سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران در آینده نزدیک، روابط، دیپلماتیک باقی نماند

به گزارش مجله گرافیک، خبرنگاران: سفیر ایتالیا در تهران روز یکشنبه 22 دی ماه با معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیدار کرد و دو طرف بر گسترش فعالیت های فرهنگی هنری بین دو کشور تاکید کردند.

سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران در آینده نزدیک، روابط، دیپلماتیک باقی نماند

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

به گزارش مجله گرافیک، سفیر ایتالیا در تهران و معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز یکشنبه 22 دی ماه با یکدیگر دیدار کردند. در این دیدار دو طرف بر گسترش فعالیت های فرهنگی هنری بین دو کشور از جمله حضور گروه های تئاتری، برگزاری برنامه های موسیقی مشترک و تبادل بین موزه ای تاکید نمودند.

لوکا جانسانتی، سفیر ایتالیا در دیدار خود با علی مرادخانی، ابتدا از گسترش روابط دو کشور اظهار خرسندی کرد. جانسانتی با اشاره به روابط خوب دو کشور، گفت: روابط فرهنگی بین ایران و ایتالیا همیشه خوب بوده، حتی در سال هایی که شرایط سخت بود. خوشبختانه در شش ماه اخیر شرایط بسیار بهتر شده و میزان تبادلات فرهنگی دو کشور بسیار زیاد شده و می تواند روابط قوی تری بین دو طرف شکل بگیرد. این ملاقات اهمیت بسیاری دارد چون دو هفته دیگر وزیر فرهنگ و گردشگری ایتالیا به همراه یک هیأت فرهنگی به ایران سفر می نماید. بنابراین می توانیم زمینه های گسترش روابط فرهنگی مان را آماده کنیم.

سفیر ایتالیا از جشنواره تئاتر فجر به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی یاد کرد و به حضور گروه های ایتالیایی در جشنواره اشاره نمود و گفت: سال جاری دو گروه تئاتر از ایتالیا در جشنواره تئاتر فجر شرکت می نمایند. در گذشته هم گروه های تئاتری بودند که از ایتالیا به ایران آمدند و اجرا کردند، چه در طول جشنواره و چه پس از آن. گروه های تئاتری ایرانی هم در ایتالیا به روی صحنه رفته اند. امیدوارم با هموارتر شدن راه، امکان اجرای گروه های نمایشی مان در خارج از زمان جشنواره ها میسر گردد. امیدواریم این روابط گسترده تر گردد و تبادل فرهنگی در این زمینه صورت بگیرد. جشنواره سال جاری می تواند نقطه آغازی برای از سرگیری این گونه روابط باشد.

جانسانتی گفت: ایتالیا خواهان همکاری های بین موزه ای با ایران به ویژه موزه هنرهای معاصر است: سعی کردیم حضور هنرمندان ایرانی در بی ینال ونیز را تسهیل کنیم ولی متاسفانه سال ها است از این حیطه فراتر نرفته ایم. از سوی ایتالیا این تمایل وجود دارد که رابطه با موزه هنرهای معاصر گسترش پیدا کند. همچنین درباره موزه موسیقی که شما کاملا اشراف دارید. امیدواریم با همکاری شما زمینه همکاری خوبی بین موزه موسیقی تهران و موزه های ایتالیا برقرار گردد.

سفیر ایتالیا به گروه ساندوالک اشاره نمود که به جاهای مختلف سفر و آواها و تصاویری را ضبط می نمایند و در آینده نزدیک به ایران سفر خواهند کردند: پروژه بعدی آن ها در خصوص ایران است و هدفشان این است که به جاهای مختلف ایران سفر نمایند و در شهرهایی که بازارهای سنتی دارند صداهای آن بازارها را ضبط نمایند. این گروه تا کنون به سواحل حاشیه مدیترانه و دریای سیاه سفر نموده اند.

علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدار به گسترش همکاری های دو کشور تاکید نمود: پیش تر هم برنامه هایی در دو کشور برگزار نموده ایم. مثلا به مدت یک ماه نمایشگاه سازهای ایرانی را در موزه ملی رم داشتیم که برنامه خوبی بود. اما باید این رویدادها و روابط را گسترش دهیم. حضور چهره های فرهنگی هم بسیار مهم و تاثیرگذار است. دو کشور زمینه همکاری های دو جانبه خوبی در حوزه های موسیقی، پژوهش و ارتباطات بین موزه ای دارند و حتما کارهای شایسته ای در این زمینه ها می توان انجام داد.

مرادخانی درباره همکاری در حوزه تئاتر هم گفت: در خصوص حضور گروه های تئاتری در خارج از جشنواره تئاتر فجر می توان کارگروه هایی را تشکیل داد. البته ما جشنواره های تخصصی دیگری هم داریم مثل جشنواره های استانی و دانشجویی یا جشنواره کودک و نوجوان. از این ظرفیت ها هم می گردد برای تبادل بین بخش های مختلف تئاتری استفاده کرد. هنرمندان می توانند در این رویدادها تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهند.

معاون هنری وزیر ارشاد در ادامه به بی ینال ونیز اشاره نمود: ایران در سال های گذشته امکانی در ونیز برای عرضه آثار هنرمندان خود داشت. کوشش می کنیم این امکان را احیا کنیم تا در بی ینال ونیز مشارکت فعال تری داشته باشیم.

مرادخانی تاکید نمود که برگزاری برنامه های مشترک نباید صرفا در حیطه روابط دیپلماتیک باقی بماند: مهم است که برنامه ها به گونه ای باشد که مردم بتوانند آن ها را ببینند. اگر این اتفاق بیفتد موفقیت چشمگیری است. مثلا فرهنگسرای نیاوران برای اجراها و برگزاری هفته فرهنگی می تواند مفید باشد. اجراهای تئاتر می تواند در تئاترشهر و تالار وحدت هماهنگ گردد و در حوزه پژوهش می توان با خانه هنرمندان صحبت کرد. این برنامه ها با پیگیری رایزن فرهنگی شما امکان پذیر است.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به همکاری طرفین در حوزه پژوهش و سمینارهای علمی و فرهنگی نیز تاکید نمود. در انتها این دیدار که با حضور پرفسور کارلو ج. چِرِتی، رییس دفتر فرهنگی سفارت ایتالیا برگزار گردید، هر دو طرف بر لزوم برنامه ریزی برای همکاری های گسترده و بلندمدت فرهنگی و هنری تاکید نمودند.

منبع: تسنیم
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: cicagraphic.ir شناسه مطلب: 375

به "سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران در آینده نزدیک، روابط، دیپلماتیک باقی نماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر وزیر فرهنگ ایتالیا به تهران در آینده نزدیک، روابط، دیپلماتیک باقی نماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید