فیلم ، وقتی مجری محبوب ترامپ هم به حمایت عربستان از تروریسم اعتراف کرد

تاکر کارلسون که از مجریان اثرگذار بر رئیس جمهور آمریکاست، اخیرا در گزارشی اذعان کرد، عربستان سعودی در حملات یازده سپتامبر نقش مستقیم داشته، اما دولت های آمریکا تا الان از افشای اطلاعات آن، خودداری کرده اند.

فیلم ، وقتی مجری محبوب ترامپ هم به حمایت عربستان از تروریسم اعتراف کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تاکر کارلسون از مجریان معروف شبکه فاکس نیوز که به اثرگذاری بر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم معروف است، اخیرا در گزارشی به نقش پررنگ حکومت عربستان سعودی در حملات یازده سپتامبر سال 2001 به مرکز تجارت جهانی در نیویورک، اذعان کرده است.

وی در این مورد می گوید: بعد از هجده سال جنگ شاید فکر کنید که ایالات متحده در حال کاهش حضور خود در خلیج فارس است، اما اکنون برعکس است و برخی مواقع حتی به نظر می رسد که در آستانه بمباران ایران قرار داریم. چرا داریم این کار را انجام می دهیم؟ بیش از هر چیز، برای حفاظت از عربستان سعودی.

کارلسون می افزاید: در واشنگتن، اغلب اعضای هر دو حزب عربستان سعودی را یکی از نزدیکترین متحدان ما به شمار می آورند. اما مسئله عجیب این است که عربستان سعودی به مراتب بیشتر از صدام حسین با حملات یازده سپتامبر ارتباط دارد. در حالی که نقش ایران به مراتب کمتر است، در واقع ایران با یازده سپتامبر هیچ ارتباطی ندارد. این در حالی است که عربستان سعودی چنان با یازده سپتامبر مرتبط بوده که خانواده های بسکمک از قربانیان یازده سپتامبر به دنبال عدالت و دریافت غرامت به دلیل نقش سعودی ها هستند.

کارلسون در این گزارش به سراغ خانواده هایی رفته است که بستگان خود را در آن حادثه از دست داده اند و حالا از ریاض شکایت کرده اند. بر اساس این گزارش، دولت آمریکا از پیشرفت پرونده و انتشار اطلاعات مربوط به نقش عربستان سعودی در این حادثه ممانعت می کند.

به گفته جیم کریندلر وکیل این خانواده ها، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد مقام های ارشد سعودی مستقیما به گروه تروریستی القاعده و هواپیماربایان یازده سپتامبر کمک مالی و عملیاتی کرده اند.

کریندلر می گوید: برای سال های طولانی، عربستان سعودی از طریق مؤسسات خیریه خود در حال انتقال پول به القاعده بوده است. در عربستان سعودی، برای پیشرفت کردن و ترقی در حکومت، باید از خود به اسامه بن لادن وفاداری نشان دهید.

بر اساس گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا، یک مقام در حکومت عربستان، به مقامات سعودی در آمریکا دستور داده از هواپیماربایان حمایت کنند. با این وجود، واشنگتن تاکنون از اعلام نام این مقام، خودداری کرده است. دو هفته پیش اعلام شد که وزارت دادگستری آمریکا تحت فشار خانواده های قربانیان، پذیرفته نام این مقام سعودی را به وکلای پرونده اعلام کند، اما تنها به شرطی که نام وی محرمانه مانده و رسانه ای نشود.

کریس گنسی که پدرش را در حادثه یازده سپتامبر از دست داده و حالا از سعودی ها شکایت کرده، می گوید: مانع تراشی دولت در جهت روشن شدن حقیقت، واقعا مأیوس کننده است.

کارلسون در ادامه گزارش خود عنوان می کند که دولت های آمریکا به بازخواست سعودی ها در پرونده یازده سپتامبر تمایلی نشان نداده اند و حتی تلاش کرده اند از روشن شدن حقیقت جلوگیری کنند.

وی می گوید: تنها اندکی بعد از آن حملات، دولت [جورج] بوش اجازه داد بیش از یکصد سعودی، از جمله اعضای خانواده بن لادن با یک هواپیمای اختصاصی ایالات متحده را ترک کنند. و در طول دو سال گذشته، دولت ترامپ به یک مأمور بازنشسته اف بی آی درباره همکاری با خانواده های قربانیان یازده سپتامبر هشدار داده است.

این مأمور سابق اف بی آی که کن ویلیامز نام دارد، به فاکس نیوز گفته است: باورم نمی شد که نهادی که زمانی در استخدام آن بودم، حالا از من می خواهد که به قربانیان یازده سپتامبر کمک نکنم. این برای من خلاف وجدان و واقعا مایه تأسف بود.

به گفته کارلسون، اف بی آی از اظهار نظر در مورد فشار به ویلیامز برای خودداری از همکاری با خانواده های قربانیان یازده سپتامبر، طفره رفته است.

پیش از این هم گزارش های متعددی از نقش مستقیم عربستان سعودی در حملات یازده سپتامبر منتشر شده بود. سال گذشته برایان مک گلینچی مدیر کارزار موسوم به 28 صفحه که کارزاری با هدف افشای اطلاعات مربوط به نقش ریاض در این حادثه است، گفت عربستان قدرتمندترین شبکه های خارجی لابی گر در آمریکا را در اختیار دارد و در جهت روشن شدن حقایق مانع تراشی می کند. (جزئیات بیشتر)

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 15 آبان 1398 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 498

به "فیلم ، وقتی مجری محبوب ترامپ هم به حمایت عربستان از تروریسم اعتراف کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، وقتی مجری محبوب ترامپ هم به حمایت عربستان از تروریسم اعتراف کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید