مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

به گزارش مجله گرافیک، از زمستان سال گذشته بود که با ورود ویروس کرونا به چرخه زندگی بشر، فصل جدیدی از جهان امروز گشوده شد. این مهمان ناخوانده خیلی از امور روزمره زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد و علی رغم پافشاری ما برای حفظ عادات گذشته، بر ما پیروز شد.

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

به گزارش خبرنگاران، با تهاجم همه جانبه این ویروس به زندگی بشر امروز هیچ کشوری در هیچ کجای جهان وجود ندارد که عاری از این ویروس باشد. علی رغم تلاش بشر برای شکست این ویروس و کشف واکسن یا داروی موثر بر درمان آن هنوز هیچ نتیجه قطعی حاصل نشده است.

با گسترش این ویروس در وهله اول انگشت اشاره به سمت دولتمردان و سیاستمداران رفته و مطالبه عمومی مردم از دولتمردان به کارگیری همه توان و ظرفیت ها برای بازگرداندن سلامتی و ایمنی به زندگی بشر بود. اما تجربه این مدت به ما ثابت کرد که حل این بحران تنها با سیاست گذاری و تصمیم سازی سیاستمداران و دولتمردان موثر نیست و این خود ما هستیم که می توانیم نقش کلیدی را در غلبه بر این ویروس بازی کنیم.

شاید یکی از درس هایی که ویروس کرونا برای بشر در قرن 21 به همراه داشت این بود که در جهان امروز دیگر سیاستمداران و دولتمردان توان رویارویی با بحران ها را به تنهایی ندارند و این ما هستیم که برای ساختن جهانی سالم تر، پاک تر و ایمن تر باید به میدان آمده و مسئولیت های خود را در قبال محیط زندگی خود و مردمانی که روز خود را در کنار آنها می گذرانیم بپذیریم.

حال اکنون سوال این است که مسئولیت اجتماعی هر یک از ما در برابر مقابله با ویروس کرونا چیست؟ آیا با بی تفاوتی می توانیم از کنار وظایف اجتماعی خود عبور کنیم؟ کوتاهی ما در آگاهی و انجام مسئولیت های اجتماعی خود چه تبعاتی را برای جامعه به دنبال دارد؟

برای پاسخ به این سوالات به سراغ چند تن از کنندگان مردم در خانه ملت رفتیم و گوش به توصیه های آنان سپردیم.

اصغر سلیمی منتخب مردم سمیرم در مجلس یازدهم در گفت و گو با خبرنگاران، در این خصوص خاطرنشان کرد:

امروز ویروس کرونا تبدیل به یک بیماری همه گیر و جهانی شده است و تا به امروز داروی خاصی برای درمان این بیماری و یا واکسنی که به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده باشد برای پیشگیری از آن کشف نشده است. و لذا رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک تنها راه حل موجود است.امروز هر یک از شهروندان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مسئول هستند. چرا که تنها راه حل مقابله با این بیماری بحث پیشگیری است. از سوی دیگر در تمام ادارات و سایر وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز تجمعی استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای هر یک از شهروندان باید به عنوان یک وظیفه تلقی گردد.

در همین حال احمد علیرضابیگی کننده مردم تبریز در مجلس در گفت و گو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: هر یک از ما وظیفه داریم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی در راستای حفظ سلامت خود و سایر اعضای جامعه احساس مسئولیت داشته باشیم.

هر یک از شهروندان مسئولیت دارند پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و به فاصله گذاری اجتماعی توجه داشته باشند. دولت نیز وظیفه دارد تا بستر مناسب برای ایفای نقش شهروندان در مقابله با این ویروس را فراهم کرده و شرایط را به گونه ای مدیریت کند که شهروندان احساس مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشند. هر یک از شهروندان نیز باید خود را متعهد به رعایت پروتکل ها دانسته وبه دستورالعمل های تعیین شده از سوی ستاد ملی کرونا توجه داشته باشند. هر یک از شهروندان ابتدا در برابر حفظ سلامتی خود مسئول هستند و سپس در قبال جامعه مسئولیت دارند. مردم باید از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کرده و در زمان لزوم و با رعایت پروتکل ها در جامعه رفت و آمد داشته باشند.

رحمت اله فیروزی پوربادی کننده مردم نطنز نیز در مجلس با اشاره به مسئولیت هریک از شهروندان در راستای مقابله با ویروس کرونا، به خبرنگاران گفت: دولت و مردم باید در مقابله با این ویروس بایکدیگر همکاری داشته و هر طرف با ایفای صحیح وظایف خود، مسئولیت پذیری طرف دیگر را بالاتر ببرد.در وهله اول لازم است که مردم و مسئولان ویروس کرونا را جدی تلقی کنند و در گام بعدی همه در رعایت پروتکل های ابلاغی از سوی سازمان بهداشت جهانی و ستاد ملی کرونا کوشا باشیم. امروز لازم است هر یک از شهروندان نسبت به استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به منظور حفظ سلامتی خود و به خطر نینداختن سلامتی سایر افراد جامعه احساس مسئولیت کنند. دولت نیز متقابلا وظیفه دارد شرایط را برای اجرای دقیق پروتکل ها مهیا کند.

همچنین جلال رشیدی کوچی کننده مردم مرودشت در مجلس در گفت و گو با خبرنگاران خاطرنشان کرد: هر یک از شهروندان با رعایت پروتکل های بهداشتی در گام اول در راستای حفظ سلامتی خود و در گام دوم در راستای حمایت از کادر درمانی کشور حرکت می کند. مسئولیتی که امروز هر یک از شهروندان جامعه برای مقابله با ویروس کرونا برعهده دارند به رعایت پروتکل های بهداشتی باز می گردد. هر یک از شهروندان باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله 1.5 متری که از سوی ستاد کرونا تاکید شده است را با جدیت دنبال کنند. اگر ما بتوانیم این مسئولیت را به درستی انجام دهیم در گام اول در راستای حفظ سلامتی خود گام برداشته ایم و در گام دوم به کادر درمانی کشور کمک کرده و سلامت سایر شهروندان را نیز به خطر نمی اندازیم. باید به آن دسته از افرادی که پروتکل ها را نیز رعایت نمی کنند محترمانه تذکر داده گردد. فردی که به آن تذکر داده می گردد نیز باید بپذیرد که در قبال حفظ سلامتی دیگر مردم جامعه مسئول است و نباید کار اشتباه خود را توجیه کند.

اسماعیل حسین زهی کننده مردم خاش در گفت و گو با خبرنگاران نیز در این زمینه خاطر نشان کرد: امروز شیوع ویروس کرونا صرفا مختص کشور ما و یا یک استان و منطقه خاص نمی گردد، بلکه امروز کل جهان با این ویروس درگیر هستند. تا به امروز تنها راه موثری که از سوی سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با این ویروس توصیه شده است رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است.مقامات عالی ستاد کرونا نیز مکررا تاکید داشتند تا استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باید جزئی از زندگی مردم گردد و لذا در این دوران مسئولیت هر یک از شهروندان توجه به این پروتکل های بهداشتی و رعایت آنان است. سلامتی یک نعمت است و همه ما وظیفه داریم تا از سلامت خود و دیگران در برابر بلایا و بیماری ها حفاظت کنیم.

کوچکترین غفلت هر یک از ما از مسئولیتی که برعهده داریم می تواند به بهای به خطر افتادن سلامتی دیگر افراد جامعه و نزدیکان ما تمام گردد. از سوی دیگر دولت برای افزایش مسئولیت پذیری مردم باید به مشاغل آسیب دیده کمک کند.

و علی حدادی کننده مردم طالقان و ساوجبلاغ در مجلس نیز با اشاره به مسئولیت هر یک از شهروندان در این زمینه به خبرنگاران، گفت: هرگونه کوتاهی و سهل انگاری در راستای مقابله با ویروس کرونا چه از سوی مردم و چه از سوی مسئولان عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.هر فرد ایرانی در جامعه وظیفه دارد پروتکلهای بهداشتی را برای حفظ سلامتی خود و سایر شهروندان رعایت کند. با توجه به تاثیری که رعایت پروتکلها در پیشگیری و کاهش این بیماری دارد امروز هر شهروند وظیفه سنگینی برای توجه به پروتکل های بهداشتی دارد.برای مبارزه با این ویروس همه ما وظیفه داریم چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی به پروتکل های بهداشتی توجه کنیم. کادر درمانی که در بیمارستان ها و مراکز درمانی با ایثار در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارند، به مشارکت مردمی برای شکست این ویروس نیاز دارند. ما در هر سطحی که تاثیرگذار هستیم باید رعایت پروتکلها را در اولویت قرار دهیم.

محمد صالح جوکار کننده مردم یزد در مجلس نیز در گفت و گو با خبرنگاران یادآور شد: برای غلبه بر ویروس کرونا همه باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیریم. رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط گسترش ویروس کرونا امری اجتناب ناپذیر است و در اصل استفاده از ماسک جز حقوق اجتماعی افراد محسوب می گردد. افرادی که به پروتکل های بهداشتی بی نفاوت هستند سلامت خود و جامعه را به خطر می اندازند. زمانی که یک فرد از ماسک استفاده نمی کند نه تنها سلامت خود بلکه سلامت سایر افراد را نیز به خطر می اندازند. ممکن است یک فرد ناقل ویروس بوده و با رفت و آمد و تعامل بدون ماسک دیگران را نیز مبتلا کند. این بیماری تمام شدنی نیست مگر اینکه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیریم.

همچنین محمد حسن آصفری کننده مردم اراک در مجلس در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد: مردم باید نسبت به تبعاتی که ویروس کرونا بر روی سلامتی و حوزه اقتصادی و اجتماعی جامعه دارد آگاه شده تا مسئولیت پذیری اجتماعی خود را بالاتر ببرند. مساله شیوع ویروس کرونا امروز که به یک موضوع جدی تبدیل شده است و اگر به راه حلهای پیشگیری و کنترل این ویروس توجه نگردد تاثیرات جدی بر مسائل اجتماعی و اقتصادی جامعه برجای خواهد گذاشت. امروز همه ما در مبارزه با ویروس کرونا مسئول هستیم و اگر تلاش خود را برای ریشه کن کردن این ویروس به کار نبندیم با تاثیرات جدی آن به ویژه در بخش اقتصادی روبه رو خواهیم شد. بی توجهی هر یک از شهروندان نسبت به مسئولیت خود در رعایت پروتکل های بهداشتی نه تنها سلامت خود و خانواده اش بلکه سلامتی و جان سایر افراد جامعه را نیز به مخاطره می اندازد. هر یک از شهروندان مسئول هستند تا با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی تلاش خود را به کار بسته تا هرچه زودتر این بیماری جدی مرتفع گردد. عدم آگاهی شهروندان نسبت به مسئولیت اجتماعی خود و بی تفاوتی نسبت به آن سلامت کل جامعه را به خطر می اندازد.

و در پایان احمد مرادی کننده مردم بندر عباس در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به مسئولیت هر یک از شهروندان برای شکست ویروس کرونا خاطر نشان کرد: همان طوری که پزشکان و کارشناسان این حوزه مرتبا تاکید دارند استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تنها راه مقابله با این ویروس در شرایط کنونی است. فلذا هر یک از شهروندان این مسئولیت را در قبال سایر اعضای جامعه برعهده دارند تا با رعایت پروتکل های بهداشتی از سلامتی خود و دیگران حفاظت کنند.

از سوی دیگر بخشی از اقشار ضعیف جامعه امروز توان تهیه ماسک و اقلام بهداشتی را ندارند. همان طوری که مردم عزیز همواره در کمک به همنوعان خود کوشا بودند انتظار می رود تا همانند گذشته به میدان آمده و برای تهیه اقلام بهداشتی دست نیازمندان را بگیرند.

تجربه در شش ماه گذشته ثابت کرد در هر مقطع زمانی که مردم نسبت به مسئولیت اجتماعی خود در راستای مقابله با ویروس کرونا کوتاهی کرده اند، سیاست ها و تصمیمات اعمال شده برای مدیریت شیب ابتلا به این بیماری با شکست روبرو شده است. متاسفانه عدم آگاهی و انجام مسئولیت اجتماعی از سوی گروهی از افراد جامعه نه تنها سلامتی این گروه را به خطر انداخته بلکه تهدیدی برای سلامت و جان همه آحاد جامعه به شمار می رود.

امروز باید بپذیریم که برای غلبه بر کرونا که سلامت، جان و معیشت اقشار مختلف جامعه را تحت تاثیر قرار داده است راهی جز پذیرفتن مسئولیت خود در قبال جامعه یعنی رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی را نداریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1333

به "مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید