مذاکره حجتی با روحانی برای نرخ های جدید کشاورزی، احتمال افزایش 7 درصدی قیمت گندم

به گزارش مجله گرافیک، درحالی که حدود 80 روز از فصل کشت می گذرد و نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی هنوز تصویب و ابلاغ نشده است، معاون وزیر کشاورزی از مذاکرات و رایزنی های حجتی با رئیس جمهور برای معین و تصویب نهایی نرخ های خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم خبر داد و گفت: برنامه ریزی برای افزایش حدود هفت درصدی قیمت این محصول در راستای نرخ تورم صورت گرفته است.

مذاکره حجتی با روحانی برای نرخ های جدید کشاورزی، احتمال افزایش 7 درصدی قیمت گندم

علی قنبری - مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران - در گفت وگو با مجله گرافیک، اظهار کرد: سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم کیلویی 1270 تومان بود که برای خرید تضمینی در سال زراعی جاری (96-95) افزایش قیمتی معادل نرخ تورم باید درنظر گرفته شود که در این زمینه وزیر جهاد کشاورزی با رئیس جمهور در حال مذاکره و توافق هستند.

وی اضافه نمود: گرچه در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم تاخیر اجرا شده است، چراکه کشاورز باید براساس این نرخ ها بتواند پیش بینی و برآوردهای خود را برای کاشتن یک محصول و نکاشتن محصول دیگر به موقع انجام دهد و بتواند تصمیم درستی در این زمینه بگیرد اما از آنجاکه وزیر جهاد کشاورزی طرفدار کشاورزان و علاقه مند به حمایت از آنان است، اصرار به افزایش قیمت دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: همین حمایت سبب شد سال گذشته رکوردی جدید در تولید و خرید تضمینی گندم ثبت شود؛ به گونه ای که تولید این محصول به بیش از 14 میلیون تن و خرید تضمینی آن به بیش از 11.5 میلیون تن رسید.

آغاز سال زراعی جدید با 8 میلیون تن گندم مازاد مصرف

قنبری گفت: این میزان خرید تضمینی با موجودی سابق که در انبارهای کشور موجود است بیش از 16 میلیون تن بود که البته تا امروز با مصرف ماهانه 750 هزار تن به 12 میلیون تن کاهش یافته است و با احتساب این میزان مصرف، می توان به جرات گفت که سال آینده را با موجودی هشت میلیون تن از امسال آغاز خواهیم کرد.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به دلیل هزینه های بالا و احتمال خسارت به این حجم از گندم مازاد، پیشنهاد دادیم که بتوانیم بیش از سه میلیون تن گندم را به کشورهای دیگر صادر کنیم که این پیشنهاد در انتظار جلسه کمیسیون آرد و نان دولت و صدور مجوز آن است و در این راستا گندم ایرانی با توجه به کیفیت بالا مشتریان زیادی از ترکیه تا ایتالیا دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 837

به "مذاکره حجتی با روحانی برای نرخ های جدید کشاورزی، احتمال افزایش 7 درصدی قیمت گندم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره حجتی با روحانی برای نرخ های جدید کشاورزی، احتمال افزایش 7 درصدی قیمت گندم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید