صادرات برق چقدر افزایش داشت؟

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران : وزیر نیرو، در بیان کاهش اضافه شدن ظرفیت تولید نیرگاهی کشور در سال های اخیر، گفت: پرهیز از تولید برق اضافی و صرف هزینه هنگفت نباید به حساب کاهش ظرفیت نیروگاهی تلقی شود بلکه افزایش ظرفیت نیروگاهی سابق که صرفا برای عبور از پیک مصرف انجام می شد باید محل سوال و تردید قرار گیرد.

صادرات برق چقدر افزایش داشت؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس: رضا اردکانیان در حاشیه جشن تحقق برنامه عبور پیروز از دوره اوج مصرف برق تابستان، در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مبنی بر دلایل کاهش میزان اضافه شدن ظرفیت نیروگاه های کشور در طول دولت یازدهم و دوازدهم، گفت: سه سوال اصلی در حوزه صنعت برق کشور وجود دارد که تلاش وزارت نیرو به منظور پاسخ دهی به این سه پرسش خواهد بود.

*اوج بار در دوسال متوالی بدون خاموشی سپری شد

وزیر نیرو در بیان اولین سوال، گفت: سوال اول این است که آیا در شرایطی هستیم که با توجه به تحریم ها زمان اوج بار را بدون خاموشی پشت سر بگذاریم؟ پاسخ به این سوال از سمت وزارت نیرو مثبت است و برنامه های 098 و 099 موید این امر است که ما اوج بار را در دوسال متوالی پشت سر قرار داده ایم.

اردکانیان ضمن بیان اینکه سوال دوم این است که آیا توانسته ایم به عرضه افزایشی انرژی نیز پاسخ دهیم؟ گفت: پاسخ به این سوال نیز مثبت است، در حقیقت در 6 ماه اخیر به دلیل پیامدهای اقتصادی بیماری کویید-19 کشورهای صنعتی دنیا بر اساس آمار رسمی بین 5 تا 25 درصد کاهش عرضه انرژی داشته اند، درحالیکه صنعت برق کشور ما به دلیل قرارگرفتن در سال جهش تولید توانسته است، در بخش صنایع بزرگ 11 درصد ، در بخش کشاورزی 4.5 درصد و در کل به طور متوسط بیش از 4 درصد افزایش عرضه انرژی را دنبال کند.

*افزایش 30 درصدی صادرات انرژی برق در سال جاری

وی در توضیح سوال سوم صنعت برق کشور، اضافه کرد: سوال سوم مرتبط به تعهدات صادراتی است که تا حدود 30 درصد بیشتر از گذشته بوده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم، ضمن بیان اینکه پاسخ به هر سه سوال اساسی صنعت برق از طرف وزارت نیرو مثبت است، گفت: علت تامین همه نیازهای صنعت برق توجه به مدیریت تقاضا در این حوزه هست و ما مشابه سال های گذشته از اقدام به راه اندازی نیروگاه و هزینه هزاران میلیارد تومان از ثروت ملی و صرفا برای عبور از پیک مصرف پرهیز کرده ایم.

*افزایش ظرفیت نیروگاهی کشور در سال های گذشته محل تردید و سوال است

وزیر نیرو با اشاره به اینکه، پرهیز از سرمایه گذاری اضافی در حوزه ساخت نیروگاه در دستور کار دولت واقع شده است، بیان نمود: پرهیز از تولید برق اضافی و صرف هزینه هنگفت نباید به حساب کاهش ظرفیت نیروگاهی تلقی شود بلکه افزایش ظرفیت نیروگاهی سابق که صرفا برای عبور از پیک مصرف انجام می شد باید محل سوال و تردید قرار گیرد.

اردکانیان در بیان محل سرمایه گذاری ناشی از درآمدهای بدست آمده از بخش صرفه جویی، گفت: این سرمایه ها در شرایط تحریمی هزینه شده و داغ کاهش تولید بخش های مختلف به دلیل اختلال در تامین برق را بر دل تحریم کنندگان خواهیم گذاشت. همچنین این سرمایه در نوسازی تجهیزات فرسوده نیز به کار گرفته خواهد شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1265

به "صادرات برق چقدر افزایش داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات برق چقدر افزایش داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید