نحوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال

به گزارش مجله گرافیک، رئیس کل سازمان امور مالیاتی چگونگی وصول بدهی قطعی ملک و نقل و انتقال و صدور گواهی نقل و انتقال را به ادارات مالیاتی ابلاغ کرد.

نحوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال

به گزارش خبرنگاران، امید علی پارسا رئیس کل سازمان امور مالیاتی چگونگی وصول بدهی قطعی ملک و نقل و انتقال و صدور گواهی نقل و انتقال را به ادارات مالیاتی ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل آمده است: به منظور ایجاد وحدت رویه در فرآیند صدور گواهی موضوع ماده 187 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/04/31 و بهره برداری بهینه از سامانه الکترونیکی مربوط و با عنایت به مفاد تبصره 4 اصلاحی ماده قانونی مذکور، مقرر می دارد. در خصوص مالیات های مرتبط با ملک مورد معامله، به ترتیب زیر عمل گردد:

1- صدور گواهی نقل و انتقال تمامی املاک منوط به دریافت مالیات نقل و انتقال املاک و حق واگذاری محل موضوع ماده 59 قانون مالیات های مستقیم و حسب مورد مالیات نقل و انتقال املاک و حق واگذاری محل که بر اساس قسمت اخیر بند ج ماده (1) قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی، انتقال یافته باشند و مالیات علی الحساب موضوع تبصره 1 ماده 77 قانون مذکور و مالیات بر درآمد اتفاقی می باشد. در خصوص مالیات های فوق، وفق تبصره 1 ماده 187 قانون مذکور چنانچه میزان مالیات مشخصه مورد اختلاف باشد، پرونده امر می بایست خارج از نوبت در مراجع حل اختلاف مالیاتی موضوع قانون مالیات های مستقیم رسیدگی گردد و اگر مودی تمایل به اخذ گواهی قبل از رسیدگی و صدور رأی از طرف مراجع حل اختلاف مالیاتی را داشته باشد، با وصول مالیات مورد قبول مودی و اخذ سپرده یا تضمین معتبر معادل مبلغ مابه التفاوت، گواهی انجام معامله صادر گردد. همچنین وراثت در هنگام انتقال سهم الارث، می بایست حسب مورد، مالیات بر ارث ملک مورد انتقال را با رعایت مقررات ماده 26 قانون مالیات های مستقیم پرداخت کنند.

2- برای اشخاص حقیقی، صدور گواهی موصوف علاوه بر پرداخت مالیات مربوط به توضیح بند (1) فوق الذکر منوط به پرداخت بدهی های قبلی مالیاتی مؤدی، مربوط به ملک مورد معامله است که در اجرای ماده 29 آئین نامه اجرایی موضوع ماده 219 و تبصره 2 ماده 22، قسمت اخیر ماده 24، تبصره 7 بند (ب) ماده 29 و بند (1) و (2) ماده 30 آئین نامه اجرایی موضوع ماده 219 قانون مالیات های مستقیم (مصوب 1398/09/13)، تبصره 2 ماده 210، تبصره ماده 100 یا مواد 228، 239، 247 و 257 قانون مالیات های مستقیم به قطعیت رسیده باشد. بدهی های قطعی قابل مطالبه شامل بدهی های انتقال دهنده در منبع مالیات بر درآمد شغلی، مالیات بر درآمد اجاره املاک، مالیات اجاره واحدهای خالی موضوع ماده 54 و مالیات واحدهای مسکونی بند (ب) تبصره 6 قانون بودجه سال 1395 و جرایم متعلقه در قانون مالیات های مستقیم (صرفاً در رابطه با مورد معامله) می باشد. بنابراین نمی توان پرداخت مالیات متعلق به خریداران و فروشندگان قبلی را که داخل در معامله اخیر نیستند، به عهده متعاملین فعلی قرار داد، مگر آنکه بطور مستند (برای نمونه در خصوص املاکی که بر اساس قسمت اخیر بند ج ماده (1) قانون تسهیل تنظیم استاد در دفاتر اسناد رسمی، انتقال یافته اند) تعهد پرداخت مالیات ها را کرده باشند.

3- برای اشخاص حقوقی برابر مقررات فصل پنجم از باب سوم قانون مالیات های مستقیم، در زمان تنظیم سند انتقال املاکی، صرفاً مالیات مربوطه به توضیح بند (1) فوق الذکر و حسب مورد مالیات واحدهای مسکونی خالی موضوع ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم و مالیات واحدهای مسکونی بند (ب) تبصره 6 قانون بودجه سال 1399 برای ملک مورد معامله می بایست مطالبه و وصول گردد (به استثنا مصادیق بندهای 4 و 5 ذیل).

4- در مواردی که ملک به عنوان مال مورد وثیقه در اجرای ماده 34 قانون ثبت اسناد و املاک کشور منتقل می گردد، صدور گواهی مالیاتی نقل و انتقال املاک منوط به آن است که علاوه بر پرداخت مالیات نقل و انتقال ملک مورد انتقال به توضیح بندهای 1، 2 و 3 فوق الذکر) کلیه بدهی های مالیاتی قطعی مربوط به ملک، تا تاریخ مزایده، توسط برنده مزایده پرداخت گردد.

5- در خصوص املاکی که در اجرای ماده 211 قانون مالیات های مستقیم، توقف و یا در اجرای ماده 161 قانون مذکور برای آنها قرار تأمین صادر شده است و یا در اجرای ماده 259 قانون مذکور به عنوان وثیقه به اداره امور مالیاتی ذیربط معرفی شده اند، صدور گواهی مالیاتی منوط به اقدام مؤدی برای برطرف توقیف برطرف قرار تأمین / خارج نمودن ملک از وثیقه می باشد.

6- چنانچه به هر دلیلی بخشی از مالیات های مربوط به ملک مورد معامله، در زمان صدور گواهی موضوع ماده 187 قانون مالیات های مستقیم، مطالبه و پرداخت نشده باشد، بر مبنای اظهار نظر شورای عالی مالیاتی (موضوع صورتجلسه شماره 27-200 مورخ 1397/09/05 که طی بخشنامه شماره 230/97/136 مورخ 1397/10/08 ابلاغ شده است پس از صدور گواهی نیز این بدهی ها با رعایت مقررات مربوط از جمله مواد 156، 157، 227 و 27 قانون مالیات های مستقیم، قابل مطالبه بوده و اداره امور مالیاتی ذیربط مکلف به مطالبه و وصول آن، با رعایت مقررات مربوط می باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1269

به "نحوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید