سودجویان بازار دارو دلالان هستند تا مراکز علمی ، کورتون درمان موثر برای بیماران بستری با علائم حاد کرونا است

به گزارش مجله گرافیک، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: همه بیماران به دلیل کرونا فوت نمی نمایند و بخشی از آن ها نیز به دلیل بیماری های متابولیکی از جمله قند خون، بیماری قلبی و عوارض، اختلالات دارویی نیز از جهان می فرایند.

سودجویان بازار دارو دلالان هستند تا مراکز علمی ، کورتون درمان موثر برای بیماران بستری با علائم حاد کرونا است

قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در تبادل نظر با خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، درباره اظهارنظر های متعدد در رابطه با دارو و درمان کرونا اعلام کرد: درمان درهمه جای دنیا تناقض دارد واین اتفاق در کشور ما به صورت حداقلی است. همچنین پشت بسیاری از دارو های فراوریی در کشور، شرکت های عظیم دارویی و شرکت های عظیم مالی هستند. از این جهت تبلیغات به شکل های مختلف صورت می گیرد. همچنین بعضی مقالات انتشاریافته در دنیا درباره دارو های مختلف که بعد از مدتی مشاهده می گردد تقلبی بوده، اصل نیستند و پشت آن ها استدلال های خیلی قوی وجود ندارد. ممکن است این موارد تا مدتی ذهن مردم را مشغول کند که دارو ها اثر بخشی بالایی دارند که موضوع تناقض اتفاق می افتد و تبعاتی دارد.

وی اضافه نمود: همچنین درمان بیماری کرونا به علت نوپدید بودن، نگرانی ها و وحشت هایی را ایجاد می نماید که علاوه بر این مسائل، زمینه ای را برای سودجویی افراد فراهم می سازد. این اتفاق به اشکال مختلفی صورت می گیرد، اما در ایران خوشبختانه فراوری دارو همچنان زیر نظر سازمان غذا و دارو است و جنبه تجاری آن حداقلی است. به همین دلیل سودجویی تقریباً کم است و اگر وجود داشته باشد بیشتر کار دلالان است تا اینکه عملکرد فراوری نمایندگان دارو و مراکزعلمی باشد.

جان بابایی گفت:

تناقض ها در دارو و درمان کرونا ناشی از آن است که همه کشور ها در کوشش هستند، درمان قطعی را بیابند و آن را به دنیا اعلام نمایند. در شرایط فعلی، دارو هایی از جمله کورتون به عنوان موثرترین دارو در درمان بیماران بستری شده با علائم حاد کرونا است. دارویی که دنیا و کمیته علمی وزارت بهداشت آن را پذیرفته و بسیار ارزان در اختیار بیماران قرار می گیرد. اما نکته قابل تامل این است که این دارو در پیشگیری کرونا هیچ تاثیری ندارد. علاوه بر آن دارو ضد انعقاد که با هزینه کم در ایران در دسترس است و همچنین استفاده از دارو اینترفرون و ضد ویروس در شرایط خاص تجویر، در داخل کشور فراوری می گردد و در دسترس همگان قرار می گیرد. در بیماران سرپایی نیز استفاده از داروی کلروکین، ضد التهاب، بروم هگزین، دیفن هیدرامین با تجویز و توصیه پزشک معالج نیز توصیه می گردد. در حال حاضر همه این دارو ها به اندازه کافی در کشور موجود و شواهد لازم برای موثر بودن آن ها در خدمات سرپایی نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: مهم تر از این موارد استفاده از دستگاه های یاری تنفسی غیرتهاجمی است و اصلاح اختلالات متابولیک از جمله قند خون، بیماری های قلبی که باید در بیمارستان ها به صورت صحیح کنترل گردد. همه بیماران به دلیل کرونا فوت نمی نمایند و بخشی از آن ها نیز به دلیل بیماری های متابولیکی از جمله قند خون، بیماری قلبی و عوارض، اختلالات دارویی نیز اتفاق می افتد. به همین جهت توجه خاص ما به درمان اختلالاتی است که همراه با بیماری کرونا اتفاق می افتد و اگر این موارد درمان شوند میزان مرگ و میر نیز کاهش می یابد، کمااین که تا امروز این رخ داده است.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: واقعیت این است که بعضی موارد از دسترس ما خارج است و در فضای مجازی و جا های مختلف تبلیغاتی صورت می گیرد و اعلام می نمایند دارو هایی تایید شده است، که باید آگاهانه برخورد کرد. چراکه کشوری با منابع محدود هستیم و نباید اجازه دهیم که ثروت کشور به سمت دارو هایی برود که جز هزینه برای مردم و صندوق سلامت چیز خاصی نداشته باشد. همچنین مسئولین می توانند با این هزینه ها کار های بهتری برای مردم انجام دهند و اگر با سرمایه ای که داریم بتوانیم زیرساخت های بهتری را فراهم سازیم و مردم خدمات بیشتری بگیرند خیلی مهم تر است تا پشیمانی از اینکه که چرا دارو های بی تاثیر را در پروتکل های مهم در کشور قرار دادیم که اثر بخشی آن درهیچ کجای کشور ثابت نشد و تا زمانی که اثر بخشی یک دارو در دنیا ثابت نگردد هزینه هایی بی مورد انجام داده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 مهر 1399 بروزرسانی: 25 مهر 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1293

به "سودجویان بازار دارو دلالان هستند تا مراکز علمی ، کورتون درمان موثر برای بیماران بستری با علائم حاد کرونا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سودجویان بازار دارو دلالان هستند تا مراکز علمی ، کورتون درمان موثر برای بیماران بستری با علائم حاد کرونا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید