گردید و در خاتمه حاضران بر توقف هر چه سریع تر جنگ و دست یابی به راه چاره سیاسی تأکید نموده و خواهان تسریع در ارسال یاری های انسانی به مردم یمن شدند.

نشست سه جانبه ایران، انصارالله یمن و سفرای 4 کشور اروپایی در تهران

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران نشست سه جانبه ایران، انصارالله یمن و سفرای چهار کشور اروپایی (آلمان، فرانسه، انگلیس و ایتالیا) امروز (شنبه) 26 مرداد ماه در محل وزارت خارجه ایران در تهران برگزار گردید.

در چارچوب رایزنی های جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل سیاسی بحران یمن نشست مشترک سه جانبه ای با حضور هیاتی از کشورمان به ریاست علی اصغر خاجی، دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی، هیاتی از انصارالله یمن به ریاست محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن و سفرا و روسای نمایندگی های چهار کشور ذیربط اتحادیه اروپا موسوم به E4 (انگلستان، فرانسه، آلمان و ایتالیا) در محل وزارت امور خارجه کشورمان برگزار گردید.

در این نشست هیأت های حاضر در جلسه دیدگاه دولت های متبوع خود را در مورد تحولات یمن از جمله در موضوعات سیاسی، میدانی و وضعیت انسانی یمن به شکل مشروح بیان و از استمرار وضعیت بحرانی یمن که به کشته و مجروح شدن ده ها هزار یمنی و ویرانی زیرساخت های این کشور منتهی شده است عمیقا ابراز تاسف کردند.

در انتها این نشست، هیأت های شرکت کننده، با تاکید بر لزوم توقف هر چه سریع تر جنگ، بر راه حل سیاسی به عنوان راه حل نهایی بحران یمن تاکید و با ابراز نگرانی از وضعیت انسانی در یمن خواهان تسریع در ارسال یاری های انسانی شدند.

همچنین، هیأت های شرکت کننده بر لزوم اجرای کامل توافقات استکهلم و انجام تعهدات کامل طرفین تاکید کردند و آن را مقدمه ای بر حل و فصل نهایی سیاسی بحران یمن خواندند.

پیش از این سفر انگلیس در تهران در توئیتی از برگزاری این نشست اطلاع داد و از وزارت خارجه ایران برای میزبانی این نشست قدردانی کرد.(اینجا بخوانید)

هیأت جنبش انصارالله یمن به ریاست محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره کننده دولت نجات ملی که تهران حضور دارد روز یکشنبه 20 مرداد ماه نیز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

ظریف در این دیدار خواهان توقف هر چه سریع تر جنگ و برطرف محاصره یمن شد و با تاکید بر اینکه راه حل حل بحران یمن سیاسی است، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه از انجام مصاحبههای یمنی- یمنی و اجرای کامل توافقات استکهلم حمایت می نماید.

محمد عبدالسلام همچنین یکشنبه با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی دیدار و در مورد آخرین تحولات یمن مصاحبه و رایزنی کرد.خاجی هم با اشاره به وضعیت فاجعه بار انسانی در یمن اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان به کوشش های خود برای برطرف محاصره آن کشور و ارسال یاری های انسانی به یمن ادامه می دهد.

عبدالسلام و هیأت همراه به حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز رسیدند.

لازم به ذکر است ایران تاکنون پنج دور نشست با چهار کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس، ایتالیا و آلمان) درباره یمن داشته است. آخرین دور این نشست دوشنبه 27 اسفند ماه 1397 در شهر بروکسل پایتخت بلژیک با حضور حسین جابری انصاری دستیار سابق وزیر خارجه ایران در امور ویژه سیاسی و با حضور نمایندگان چهار کشور اروپایی و هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیرکل سرویس اقدام خارجی این اتحادیه بود.(اینجا بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 441

به "نشست سه جانبه ایران، انصارالله یمن و سفرای 4 کشور اروپایی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست سه جانبه ایران، انصارالله یمن و سفرای 4 کشور اروپایی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید