مسکو: 88 درصد بازرسی های پادمانی آژانس در دنیا از ایران بوده است

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی با انتشار آمارهایی از میزان بازرسی های اجرا شده در ایران در سال 2018، نوشته است که بیشترین بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران صورت گرفته است.

مسکو: 88 درصد بازرسی های پادمانی آژانس در دنیا از ایران بوده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، میخائل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در دو روز اخیر با انتشار آمارهایی از میزان بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی از ایران، نوشته است که اکنون بیشترین بازرسی های هسته ای دنیا در ایران انجام می گردد.

وی دیروز در توییتر نوشته است: واقعیت جالب، خصوصا برای آن ها که درباره فعالیت های راستی آزمایی در ایران شبه افکنی می نمایند. در سال 2018، آژانس بین المللی انرژی اتمی از کشورهایی که توافقنامه جامع پادمانی (CSA) و پروتکل الحاقی (AP) در آن ها اجرا می گردد، مجموعا 1124 بازرسی انجام داده است.

اولیانوف اضافه نمود: 989 مورد از این بازرسی ها در ایران اجرا شده است. این کشور همچنان راستی آزمایی شده ترین کشور در دنیا است.

بر اساس آماری که این دیپلمات روس داده است، تقریبا 88 درصد بازرسی های پادمانی آژانس در دنیا از ایران اجرا شده است.

اولیانوف امروز هم در توییت دیگری آماری از دسترسی های مکمل ارائه نموده است. این بازرسی ها که ذیل پروتکل الحاقی تعریف شده اند، گستره بزرگتری از اماکن مورد آنالیز در بازرسی های عادی را در بر می گیرند.

وی در این رابطه نوشته است: منتقدان توافق هسته ای از آژانس بین المللی انرژی اتمی می خواهند که به اماکن مشکوک در ایران دسترسی داشته باشد. آن ها نمی دانند که آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال 2018، بازرسی دسترسی مکمل در تمام اماکن مورد نظر در ایران انجام داده است.

او اضافه نمود: این معادل 73 درصد از کل چنین بازرسی هایی است که در 58 کشوری که تعهدات پادمانی مشابهی [با ایران] دارند، انجام گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران در سال 2015 میلادی در چارچوب توافق هسته ای با گروه 1+5، پروتکل الحاقی و تعهدات پادمانی ویژه ای را برای بازرسی از تأسیسات هسته ای خود پذیرفت. با وجود پایبندی کامل ایران به این تعهدات، آمریکا سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته ای خارج شد و تحریم های یکجانبه علیه ایران را از سر گرفت. جمهوری اسلامی با وجود کاهش پایبندی خود به برجام برای پاسخ به آمریکا، در سطح دسترسی های آژانس به تأسیسات خود تغییری ایجاد ننموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 11 اسفند 1398 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 782

به "مسکو: 88 درصد بازرسی های پادمانی آژانس در دنیا از ایران بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: 88 درصد بازرسی های پادمانی آژانس در دنیا از ایران بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید