سفیر روسیه: حادثه ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه می توانست به جنگ واقعی منتهی گردد

به گزارش مجله گرافیک، سفیر روسیه در انگلیس روز شنبه در مصاحبه ای هشدار داد که حادثه روز چهارشنبه حضور ناوشکن انگلیسی در آب های منطقه ای روسیه می توانست به جنگ واقعی منتهی گردد.

سفیر روسیه: حادثه ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه می توانست به جنگ واقعی منتهی گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آندری کلین سفیر روسیه در انگلیس روز شنبه گفت که حادثه روز چهارشنبه گذشته در دریای سیاه که شامل ناوگان دریایی روسیه و ناوشکن HMS انگلیس بوده می توانست یک جنگ واقعی را رقم بزند.

به گزارش اسپوتنیک، سفیر روسیه بعلاوه اظهارات بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس که حضور غیرقانونی ناوشکن انگلیسی در آب های منطقه ای روسیه را تایید نموده بسیار جدی توصیف کرد.

کلین گفت: کابوس تمامی این شرایط این است که مقام های انگلیس در کوشش هستند تا موضع سیاسی خود را با تحریک نظامی تقویت ببخشند که این موضوع واقعا ما را به یک حادثه نظامی جدی می کشاند که شب گذشته هم رئیس ستاد دفاعی انگلیس هم آن را تایید کرد.

نیک کارتر رئیس ستاد دفاعی انگلیس روز گذشته در گفت وگو با روزنامه تایمز انگلیس درباره حادثه اخیر در دریای سیاه هشدار داد که خطر محاسبات اشتباه ناشی از تشدید بی علت، چیزی است که من را شب ها بیدار نگه می دارد.

کلین شرایط کنونی روابط روسیه با انگلیس را زیر نقطه صفر توصیف نموده که در حال حاضر نیازمند بازیابی است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه تلگراف که خواسته بود درباره اظهارات جانسون که اقدام ناوشکن HMS را تایید نموده بود ابراز نظر کند گفت که وی هیچگونه اطلاعاتی که این گزارش را تایید کند ندیده اما اگر این موضوع واقعیت داشته باشد موضوعی بسیار جدی است.

رسانه های بین المللی بعداز ظهر چهارشنبه گزارش دادند یک ناو روسیه ای برای بیرون راندن این ناو جنگی انگلیسی از آب های سرزمینی روسیه در نزدیکی شبه جزیره کریمه مجبور به شلیک اخطار شده است. از سوی دیگر یک جنگنده روسی راستا حرکت این ناو انگلیسی را بمباران کرد.

بعد از جنگ سرد این نخستین بار است که روسیه برای جلوگیری از پیشروی یک کشتی جنگی ناتو گلوله جنگی شلیک می نماید.

با این حال بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه در دفاع از این اقدام متجاوزانه گفت از آنجا که این کشور الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسد معتقد است ناوشکن انگلیسی وارد حریم آبی روسیه نشده بود.

جانسون در جلسه مجلس انگلیس مدعی شد: فکر می کنم استفاده از آب های بین المللی اقدامی کاملاً درست بود. نکته مهم این است که ما الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسیم.

او بعلاوه ضمن تکذیب قرار داشتن روابط روسیه و انگلیس در پایین ترین سطح گفت: در طول عمر خودم دوره هایی را به یاد دارم که اوضاع از این هم بدتر بود. تمام آنچه ما انجام می دهیم برپا داشتن حاکمیت قانون است.

شبه جزیره کریمه در سال 2014 و پس از برگزاری یک همه پرسی، به خاک روسیه ملحق شد اما آمریکا و متحدانش از به رسمیت شناختن آن خودداری نموده اند.

از زمان الحاق کریمه به روسیه، واشنگتن و کشورهای غربی و اروپایی چندین دور تحریم هایی را علیه روسیه به بهانه تنش زایی در شرق اوکراین وضع نموده اند و این در حالی است که مسکو بارها این اتهامات را رد نموده است.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه روز شنبه اظهار داشت که این کشور تحرکات ناوشکن آمریکایی USS Ross را که مجهز به موشک بوده زیر نظر دارد.

بر اساس گزارش ها این ناوشکن روز شنبه وارد آب های دریای سیاه شده تا در رزمایش چند ملیتی در این منطقه مشارکت کند.

مرکز ملی دفاع اتحاد روسیه وابسته به وزارت دفاع این کشور در بیانیه ای اسم کرد: ناوگان نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه زیرنظر دریافت تحرکات ناوشکن آمریکایی را که مجهز به موشک بوده زیر نظر گرفته است. این ناوشکن روز 29 ژوئن وارد آب های دریای سیاه شده است.

نیروی دریایی آمریکا هم روز شنبه اظهار داشت که ناوشکن USS Ross روز شنبه با هدف شرکت در رزمایش های نظامی چند ملیتی با نام See Breeze 2021 وارد دریای سیاه شده است.

این رزمایش نظامی بین روزهای 28 ژوئن تا 10 جولای در دریای سیاه و با مشارکت 32 کشور برگزار خواهد شد.

در این رزمایش عظیم، 32 کشتی، 40 هواپیما و 5 هزار نظامی حضور خواهند یافت.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 1807

به "سفیر روسیه: حادثه ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه می توانست به جنگ واقعی منتهی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر روسیه: حادثه ناوشکن انگلیسی در دریای سیاه می توانست به جنگ واقعی منتهی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید