عراقچی از احتمال تمدید همکاری با آژانس خبر داد

به گزارش مجله گرافیک، رسانه ژاپنی به نقل از معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفت وگوهای برجامی وین گزارش داد ایران ممکن است فرایند همکاری های خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی در حوزه بازرسی ها را تمدید کند.

عراقچی از احتمال تمدید همکاری با آژانس خبر داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، طبق گزارش رسانه ژاپنی ان اچ کِی، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در گفت وگوهای برجامی وین روز جمعه به این رسانه گفته ممکن است ایران تمدید همکاری ها با آژانس بین المللی انرژی اتمی را در زمینه بازرسی از سایت های هسته ای خود در نظر بگیرد.

طبق این گزارش، ایران اعلام کرده که همکاری خود با آژانس در خصوص بازرسی های هسته ای را در صورت عدم حصول پیشرفت در گفت وگوها بر سر برداشته شدن تحریم های آمریکا و سایر مسائل، تا اواخر ماه مه خاتمه خواهد داد.

عراقچی به خبرنگار ان اچ کی در این خصوص گفت ایران امیدوار است پیشرفت کافی (در وین) حاصل شود تا به تمدید (توافق با آژانس) نیازی نباشد. وی افزود اما اگر نیاز شود، ایران در زمان مناسب تمدید را در نظر خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، تصور می شود که عراقچی و رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دیدار روز پنجشنبه خود در مقر آژانس در وین در این خصوص گفت وگو کرده اند.

پیشتر وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد واشنگتن بتواند به تفاهمی در مذاکرات وین دست پیدا کند تا بتوان توافق فنی میان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که در خاتمه ماه جاری میلادی منقضی می شود را تمدید کرد.

اخیراً پایگاه اینترنتی شبکه آمریکایی بلومبرگ هم گزارش داد قدرت های جهانی در تلاش هستند تا توافق هسته ای با ایران را تا پیش از نیمه مه، قبل از موعد خاتمه توافق ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی احیا کنند.

بلومبرگ با اشاره به تایید این مسئله از سوی دو مقام اروپایی که در میانجیگری فرایند گفت وگوها در وین مشارکت دارند و به دلیل حساسیت این گفت وگوها نخواستند نامشان فاش شود، هدف گذاری شدن این تاریخ را تایید کرد و به نقل از آن ها افزود گرچه ایران و آمریکا در راستا توافق پیشرفت کرده اند، همچنان راه زیادی تا رسیدن به تفاهم باقی است. طبق این گزارش، با نزدیک شدن به 22 مه (اول خرداد) گفت وگوها فوریت یافته است.

به نوشته بلومبرگ، دو طرف در ماه فوریه به توافقی دست یافتند که بر اساس آن دوربین های آژانس می توانند فعالیت ها در تاسیسات اصلی ایران را ضبط کنند اما بازرسان تنها در صورتی می توانند به محتوای آن ها دسترسی پیدا کنند که توافقی در پایتخت اتریش به دست آید و در غیر این صورت ایران گفته که آن ها را پاک می کند.

در ادامه این مطلب، ذکر شده که رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در مصاحبه خود با بلومبرگ گفت که نگران است ایران اطلاعات ضبط شده را در صورت عدم توافق به موقع پاک کند و افزود امیدوار است این اتفاق نیفتد.

وی همچنین گفت که اگر طرف ها موعد نظارت را از دست بدهند و گفت وگوها به نتیجه نرسد، به منظور تلاش برای دست یافتن به مصالحه ای دیگر به تهران باز خواهد گشت.

به گزارش فارس، پس از آنکه ایران در نامه ای به آژانس اطلاع داد که در پنجم اسفند ماه بر اساس ماده 6 قانون مجلس درصدد توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت های فراپادمانی است، گروسی، مدیرکل آژانس پیشنهاد کرد که به تهران سفر کند و این پیشنهاد مورد موافقت ایران قرار گرفت و او شنبه شب دوم اسفند ماه به منظور انجام گفت وگوهای فنی به همین دلیل وارد تهران شد. گروسی روز یکشنبه در همین خصوص با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو کرد و پس از آن به وین بازگشت.

پس از آن ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای مشترک گفتند که ایران اجرای اقدامات داوطلبانه را از سه شنبه (5 اسفند) متوقف می کند و دسترسی آژانس به برخی فعالیت ها و تجهیزات نظارتی هم برای حداقل سه ماه متوقف می شود. ایران از بامداد 5 اسفند اجرای این اقدامات را متوقف کرد.

ایران و آژانس تفاهم کردند اجرای پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی به طور کامل متوقف شود و صرفا تعهدات پادمانی ایران اجرا می شود. بر این اساس، طبق قانون مجلس هیچ دسترسی فراپادمانی به آژانس اعطا نمی شود و هیچگونه بازرسی فراپادمانی نیز انجام نمی شود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از انتشار بیانیه مشترک، توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران را یک خسارت خیلی مهم برای جامعه بین المللی توصیف کرد.

وی درباره تفاهم موقت سه ماهه و دوجانبه این نهاد بین المللی با ایران هم توضیحاتی داد و گفت، آژانس بین المللی انرژی اتمی یک ساز و کار برای ادامه جمع آوری اطلاعات از طریق دوربین ها و دیگر تجهیزات نظارتی ایجاد کرد. به گفته او، اگر ایران و دیگر طرف های این کشور در خصوص توافقبرجامطی سه ماه آینده به یک توافق سیاسی دست یابند در آن صورت آژانس بین المللی انرژی اتمی قادر به دسترسی به اطلاعات جمع آوری شده طی این سه ماه خواهد بود.

گروسی ادامه داد، به غیر از ساز و کار (توافق موقت دوجانبه با ایران) هیچ جایگزین دیگری برای جمع آوری اطلاعات در ایران وجود ندارد چرا که ایران اجرای داوطلبانهپروتکل الحاقیرا لغو کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1731

به "عراقچی از احتمال تمدید همکاری با آژانس خبر داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی از احتمال تمدید همکاری با آژانس خبر داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید